روش های مختلف لاغری مو ضعی

استاندارد

 


 

لیپوساکشن

به لیپوساکشن، لیپوپلاستی که به معنی «شکل دادن به چربی‌ها» است نیز گفته می‌شود. همچنین گاهی اوقات به آن ساکشن لیپکتومی هم گفته می‌شود که به معنی «برداشتن چربی با کمک مکش» است. اسم اختصاری این عمل لیپو است که البته باعث سردرگمی می‌شود؛ زیرا لیپو به معنای لیپولیز، که به گزینه‌های غیرجراحی اشاره دارد، نیز به کار برده می‌شود.

لیپوساکشن چگونه انجام می‌شود؟

لیپوساکشن انواع مختلفی دارد که همگی اساساً به یک شکل انجام می‌شوند؛ ابتدا جراح برای وارد کردن کانولا (یک لوله باریک) به بدن و رسیدن آن به لایه‌های چربی، در پوست یک برش ایجاد می‌کند. این کانولا سلول‌های چربی را (با استفاده از حرکات مکانیکی، لیزر، اولتراسوند و غیره) می‌شکند و سپس سلول‌های شکسته شده با استفاده از مکش خارج می‌شوند. برش ایجادشده بخیه زده‌شده یا باز گذاشته می‌شود تا مایعات جراحی بهتر خارج شوند.

تکنیک‌های لیپوساکشن

چندین تکنیک برای انجام لیپوساکشن وجود دارد.‌ پیش‌ازاین ، لیپوساکشن تنها به یک شکل نسبتاً تهاجمی انجام می‌شد که در آن پوست از طریق جراحی کنار زده‌شده و پس از برداشتن چربی‌های اضافه دوباره سر جایش قرار می‌گرفت؛ اما در سال‌های اخیر، علاوه بر این روش، تکنیک‌های دیگری برای انجام این عمل به وجود آمده که از آن‌ها برای بیمارانی استفاده می‌شود که می‌خواهند مقدار کمتری از چربی‌هایشان را بردارند. در میان این تکنیک‌ها، پرطرفدارترین موارد عبارت‌اند از لیپوساکشن‌های اولتراسونیک، تومسنت، برقی و لیزری. در لیپوساکشن اولتراسونیک، امواج اولتراسونیک از بیرون یا داخل به چربی‌ها اعمال می‌شوند که این باعث تخریب سلول‌های چربی می‌شود. در لیپوساکشن تومسنت به بیهوشی عمومی نیازی نبوده بلکه در آن از یک محلول لیدوکائین و اپی‌نفرین برای بی‌حس کردن ناحیه موردنظر و تخریب سلول‌های چربی استفاده می‌شود.‌ در لیپوساکشن لیزری هم از پرتوهای لیزر برای تخریب سلول‌های چربی استفاده می‌شود.
عمل جراحی لیپوساکشن به روش بادی جت که با نام «لیپوساکشن آب» یا «لیپوساکشن با کمک آب» نیز شناخته می‌شود، یک روش ابتکاری برای حذف چربی‌های اضافی بدن است. این روش از جریان مایعات شور استفاده می‌کند تا چربی‌ها را به آرامی از جای خود براند و بردارد.

لیپولیز لیزری

با استفاده از تکنیک لیپولیز لیزری عملاً می‌توان چربی‌ها را ذوب کرد. این تکنیک کاملاً شبیه به سایر فن‌آوری‌های لیپوساکشن لیزری بوده و در آن از امواج پیوسته و هدف‌گیری دقیق استفاده می‌شود که این باعث می‌شود بتوان آن را برای نواحی کوچک بدن و نزدیک بافت فیبری استفاده کرد.‌ با این تکنیک، بعد از عمل سطح پوست نسبت به نتایج سایر تکنیک‌های لیزری صاف‌تر شده و ناهمواری‌های کمتری خواهد داشت.
وکیوم تراپی (اندرمولوژی) سلولیت و تجمع چربی را با دفع مواد سمی از بین می‌برد، خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد، عضله‌های سرینی را بالا می‌برد و بزرگ و سفت می‌کند، پوست را نرم می‌کند و کشش و فشار روی عضله را کاهش می‌دهد. وکیوم تراپی با افزایش خاصیت ارتجاعی پوست به رفع چین و چروک‌های صورت و از بین بردن حالت پرتقالی پوست روی ران و کوچک کردن باسن کمک می‌کند. این روش درمانی بدون درد، ایمن و بسیار موثر است.

مزایا

اسلیم لیپو هم مثل سایر تکنیک‌های لیزری، نه‌تنها از طریق برداشتن چربی بفرم بدنتان را بهبود می‌دهد، بلکه با سفت و کشیده کردن پوستتان باعث بهبود ظاهر آن نیز می‌شود. دلیل این امر این است که لیزر، پوست را برای تولید کلاژن و الاستین تحریک می‌کند. اگر سالخورده هستید، احتمالاً پوستتان کلاژن و الاستین زیادی تولید نمی‌کند که این باعث افتادگی و چروکیدگی پوستتان می‌شود، پس بنابراین این تکنیک یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما است.‌

جایگزین‌های لیپوساکشن

امروزه در کنار لیپوساکشن که روشی بسیار تهاجمی است، روش‌های لاغری غیرجراحی هم وارد بازار شده است. این روش‌های غیرجراحی شما را قادر می‌سازند تا بدون جراحی به همان نتایج قابل‌توجه به‌دست‌آمده از لیپوساکشن دست پیدا کنید. در این روش‌ها نه از برش‌های کوچک خبری است و نه از کانولا.
امروزه از تکنولوژی لاغری با آر اف (RF) به عنوان یک روش درمان بسیار ایمن با حداقل بهبودی می‌توان برای دستیابی به ظاهر دلخواه در نقاط مختلف بدن استفاده کرد.
همان‌طور که از اسم این روش درمان مشخص است، درمان رادیوفرکوئنسی یا آر اف (RF) یک روش درمان غیر تهاجمی است که برای تغییر شکل لایه‌های زیر سطح پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. در روش کاهش سایز با RF از یک دستگاه پیشرفته که به‌طور خاص برای از بین بردن بافت‌های چربی اضافی در بدن مردان و زنان طراحی شده استفاده می‌گردد و از این طریق می‌توان سلولیت را نیز تحت درمان قرار داد.
در این روش از امواج رادیوفرکوئنسی برای گرم کردن بافت‌ها و تغییر شکل آن‌ها استفاده می‌شود. به این ترتیب برخلاف روش‌های تهاجمی که عمدتاً بر لایه‌های سطحی پوست تاثیر می‌گذراند، امواج رادیوفرکوئنسی عمدتاً بر لایه‌های عمیق‌تر پوست همچون درم تاثیر گذاشته و بر لایه‌های بالای پوست همچون اپیدرم تاثیر خاص ندارند.
اولتراسوند کویتیشن یک روش غیر تهاجمی برای از بین بردن چربی در نقاط مختلف بدن به صورت غیر بازگشت است. در این روش چربی به‌طور طبیعی حذف می‌شود که این فرایند توسط سیستم تصفیه بدن انجام می‌شود. در مقایسه با روش‌های جراحی ، در این روش هیچ زخم و خونریزی  و خطر عفونت و دردی وجود ندارد و  نیاز به  زمان استراحت و نقاهت برای ریکاوری بدن وجود ندارد. در اکثر موارد  لاغری با کویتیشن بسیار مقرون به صرفه‌تر از روش‌های دیگر است. در مقایسه با روش‌های انجماد چربی  و حذف چربی‌ها با  لیزر، در این روش رسیدن به نتیجه  سریع‌تر است  و کاملاً بدون درد و بدون دوره نقاهت هست.
هایفوتراپی (درمان با امواج مافوق صوت متمرکز با شدت بالا) روشی غیرجراحی برای لاغری و کاهش چربی است. هایفو لاغری چربی اضافی را با تکنولوژی اولتراسوند متمرکز با شدت بالا برای همیشه از بین می‌برد. تکنولوژی هایفو انرژی اولتراسوند متمرکز را به موضع درمان می‌رساند و به این ترتیب ناحیه مورد نظر به طور مستقیم و به روشی موثر لاغر می‌شود.

 

این روش‌ها چگونه عمل می‌کنند؟

جایگزین‌های لیپوساکشن غالباً با نام اختصاصی برندشان شناخته می‌شوند. در این تکنیک‌ها از امواج رادیویی، لیزر و اولتراسوند با شدت بالا استفاده می‌شود تا بدون نیاز به وارد شدن هرگونه وسیله‌ای به پوست، چربی‌ها ذوب شوند. سپس خود بدن، با متابولیزه کردن ترکیبات چربی و با استفاده از مکانیزم‌هایی که برای تخلیه مواد زائد دارد، چربی‌ها را (عمدتاً از طریق سیستم لنفاوی) دفع می‌کند.‌ گاهی اوقات انجام کمی تمرینات ایروبیک به دفع چربی از بدن کمک می‌کند.

 

فهرست جایگزین‌های لیپوساکشن

۱- لیپولیز لیزری غیرجراحی: 
آی-لیپو یکی از ده‌ها برندِ فن‌آوری لیپولیز لیزری و یکی از جدیدترین روش لاغری است که در سال‌های اخیر و در پاسخ به افزایش تقاضاها برای اعمال جراحی پلاستیک سریع، راحت، غیرتهاجمی و بی‌خطر وارد بازار شده‌اند. در این فن‌آوری از لیزرهای کم‌توان برای ذوب و تخلیه چربی از بدن و لاغری موضعی شکم  استفاده می‌شود. برخلاف انواع لیپوساکشن، در لاغری موضعی شکم از کانولا استفاده نمی‌شود. لیزر از بیرونِ بدن اعمال‌شده و تخلیه چربی از طریق مکانیزم‌های خود بدن انجام می‌شود. پزشک، به‌جای استفاده از کانولا، پدهای درمان‌کننده را روی نواحی موردنظر قرار می‌دهد. پرتو لیزر کم‌توان (۶۵۰ نانومتر) باعث به وجود آمدن یک سیگنال شیمیایی می‌شود که با تغییر ترکیب شیمیایی سلول، باعث آزاد شدن آنزیمی به نام لیپاز می‌شود. این آنزیم تری‌گلیسریدها را در درون سلول‌های چربی به اسیدهای چرب و گلیسرول تبدیل می‌کند. سپس اسیدهای چرب و گلیسرول از طریق کانال‌هایی در غشاء سلول چربی آزاد می‌شوند. بعد از آن این ترکیبات به بافت‌های بدن انتقال‌یافته و برای تولید انرژی متابولیزه می‌شوند.
مزایا: 
فرایند فوق پاسخ ۱۰۰% طبیعی بدن در زمانی است که به انرژی نیاز دارد.‌ به همین دلیل است که آی-لیپو باعث هیچ‌گونه واکنش غیرطبیعی در بدن (مثل تخریب سلول‌های چربی و تخلیه آن‌ها از طریق مکش) نمی‌شود و استرس بسیار کمتری به بدن وارد می‌کند. نکته مهم دیگر این است که فرایند آی-لیپو باعث هیچ‌گونه تخریب سلول‌های خون، اعصاب جانبی یا پوست (که جزء عوارض عادی تکنیک‌های دیگری مثل لیپوساکشن اولتراسونیک است) نمی‌شود.

۲- کول‌اسکالپینگ: 

کول‌اسکالپینگ یک روش غیرجراحی برای برداشتن چربی‌های اضافی از طریق تخریب سلول‌ها و حذف آن از نقاط خاصی از بدن است. اساس کار کول‌اسکالپینگ هدف قرار دادن سلول‌های چربی و حذف آن‌ها به شیوه کاملاً طبیعی است. این روش بدون هرگونه بی‌حسی یا بیهوشی انجام می‌شود؛ در طول درمان پزشک از اپلیکاتور کول‌اسکالپینگ، که در اصل یک وسیله مکش سردکننده است، استفاده می‌کند؛ این اپلیکاتور برای تخریب بافت چربی، آن را تا کمی بالاتر از نقطه انجماد سرد می‌کند. با این کار، فعالیت لیپولیز آغازشده و سلول‌های چربی کریستالی می‌شوند، فرایندی که سلول‌های چربی را برای همیشه تخریب می‌کند.

 

مزایا:
 با استفاده از کول‌اسکالپینگ، اشخاص دارای چربی‌های موضعی و مقاوم می‌توانند بدون نیاز به هرگونه چاقوی جراحی، سوزن‌ها یا شیلنگ‌های مکش، و در نتیجه بدون به‌جا ماندن هرگونه جای زخم برای همیشه از چربی‌هایشان خلاص شوند (البته مادامی‌که بیمار بعد از درمان به‌طور مستمر ورزش کرده و از یک رژیم غذایی سالم پیروی کند). به‌علاوه، این روش هیچ تأثیری بر بافت‌های اطراف ندارد. همچنین، بعد از درمان، بیمار می‌تواند تقریباً بلافاصله به فعالیت‌های عادی و سر کارش برگردد. کول‌اسکالپینگ علاوه بر حذف چربی‌ها، سلولیت را نیز درمان می‌کند.

۳- مزوتراپی: 

مزوتراپی نوعی ابتکاری از اعمال زیبایی است که بدون نیاز به برش‌های دردناک، تأثیر چندگانه‌ای بر زیبایی ظاهری شخص می‌گذارد. این روش به‌عنوان جایگزین مؤثری برای لیپوساکشن شناخته‌شده و کمک زیادی به مقابله با نشانه‌های پیری، چربی و سلولیت‌ها می‌کند.
در مزوتراپی که یک روش کاملاً غیرتهاجمی است ویتامین‌ها و داروهای هومیوپاتیک به لایه میانی پوست (مزودرم) تزریق می‌شوند. با این کار، پزشک تمامی مواد موردنیاز برای شروع فرایند سوزاندن چربی‌ها (که بعداً به‌طور طبیعی از بدن تخلیه می‌شوند)، حذف سلولیت‌ها و همچنین کمک به رفع چروک‌ها و افتادگی پوست را به بدن بیمار وارد می‌کند. به‌این‌ترتیب، می‌توان بدن را با مکانیزم‌های طبیعی خودش و بدون استفاده از روش‌های تهاجمی و دردناک درمان کرد.

 

۴- لیپوماتیک:  

لیپوماتیک تکنولوژی نوینی است که بعد از روش های سنتی لیپوساکشن به بازار آمده و مورد تایید FDA قرار گرفته است.  لیپوماتیک یک راه سریع و موثر برای برداشتن چربی هایی است که با ورزش و رژیم غذایی از بین نمی روند. به کمک لیپوماتیک چربی های تجمع یافته در نواحی مختلف مانند پهلو، ران ها، شکم و کفل ها را می توان از بین برد. لیپوماتیک در حقیقت یک نوع دستگاه ساکشن پیشرفته برای تخلیه چربی های موضعی زیر پوست است. هیچ کدام از دستگاه های لاغری فعلی کوچکترین تاثیری بر چربی های لابه لای احشا ندارند و صرفاً شکل بدن را بهبود می بخشند. تاثیرات مثبتی که بر سلامتی ذکر می شود، از طریق ورزش و رژیم غذایی به دست می آید و تمام این روش ها از جنبه بهبود عملکرد قلب و عروق و کاهش چربی های خطرناک بدن بی تاثیرند.درواقع لیپوماتیک، در سیستم Nutational Infrasonic LipoMatic با استفاده از هوای فشرده، نوک یک کانولا با سه نوع حرکت نوسانی، چرخشی و ارتعاشی در زیر پوست به پیش می‌رود که این باعث جدا و معلق شدن چربی‌ها در زیر پوست می‌شود. در لیپوماتیک لاغری کانولا، همزمان چربی‌های معلق شده را تخلیه می‌کند که این زمان عمل را کاهش می‌دهد. در عمل لیپوماتیک، بدن با آسیب کمتر (ورم، کبودی و ناراحت) و دقیق‌تر شکل می‌گیرد.
پیش تر دستگاه هایی نظیر لیپولیز یا لیپوساکشن مورد استفاده قرار می گرفتند که حالت تهاجمی تری نسبت به لیپوماتیک داشتند و لیپوماتیک روشی کم تهاجمی است. لیپوماتیک روشی موثر و در عین حال کم خطر و کم عارضه است و معمولاً در طول یک جلسه نتیجه مطلوبی می دهد. بر خلاف لیپوساکشن کلاسیک که صرفاً مبتنی بر حرکت مکانیکی دست جراح بود و بسیار خسته کننده و نیزگاهاً عارضه دار بود لیپوماتیک درد و ناراحتی کم تری را برای بیمار ایجاد می کند و سبب سهولت کار جراح می شود.
در لیپوماتیک با استفاده از هوای کمپرس شده، میله ای به نام کانولا را به صورت۳۶۰ درجه به حرکت در می آورند. این میله یا کانولا ارتعاش دائمی دارد و با امواج اینفراسونیک و ارتعاش و نوسان ثابت حول یک محور، بدون اینکه سبب تخریب سلول های چربی شود، سلول های چربی را از محل اتصالات آنها به یکدیگر جدا می سازد و سلول های بافت چربی را به صورت سالم از زیر پوست با عمل ساکشن خارج می نماید. از بین بردن چربی ها در روش لیپوماتیک به معنای سوزاندن چربی ها نیست، عبارت برداشتن چربی برای لیپوماتیک مناسب تر است. مزیت لیپوماتیک این است که سلول های خارج شده چربی توسط این تکنیک را می توان مجدداً به عنوان “پر کننده” برای حجیم سازی گونه و صورت یا سایر اعضاء استفاده نمود. اگر از چربی حاصل از لیپوماتیک جهت پرکردن و فرم دادن استفاده شود، به مراتب دوام بیشتر و تورم کمتر پس از تزریق خواهد داشت و چون صدمه ای به سلول های چربی وارد نمی شود، نسبت به چربی خارج شده توسط ساکشن برای حجیم سازی بسیار مناسب تراست. از لیپوماتیک جهت درمان سلولیت (تجمع چربی زیر پوست)، پیوند چربی و درمان تمام نواحی نیازمند به لیپوساکشن استفاده می شود. میزان چربی که می توان در یک جلسه خارج کرد در حدود ۵ تا ۶ لیتر است و می توان یک جلسه دیگر لیپوماتیک را به فاصله یک هفته تا یک ماه بعد انجام داد.
مزایای لیپوماتیک شامل موارد زیر است:
  • کبودی های معمول در لیپوساکشن در این روش بسیار کاهش یافته است.
  • درد کمی دارد.
  • موثر و امن است و خطر آمبولی وجود ندارد.
  • تغییر قوام و رنگ پوست که گاهی در لیپولیز دیده می شود، در این روش رخ نمی دهد.
  • بیمار به سرعت بهبود می یابد و مدت استفاده از گن و دوران نقاهت کوتاه تر است.
  • پوست به سرعت جمع می شود و قوام طبیعی می یابد.
  • به محض اینکه کانولا به بافت غیرچربی برخورد کند از حرکت می ایستد، بنابراین آسیبی به پوست و عضلات وارد نمی کند.
  • زمان عمل کوتاه تر است.
  • نسبت به بیشتر روش های کلاسیک قیمت ارزان تری دارد.
یک سری آزمایش، ده روز قبل از لیپوماتیک باید انجام شود و مصرف مسکن هایی نظیر آسپیرین و ضددرد های غیراستروئیدی نظیر بروفن و ناپروکسن و نیز الکل و مواد مخدر باید قطع شود. بعد از جراحی برای ۴ الی ۵ روز از یک گن مخصوص و سپس به مدت یک ماه و نیم از گن لیپوماتیک استفاده می شود. درد خفیفی که احساس خواهد شد برای دو هفته به وسیله استامینوفن و پس از آن با مسکن های دیگر نظیر ژلوفن تخفیف خواهد یافت و فرد بلافاصله بعد از جراحی می تواند به فعالیت های روزانه بپردازد؛ اما ورزش های جدی که فشارخون یا ضربان را بالا می برند یک هفته بعد از لیپوماتیک می تواند انجام شود. دوش گرفتن بعد از دو روز آزاد است. ماساژ دادن تا سه هفته نتایج لیپوماتیک را بهتر می کند.
این که مجدداً فرد در همان ناحیه دچار چاقی موضعی شود زیاد محتمل نیست؛ اما اگر بیماری متابولیک یا پرخوری زیاد داشته باشد، تجمع چربی در نواحی دیگر بدن ممکن است رخ دهد.
عوارضی که ممکن است در لیپوماتیک رخ دهد شامل حساسیت به لیدوکائین، خونریزی و کبودی در کسانی که آسپیرین و وارفارین مصرف می کنند، است. عفونت به خصوص در کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، نظیر افراد دیابتی یا مبتلایان به بیماری خودایمنی پیشرفته و کسانی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی نظیر کورتن و داروهای ضدسرطان مصرف می کنند، ممکن است رخ دهد. مسمومیت با لیدوکایین عارضه دیگری است که در برخی افراد رخ می دهد و اصولاً لیپوماتیک برای برخی از افراد نظیر خانم هایی که نیاز به کوچک کردن سینه دارند، مناسب نیست؛ اما برای آقایانی که نیاز به کوچک کردن سینه دارند کاربرد دارد.مناطق قابل درمان بدن

 


می‌توان از لاغری موضعی برای بسیاری از بخش‌های مختلف بدن استفاده کرد. این بخش‌ها بیشتر شامل ران‌ها، باسن و شکم می‌شوند، هرچند که می‌توان چربی اضافه بازوها و سایر بخش‌های بدن را نیز برداشت. اگرچه نمی‌توان در مناطق بسیار حساس بدن از لیپوساکشن استفاده کرد، اما گاهی اوقات می‌توان با لیپوساکشن تومسنت، بدون هیچ خطری، نواحی اطراف پایانه‌های عصبی حساس را درمان کرد

 استفاده از این روش‌ها چند مزیت دارد که بدیهی‌ترین مزایا لاغری موضعی، خلاص شدن از چربی‌های اضافی و دادن شکلی جذاب به بدن است.‌ بسیاری از زنان بعد از بارداری به استفاده از این روش‌ها نیاز پیدا می‌کنند. به‌علاوه، لاغری موضعی می‌تواند اعتمادبه‌نفسی که اشخاص برای بهبود کیفیت زندگی اجتماعی‌شان نیاز دارند را به ایشان بدهد؛ و البته مهم‌تر از مسئله زیبایی ظاهری، مزایای بهداشتی استفاده از این روش‌ها است. برای مثال، برداشتن چربی‌های اضافی و لاغری شکم علاوه بر آنکه برای سلامت عمومی بدن بسیار مفید است از برخی مشکلات قلبی ناشی از وجود چربی‌های شکم نیز جلوگیری می‌کند. گاهی اوقات، اشخاص به خاطر ترکیبی از دلایل فوق از لیپو استفاده می‌کنند.