تیپ بدن و رژیم غذایی

استاندارد
نوع بدن (Body Type) انسان تنها ظاهر یک فرد را توصیف نمی کند. در حقیقت، نوع بدن می تواند شیوه واکنش سیستم بدن شما به غذاهایی که می خورید و همچنین ویژگی های هورمونی شما را توصیف کند. حتی بر اساس نوع بدن یک فرد می توان بهترین تمرینات ورزشی را برای کمک به کاهش وزن وی تعیین کرد.
اصلی ترین تقسیم بندی تیپ های بدنی/ البته انواع دیگری هم در برخی منابع ذکر شده ولی این سه مورد، تیپ های اصلی به شمار می روند
انواع بدن می توانند در سه دسته سیب شکل، گلابی شکل و ساعت شنی شکل طبقه بندی شوند. افرادی که دارای نوع بدن سیب شکل هستند بیشترین میزان چربی را در ناحیه اطراف شکم دارند و دارای پاهای بلند و باریک هستند. افرادی که بدن گلابی شکل دارند دارای بالا تنه باریک بوده و تمام وزن آنها در باسن و ران ها ذخیره شده است. در نهایت، افرادی با بدن ساعت شنی شکل دارای توزیع برابر وزن در سراسر بدن خود هستند.
نوع بدن ساعت شنی شکل دارای بهترین سوخت و ساز است، در شرایطی که نوع بدن گلابی شکل به طور معمول با نرخ پایین سوخت و ساز و موضوع وزن دست و پنجه نرم می کند.
هر نوع بدن نسبت به دیگری متفاوت است و به روش های مختلف چربی ذخیره می کند که به ایجاد اشکال مختلف منجر می شود. هنگامی که سوخت مورد نیاز بدن را بر اساس نوع بدن خود تنظیم می کنید احتمالا نسبت به سرعت سازگاری و واکنش آن به برنامه غذایی خود شگفت زده خواهید شد. بر همین اساس، در زمینه بهبود سطوح انرژی و کاهش وزن شرایط راحت‌تری را تجربه خواهید کرد.
برای بهبود سوخت و ساز و تسریع کاهش وزن در ادامه راهنمایی خلاصه از این که بر اساس نوع بدن چه چیزهایی باید در رژیم غذایی وجود داشته باشند و چه چیزهایی باید حذف شوند را ارائه می کنیم.
نوع بدن سیب شکل
این نوع بدن، که به نام اندومورف نیز شناخته می شود، با انتشار انسولین و کورتیزول بیش از اندازه به همراه ذخیره چربی در اطراف ناحیه شکم سر و کار دارند. تناسبات یک بدن سیب شکل تحت تاثیر سطوح بالاتر آندروژن قرار می گیرد که به ذخیره بافت چربی اضافه در اطراف سینه، دور کمر و پشت منجر می شود. وزن اضافی در اطراف ناحیه شکم با برخی تهدیدات سلامت از جمله خطر افزایش یافته بیماری قلبی، دیابت و سرطان مرتبط است.
با این وجود، ران ها و بازوها به طور کلی در این نوع بدن باریک و بدون وزن اضافی هستند. افرادی که دارای این نوع بدن هستند به طور معمول قد کوتاه‌تری دارند. به نظر می رسد این افراد به سرعت وزن اضافه می کنند، اما خبر خوب این است که به سرعت نیز وزن از دست می دهند.
تمام کاری که افراد دارای بدن سیب شکل باید انجام دهند زیر نظر داشتن رژیم غذایی است تا هرچه سریع‌تر به شکل دلخواه و مناسب باز گردند. به خاطر داشته باشید که چربی های شکمی سریع‌تر از چربی های ذخیره شده در ناحیه باسن و ران شکسته می شوند. یک سبک زندگی نشسته و کم تحرک به هیچ عنوان برای افرادی با نوع بدن سیب شکل توصیه نمی شود.
تغذیه برای بدن سیب شکل
اگر دارای نوع بدن سیب شکل هستید باید میزان کالری دریافتی روزانه خود را زیر نظر داشته باشید. بر همین اساس، باید یک رژیم غذایی با توزیع متعادل از درشت مغذی ها مانند ۳۰ درصد کربوهیدرات، ۳۵ درصد پروتئین و ۳۵ درص چربی را هدف گذاری کنید.
روی دریافت مقادیر بالای پروتئین و سبزیجات با میزان برابر از چربی های سالم متمرکز شوید. نیاز خود به کربوهیدارت ها را با مواد غذایی مفید مانند میوه ها و سبزیجات تامین کنید. از مصرف مواد غذایی با کربوهیدارت بالا پرهیز کنید زیرا به راحتی تبدیل به قند می شوند که سرانجام به صورت چربی در بدن ذخیره می شود. در همین راستا، خوردن مواد غذایی با کربوهیدارت بالا یک بار در هفته را مد نظر قرار دهید.
چه چیزی بخوریم؟
چربی های اشباع نشده سالم: این چربی های دوستدار قلب در آجیل (گردو و بادام)، دانه ها (شنبلیله، جو، چیا)، روغن زیتون، روغن نارگیل، کره های آجیل و پنیر پر چرب یافت می شود. مواد غذایی حاوی این چربی های سالم به حفظ سطوح قند خون، محدود کردن ترشح انسولین اضافی، سرکوب لپتین، کاهش واکنش انسولین پس از غذا، و تعادل سطوح گلوکز و انسولین در بدن کمک می کنند.
چربی های ضد التهابی: این چربی ها در آووکادو، روغن زیتون، ماهی سی باس، ماهی سالمون و غلات سبوس دار مانند جو و گندم سیاه یافت می شوند. این مواد غذایی به تثبیت سطوح قند خون در بدن و همچنین کنترل سطوح کورتیزول کمک می کنند.
لوبیا سفید: این ماده غذایی منبع طبیعی از فسفاتیدیل‌سرین، یک ماده شیمیایی که به کاهش سطح کورتیزول (هورمون استرس) در مغز کمک می کند، است. همچنین لوبیا سفید حاوی فیبر است که به تعادل و تثبیت سطوح انسولین در بدن کمک می کند.
بلوبری: بلوبری حاوی ترکیبات زیست‌فعال ویژه است که به افزایش حساسیت انسولین و کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک می کند.
شکلات تلخ یا پودر کاکائو: کاکائو موجود در شکلات تلخ به مهار آنزیم هایی که حفظ سطوح فشار خون در بدن را محدود می سازند، کمک می کند. افزون بر این، این ماده غذایی سروتونین را افزایش می دهد که یک ماده شیمیایی با اثر ضد افسردگی است و به کاهش سطوح کورتیزول در خون کمک می کند. از این رو، در تسکین استرس و بهبود افسردگی موثر است.
پروتئین پاک: گوشت مرغ، گوشت ماهی و گوشت گاو به کاهش سطوح لپتین در بدن کمک می کنند. این شرایط در نهایت به بهبود سوخت و ساز و چربی سوزی سریع‌تر منجر می شود.
سبزیجات برگ دار: اسفناج، کلم پیچ، کلم، و دیگر سبزیجات سبز برگ بدن را وارد وضعیت چربی سوزی می کنند. به جای دخیره چربی، با مصرف این مواد غذایی بدن حذف چربی از سلول ها را آغاز می کند.
سیب ارگانیک: سیب به کاهش سطح کلسترول بد (LDL) در خون کمک می کند.
چه چیزی نخوریم؟
 
شیرین کننده های مصنوعی: غذاهای حاوی آسپارتام و شیرین کننده های مصنوعی که انسولین را افزایش می دهند به افزایش هوس غذا خوردن و اضافه وزن منجر می شوند.
قهوه یا نوشیدنی های کافئین دار: این نوع از نوشیدنی ها به افزایش سطوح کورتیزول و انسولین منجر می شوند.
کربوهیدارت های پالایش شده: غذاهایی مانند برنج، پاستا و نان سفید چربی کمی دارند اما موجب افزایش قند خون می شوند که می تواند به افزایش استرس در بدن و گرسنگی بیشتر منجر شود.
غذاهای شیرین شده با فروکتوز یا شربت ذرت با فروکتور بالا: این مواد غذایی موجب افزایش میل و اشتها به غذا خوردن می شوند.
غذاهایی با قند بالا: غذاهایی با قند بالا مانند کیک، کلوچه و دونات سطوح انسولین را در خون افزایش داده و به افزایش وزن منجر می شوند. مواد غذایی مانند انبه، آناناس، انگور، ماست های طعم دار و نوشیدنی های انرژی‌زا نیز شرایطی مشابه ایجاد می کنند.
مواد غذایی کم ارزش: مواد غذایی کم ارزش مانند چیپس، پیتزا، همبرگر، و غیره سرشار از چربی و کربوهیدارت هستند و باید از خوردن آنها پرهیز کنید.
نکته: فردی با نوع بدن سیب شکل نسبت به کربوهیدارت های سالم مانند سیب زمینی شیرین، برنج قهوه ای و نخود نیز حساس است و این مواد غذایی نیز می توانند به افزایش وزن منجر شوند.
بدن گلابی شکل
بدن گلابی شکل که به نام اکتومورف نیز شناخته می شود با استروژن بیش از اندازه و تمایل به افزایش وزن در اطراف باسن و ران ها سر و کار دارد. تسلط استروژن به شرایطی مانند افزایش چربی سمی، حبس آب، نفخ و دیگر موضوعات سلامت منجر می شود. افرادی با بدن گلابی شکل به طور معمول دارای بالا تنه کوچک‌تر به همراه مقداری وزن اضافی در اطراف بازو ها و سینه هستند.
هنگامی که بحث کاهش وزن مطرح می شود، افراد دارای بدن گلابی شکل بیشتر دچار سرخوردگی می شوند زیرا چربی سوزی در این افراد به واسطه ذخیره چربی در اطراف باسن و ران ها دشوار است. به بیان دیگر، برای افراد دارای بدن گلابی شکل کاهش وزن در دیگر نقاط بدن آسان‌تر است. مصرف مواد غذایی که تولید استروژن را محدود می سازند به این افراد در کاهش وزن کمک می کند.
هنگامی که بحث سلامت مطرح می شود، افراد دارای بدن گلابی شکل خوش شانس هستند. برخلاف چربی شکمی، چربی ذخیره شده در اطراف باسن و ران ها به طور معمول خطر بیماری قلبی و دیابت را افزایش نمی دهد. این نوع چربی مقاومت انسولین را کاهش می دهد و کلسترول خوب (HDL) را افزایش می دهد.
تغذیه برای بدن گلابی شکل
سوخت و ساز سریع نکته مثبت در افراد دارای بدن گلابی شکل است. از این رو، فرد باید نسبت به مصرف کافی از کالری و کربوهیدارت اطمینان حاصل کند. در همین راستا، درشت مغذی ها را می توانید این گونه تقسیم کنید: ۵۰ درصد کربوهیدارت، ۲۵ درصد چربی و ۲۵ درصد پروتئین.
برای فردی با بدن گلابی شکل دنبال کردن یک رژیم غذایی کم چربی خوب است و به شکستن چربی ذخیره شده در قسمت پایین تنه کمک می کند.
چه چیزی بخوریم؟

تخم کتان: تخم کتان یک ماده غذایی با ویژگی فیتواستروژنیک ضعیف است و از این رو به حذف استروژن اضافی از بدن کمک می کند.
سبزیجات چلیپایی: سبزیجاتی مانند کلم، گل کلم، شاهی و دیگر سبزیجات برگ سبز دیگر که حاوی مقادیر زیاد از مواد مغذی گیاهی (سولفورافان و ایزوتیوسیانات) هستند به کاهش استروژن کمک می کنند.
لبنیات و گوشت قرمز ارگانیک: این مواد غذایی به کاهش سطح هورمون استروژن کمک می کنند.
لبنیات کم چرب: کلسیم موجود در لبنیات کم چرب به تنظیم روش ذخیره، انباشتگی و شکستن چربی در بدن کمک می کند.
میوه ها و سبزیجاتی با فیبر بالا: مواد غذایی مانند کنگر فرنگی و چغندر سرشار از فیبر هستند و از این رو به کاهش استروژن در بدن کمک می کنند.
جوانه کلم بروکلی: جوانه کلم بروکلی منبعی فوق العاده برای سولفورافان است که به کاهش سطح استروژن کمک می کند. افزون بر این، مواد مغذی گیاهی موجود در آن خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.
جوانه لوبیا: جوانه لوبیا سرشار از گلوتاریک اسید است که جذب دوباره استروژن توسط دستگاه گوارش را محدود می کند. از این رو، استروژن بیشتری دفع می شود.
غلات کامل: غلات کامل مانند کینوا، جو و گندم سیاه منابع فوق العاده برای فیتواستروژن و پلی فنل های ضد استروژن هستند که به کاهش استروژن کمک می کنند.
پروتئین بدون چربی: پروتئین های بدون چربی حاوی لیزین و ترئونین هستند که این ترکیبات به عملکرد مناسب کبد و سوخت و ساز استروژن کمک می کنند.
چه چیزی نخوریم؟
لبنیات پر چرب، توفو و محصولات تخمیر نشده سویا: این قبیل مواد غذایی سطوح استروژن را در بدن افزایش می دهند.
کافئین: نوشیدن بیش از اندازه قهوه و دیگر نوشیدنی های حاوی کافئین می تواند به افزایش سطوح استروژن منجر شود.
کربوهیدارت های سفید/پاستا: این مواد غذایی از کربوهیدارت های با میزان قند بالا هستند که به حبس آب و ذخیره چربی در پایین تنه کمک می کنند.
گوشت های فرآوری شده: این قبیل گوشت ها حاوی چربی زیادی هستند که به افزایش سطوح استروژن منجر می شود. افزون بر این، آنها حاوی نمک فراوان هستند که به حبس آب منجر می شود.
الکل: نوشیدن الکل تولید استروژن را در بدن افزایش می دهد که هر چه بیشتر خطر ابتلا به سرطان های مرتبط با هورمون مانند سرطان پستان را افزایش می دهد.
چربی های مضر: چربی های مضر شامل روغن های هیدروژنه و نیمه هیدروژنه می شوند. این چربی ها تولید استروژن را افزایش می دهند.
چربی های التهابی: چربی های التهابی شامل بیشتر روغن های گیاهی مانند آفتابگردان، نخل و پنبه دانه می شوند که سطوح استروژن را در بدن افزایش می دهند.
چربی های اشباع: این چربی ها منشا حیوانی دارند که از جمله مواد غذایی شامل آنها می توان به لبنیات پر چرب و گوشت های قرمز اشاره کرد.
بدن ساعت شنی شکل
بدن ساعت شنی شکل در جایی میان بدن سیب شکل و بدن گلابی شکل قرار می گیرد. این نوع از شکل بدن به نام مزومورف نیز شناخته می شود. افرادی که دارای بدن ساعت شنی شکل هستند با میزان پایین هورمون تیروئید سر و کار دارند و وزن آنها به صورت برابر در تمام بدن توزیع شده است.
این نوع بدن به طور معمول دارای ظاهری نرم و گرد با ساختار عضلانی و تراکم توده بدنی در بازوها، سینه، زانوها و قوزک پاها است. افرادی که دارای این نوع بدن هستند ظاهری لاغر اما ورزشی داشته و میزان چربی در بدن آنها کم است. افرادی که دارای بدن ساعت شنی شکل هستند از سلول های ماهیچه ای پاسخگو و سوخت و ساز بالا بهره می برند. به واسطه سوخت و ساز بالا این افراد به راحتی چربی می سوزانند. این افراد بدون تلاش خاصی و با توجه به مواد غذایی مصرفی می توانند وزن اضافه کنند یا آن را کاهش دهند.
تغذیه برای بدن ساعت شنی شکل
از آنجایی که این نوع بدن بین نوع سیب شکل و گلابی شکل قرار می گیرد باید درشت مغذی های خود را به صورت مساوی بین کربوهیدارت ها، پروتئین ها و چربی ها تقسیم کنید. دریافت یک سوم از مجموع کالری دریافتی از هر یک از این سه گروه را مد نظر قرار دهید.
چه چیزی بخوریم؟
سبزیجات خام و میوه ها: میوه ها و سبزیجات مختلف مانند سیب، پرتقال، گلابی، تربچه، هویج و سبزیجات سبز برگ را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
غلات سبوس دار: بلغور جو دوسر، کینوآ و گندم سیاه را در رژیم غذایی منظم خود قرار دهید.
گوشت گاو: گوشت گاو منبع طبیعی از ید، آهن، اسیدهای چرب قدرتمند و اسید لینولئیک است.
ماست یونانی: ماست یونانی حاوی پروتئین فراوان و کربوهیدارت و چربی کم است و گزینه ای خوب برای افزایش انرژی و کاهش وزن محسوب می شود.
جلبک دریایی و کلپ: این مواد منابع فوق العاده برای ید هستند. ید در تولید تیروکسین نقش دارد که هر چه بیشتر به تنظیم و بهبود سوخت و ساز بدن کمک می کند.
روغن نارگیل: این ماده به کاهش چربی شکمی و افزایش انرژی کمک می کند.
آجیل برزیلی: آجیل برزیلی سرشار از سلنیم است که برای تیروئید فوق العاده خوب است.
چه چیزی نخوریم؟
نوشیدنی های کافئین دار: چای، قهوه، و شکلات داغ و همچنین نوشیدنی های انرژی‌زا که حاوی کافئین هستند برای فردی با بدن ساعت شنی شکل چندان خوب نیستند.
کربوهیدرات های پالایش شده: از کربوهیدارت های پالایش شده مانند آرد، و محصولاتی که حاوی آرد سفید هستند مانند نان سفید و پاستا پرهیز کنید.
سویا تخمیر نشده: این ماده می تواند سطوح استروژن را افزایش دهد که در عملکرد درست تیروئید اختلال ایجاد می کند.
فلوراید و آب کلردار: این مواد در عملکرد تیروئید اختلال ایجاد می کنند.
تیروئیدسازها: مواد غذایی مانند کلم، بروکلی، گل کلم، جوانه بروکسل، سیب زمینی شیرین، ذرت، لوبیا، و محصولات سویا می توانند در سنتز هورمون تیروئید به صورت سالم اختلال ایجاد کنند و به بزرگ شدن این غذه منجر شوند.
بادام زمینی و کره بادام زمینی: این مواد غذایی بسیار اسیدی و التهابی هستند و در عملکرد تیروئید اختلال ایجاد می کنند.
ماهی با جیوه بالا: ماهی هایی مانند شاه ماهی خال مخالی، کوسه، شمشیر ماهی و بیشتر ماهی های تن در عملکرد تیروئید اختلال ایجاد می کنند.
منبع:asriran.com

اختلال شخصیت نمایشی

استاندارد

اختلال شخصیت نمایشی (به انگلیسی: (Histrionic personality disorder (HPD)
شخصیت هیستریک یا نمایشی، یکی از انواع تیپ های شخصیت می باشد. خصوصیات عمده ی این تیپ شخصیتی، توجه طلبی افراطی و آرایش ظاهری برای جلب توجه و هم چنین داشتن رفتارهای هیجانی و نمایشی است. این قبیل افراد، بسیار تلقین پذیر بوده و در روابط بین فردی، بیش از حد متعارف، از خود صمیمیت نشان می دهند. تیپ های هیستریکال بسیار احساسی، برون گرا، شورانگیز، تابع امیال، ساده لوح، بی آلایش و غالباً جذاب هستند. علاوه بر جذاب بودن – به ویژه در بین جنس مخالف- مردم پسند نیز هستند.  اما علی‌رغم رفتار متظاهرانه و پر زرق و برقی که دارند، اغلب نمی‌توانند دلبستگی عمیقی را به مدت طولانی حفظ کنند.[۱] این بیماران، خود را همتای برترین ستاره‌های سینما می‌دانند و همواره ستاره متظاهر مجلس بوده، و با دلربایی، جذابیت‌های ظاهری، و اغواگری و عشوه‌گری می‌کوشند در کانون توجه باشند. آنان هیجان‌ها و روابطی پرشور، ولی در عین حال سطحی و پیوسته در حال تغییر دارند. آنان مثلاً با فخر فروشی دربارهٔ داشتن سهام سازمان‌های بزرگ یا مهارت‌های ورزشی یا هنری، می‌کوشند توجه دیگران را به خود جلب کنند. علایق و نگرش‌های آنان به سهولت تحت تأثیر دیگران یا نقشی که هم‌اکنون ایفا می‌کنند، قرار می‌گیرد. آنان به سرعت، روابط صمیمانه پرشوری را برقرار می‌کنند، ولی به سرعت خسته شده و احساس می‌کنند که قدرشناسی کافی از آنان به عمل نیامده است.
فرد مبتلا به این اختلال عمداً تلاش می کند که با ظاهر و رفتارش، توجه و تأیید دیگران را به خود جلب کند، اما علیرغم رفتار متظاهرانه ای که دارد، اغلب نمی‌تواند دلبستگی عمیقی را به مدت طولانی حفظ کند؛ زیرا احساس می‌کند که قدرشناسی کافی از وی به عمل نیامده است.
شخصیت نمایشی به شدت عاطفی است و نیاز شدید به مطرح شدن در جمع دارد. به طورکلی این اختلال در زنان چهار برابر شایع تر از مردان است. مردانی که از علائم مشابه رنج می برند، معمولاً با اختلال شخصیت خودشیفتگی، اختلال شخصیت مرزی یا رفتار ضداجتماعی تشخیص داده می شوند. اغلب این اختلالات شخصیت با اختلال شخصیت هیستری همراه هستند. در این مقاله، ما به طور خلاصه درباره علل، علائم و درمان اختلال شخصیت نمایشی صحبت خواهیم کرد.
تاریخچه
در گذشته، اختلال شخصیت نمایشی فقط به زنان مربوط می شد. در واقع، مردم معتقد بودند که این اختلال شخصیت به نحوی به رحم تشبیه شده است و به نظر می رسید تنها زنان از آن رنج می برند. تنها در اواخر قرن ۱۹ بود که کشف شد مردان زیادی هم می توانند از این وضعیت روانی، هرچند نه به اندازه زنان رنج ببرند.
علت شناسی
علت دقیق اختلال شخصیت نمایشی شناخته شده نیست. با این حال، عواملی وجود دارد که روان شناسان می گویند، ممکن است علت بروز این مشکل باشند. این عوامل عبارت اند از:
 • عوامل محیطی. مشاهده جروبحث ها و دعواهای والدین در دوران کودکی، تجربه مرگ یکی از اعضای نزدیک خانواده یا وجود بیماری جدی در خانواده که یک حالت اضطراب ذهنی را در خانواده برانگیزد، می توانند احتمال ابتلا به این اختلال را بالا ببرد.
 • صفات ژنتیکی که از پدر و مادر به فرزند منتقل می شوند.
 • فاصله روانی- عاطفی زیاد از یک یا هر دو والدین.
علایم
برخی از ویژگی های رایجی که افراد با اختلال شخصیت نمایشی به نمایش می گذارند در زیر معرفی شده است. برای تشخیص، حضور حداقل پنج مورد از نشانه های زیر ضروری است:
 • در شرایط و موقعیت هایی که در مرکز توجه قرار ندارند، ناراحت هستند و عذاب می کشند و به طور مداوم احساس می کنند نیاز به تأیید و دوست داشته شدن دارند.
 • مشخصه تعاملشان با دیگران، رفتارهای تحریک آمیز و گمراه کننده، به صورت اغواگری جنسی است.
 • احساساتشان سطحی است و به سرعت تغییر می کند.
 • بیش از حد احساساتی هستند و وانمود می کنند که دیگران تمایل دارند به آن ها فکر کنند.
 • به طور مداوم از ظاهر فیزیکی خود برای جلب توجه دیگران استفاده می کنند.
 • بیش از حد نمایشی هستند و در ابراز احساساتشان مبالغه می کنند.
 • سبک صحبت کردنشان سطحی، بیش از حد خیالی و فاقد جزئیات است.
 • به راحتی تحت تأثیر افراد یا موقعیت ‌ها قرار می گیرند.
 • معتقد هستند که با افراد خاص روابط نزدیک دارند که در واقعیت چنین نیست.
 • بسیار خودخواه و خودمحور هستند.
 • به شدت آسیب پذیر اما فاقد حس نگرانی برای دیگران هستند.
 • روابط را صمیمی تر از آنچه که واقعاً هستند، می پندارند.
خطرات مرتبط با این اختلال، به وجود آمدن مشکلات زیاد در روابط است؛ زیرا تمام تلاش این افراد در زندگی جذب دیگران به خودشان بوده و این حس که مورد توجه قرار نگیرند، آن ها را عذاب می دهد. در حالت افراطی زمانی که این افراد از روابط، توجه و تأیید مورد انتظار را کسب نمی کنند، ممکن است بسیار افسرده شده و حتی به خودکشی فکر کنند.
درمان
تا زمانی که مردم فکر می کنند این رفتارهای توجه طلبانه اصلاً مشکل نیستند، قاعدتاً به دنبال درمانی هم برای آن نخواهند بود. شرایط اصلی این اختلال در وهله اول، زمانی تشخیص داده می شود که فرد به دنبال دریافت مشاوره برای افسردگی، بعد از یک رابطه شکست خورده است. درمان های مناسب برای این اختلال شخصیتی شامل داروهای ضدافسردگی، مشاوره و روان درمانی هستند.

 

 

عوارض مشروبات الکلی

استاندارد

درعصرحاضریکی ازمشکلات نوجوانان وخصوصاً جوانان میخوار‌گی است الکل در دمای اتاق یک مایع شفاف میباشد.چـگالی الکل از آب بیشتر بوده و سریـعتـر از آب تبخیر میگردد. این ویژگی الکل را تقـطیر پذیر میکند.الکل بسهولت در آب حل میشود. الکل قابل اشتعال میباشد.

روشهای تولید الکل متفاوت میباشد:
از تخمیر حبوبات و میوه ها (مانند آبجو)،از تقطیرحبوبات و میوه ها (مانند ودکا، ویسکی، جین) ، از تـغـییر شـیمیایی در سوختـهای فسـیلی هـمچـون گاز، زغال سنگ و نفت ( الکل صنعتی) ، از ترکیـب شیـمیـایی مـنوکســید کربن و هیدروژن (مانند متانول و الکل چوب)
الـکـل موجود در مشروبات الکلی از نوع اتیل الکل(اتانول) می بـاشد.

 مـیـزان اتـانـول در برخی مشروبات الکلی این چنین است:
آبجو: ۴ الی ۶ درصد
شراب: ۷ الی ۱۵ درصد
شامپاین: % ۸ الی ۱۴ درصد
مشروبات الکلی تقطیر شده همچون جین، ودکا، ویسکی:۴۰ الی ۹۵ درصد

نحوه جذب الکل در بدن:پـس مـصرف الـکـل در حـدود ۲۰ درصـد آن از طـریق معـده جذب شده و ۸۰ درصد مابقی در روده کوچک جـذب بـــدن میگردد.
سرعت جذب الکل و میزان قدرت مست کنندگی آن به عوامل زیر بستگی دارد:

۱- پر و خالی بودن معده:چون بیشتر الکل مصرفی از طـریــق روده کوچک جذب بدن میگردد، بنابراین اگر مـعـده شـما از غذا پر باشد، دریچه معده برای هضم غذا بـستـه شـده و عبـور الـکل بـه روده کــوچک کند می گردد و مـدت بیشتری الکل در معده باقی میماند.
۲- وزن بدن:هـر چه فرد وزنش بیشتر باشد، دیرتر تحت تاثیر الکل قرار میگیرد زیرا الکل پس از ورود به جریان خون در آب کل بدن حل شده و در واقع توزیع میگردد. بـنـابـراین افراد سنگین وزن تر به خاطر آب بیشتر در بدنشان، دیرتر تـحت تاثیر الکل واقع میشوند.
۳- چربی بدن: به علت آنکه الکل قادر به حل شدن در چربی نمیباشد، هـر چـه مـیزان چربی بدن بیشتر باشد، فرد بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد. عـکس مـوضـوع نـیز صـدق میکند افراد عضلانی دیرتر تحت تاثیر قرار میگیرند.
۴- جنـســیت: زنـان زودتـر از مـردان تـحـت تـاثـیـر قــرار می گیـرند حـتـی اگـر وزنشـان بـرابر باشد. علت آن این اسـت کـه میـزان چـربـی بــدن زنان بیشتر از بدن مردان میباشد. همچنین بافت عضلانی در زنان کمـتر از مردان اسـت. زنـان هـمچنین فاقد آنزیم تجزیه کننده الکل بوده(دی هیدروژناز) که به عنـوان سـد محـافظ در معده عمل(دی هیدروژناز) که به عنـوان سـد محـافظ در معده عمل(دی هیدروژناز) که به عنـوان سـد محـافظ در معده عمل کرده و نقش تجزیه الکل را بعده دارد. همچنین زنانی که از قرصهای ضد بارداری استفاده می کنند، بیـشتر تحت تاثیر الکل هستند بـه عـلت آنـکـه قرصـهای ضـد بارداری متابولیسم الکل را کاهش میدهند.
۵- غلضت الکل:هر چه غلظت الکل بیشتر باشد، جـذب آن بیـشتـر و سـریـعتر است.
۶- سرعت نوشیدن، محـیط مـصرف (خانه، میـهمانـی، محل کار)، خـستگی ( چون کبد آنزیم کمتری تولید میکند)، نوع مشروب (مشروبات گازدار جذب الکل را افزایش میدهند) نیز در سرعت جذب الکل و تاثیر آن، موثر میباشند.
۷- اگر الکل همراه با دیگر قرصهای روانگران (اکستازی) مـصرف گـردند قدرت سرکوبگری الکل افزایش یافته و میتواند بسیار خطرناک باشد.
۸- افراد الکلی: افرادی که بطور مستمر الکل مصرف می کنند، نسـبـت به آن مقاومت پیدا کرده و در واقع بدنشان به مصرف الکل سازگاری پیدا می کند. بـنابـراین بـرای ایـجاد حالت مستی به الکل بیشتری نیاز دارند زیرا:کبدشان در پی سازش، آنزیم تجزیه کننده بیشتری ترشح میکند .فعالیت نورونهای دستگاه عصبی و مغزشان افزایش می یابد

الکل از ۴ طریق دفع میگردد:کـلیـه ۵ درصـد الـکل را از طریق ادرار از بـدن خارج می کند.ششـهـا ۵ درصـد الـکـل را از طـریـق بـاز دم خـارج می کنند.مقدار بسیاراندکی از طریق تعریق دفع میگردد .قسمت اعظم الکل توسط آنـزیمـهای کـبد اکسید شـده و به اسـیـد استـیـک، دی اکسید کربن و آب تبدیل می گردد. طور متوسط یک انسان معمولی قادر است ۱۵ میلی لیـتـر الـکل را در طـی یـک ساعت دفع کند

میزان غلظت الکل خون

با اندازه گیری میزان الکل موجود در خون فرد میتوان تعیین کـرد چه میزان فرد تحت تاثیر الکل می باشـد. در زیــر حالات ایجاد شده در فرد بر اساس میزان درصد الکل درون خون بیان گردیده است:

 • مرحله نشاط آور (%۰٫۱۲-۰٫۰۳): افزایش اعتماد بنفس و شجاعت فرد، فرد پر حرف تر و اجتماعی تر می شـود، دقـتـش کـاهش مـی یـابد، چـهره افـروخته، قضاوتش مختل می گردد، معمولا اولین جمله ای که به ذهنش میـرسـد را بـیان میکند، در حرکات ظریف مانند نوشتن دچار مشکل می شود.
 • مـرحله برانگیختگی (%۰٫۲۵-۰٫۰۹): خـواب آلـوده، در درک و بـخـاطـــر آوردن موضوعات گذشته دچار مشکل می گردد، واکـنش وی در بـرابـر مـحرکات کاهش می یابد، حرکات بدن ناهماهنگ می شـود، بـیـنایـی مخـتـل مـی شــود. حـس چشایی و شنوایی کاهش می یابد.
 • مرحله سرگشتگی (%۰٫۳۰-۰٫۱۸): فرد گیج و مـبهوت است، شـایـد نـدانـد کجاست و مشغول چه کاریست، سرگیجه دارد و تلوتلو می خـورد، بـیـش از حد احـساساتی، خشن و یـا مـهربان مـی گـردد، خـواب آلـوده اسـت و درد را دیـرتـر احسـاس میکند، حرکات ناهماهنگ است، قادر به گرفتن شیئ که به سـمتـش پرتاب میگردد نیست.
 • مرحله بهت (%۰٫۴-۰٫۲۵): قادر به حرکت نیست، به محـرکات واکنش نشان نمی دهد، قادر به نشستن و ایستادن نیست، استفراغ می کند، مـمکن است بیهوش گردد.
 • مرحله کما (%۰٫۵۰-۰٫۳۵): فرد بیهوش است، احساس شدید سرما،تنفس کم عمق و آهسته میگردد، ضربان قلب کاهش می یابد، امکان مرگ وجود دارد.
 • مرحله مرگ: میزان ۰٫۵۰ درصد و یا بیشتر الکل در خون سبب مرگ می گردد.

اثرات کوتاه مدت الکل بر بدن:

ارتـباطهای بین سلولهای عصبی تداخل کرده و فــعـالـیـت گـذرگاه های مـحـرک عـصبـی را ســرکـوب و گـذرگاه هـای بازدارنده عصبی را افزایش می دهـد. در کـل یک سرکوبگر دستگاه عصبی می باشد. اتساع مردمک چشم، افزایش ضـربان قـلب، بـی خـوابـی، تـهـوع و اسـتفراق، سرگیجه، احـساس بـی قـراری، خستـگی و اضطراب، جـریـان خـون ســطحی افزایش یافته که موجب تعریق بدن میـشود امـا جریان خون عضلانی را کاهش داده و موجب درد عضلانی میـگردد. . کنترل رفتاری کاهش یافـتـه و مـمـکن اسـت فرد دست به عملی زده و یا حرفی بزند که بعدا پشیمان گردد.. تـعادل بدن کاهش می یابد، قوه تشخیص فرد کاهش می یابد، واکنش های کند به محرکات. چـون سبب دفع آب بدن میگردد، ایجاد تشنگی و نیاز به دفع ادرار افزایش مییابد. مـیـدان دیـد فرد کاهش یافته و گویی دچار نزدیک بینی می گـردد و تنـها اشـیـاء و افراد نزدیک بخود را دیده و به آنها توجه میکند.

اثرات بلند مدت(افراد الکلی)

مصرف الکل میتواند موجب بالا رفتن فشار خون، وارد شدن آسیب به عضلات قلب و سیروز و هپاتیت کبدی گردد. الکل میتواند خطر ابتلا به سرطان دهان، حلق و مری را افزایش داده و باعث آسیب زدن به دیواره معده و روده گردد. آسیب وارده به معده و روده میتواند در نهایت موجب تضعیف جذب قدرت مواد مغذی توسط بدن شود.الکل نمیتواند ویتامینها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تأمین نماید لذا با تداوم مصرف الکل سلولها کبد دیگر قادر به استفاده از ویتامین D نیستند در حالی که این ویتامین برای سلامتی استخوانها، دندانها و برای تولید چندین هورمون ضروری میباشد. لذا مصرف لکل بر فرآیندهای داخلی بدن تأثیر سوء میگذارد.
مصرف الکل بر بینایی تآثیر میگذارد. سلولهای چشم به طور طبیعی برای حفظ بینایی نیاز به ویتامین A دارند. با نوشیدن الکل این ویتامین برای تبدیل الکل به انرژی مصرف میشود و در اثر کمبود آن، هنگام شب، دید چشم دچار اختلال شده و تار میگردد.
یکی از عوارض تجزیه الکل در بدن تخریب ویتامین B6 میباشد. در نتیجه این تخریب فرد ممکن است دچار کم خونی، خستگی، تمرکز ضعیف، سستی و بیحالی گردد.
الکل یک ماده ادرار آور است و میتواند سبب کم آبی سلولهای بدن شود. با دفع ادرار، همراه با آب، ویتامینها و مواد معدنی از جمله ویتامینهای B، C، منیزیم، کلسیم، روی و پتاسیم از بدن خارج میشوند. با مختل شدن عمل جذب اسید فولیک، به علت مداخله الکل در سوخت و ساز ویتامینها، از دریافت این ویتامین توسط بافتهای بدن جلوگیری میشود. کمبود اید فولیک میتواند موجب کم خونی، سستی و بیحالی و ضعف جسمی و روحی گردد.

مطالب مرتبط با این موضوع

از دست دادن حافظه، تغییر شخصیت، اختلال در سیستم عصبی،مشکلات پوسـتـــی، اسهال، سوء تـغـذیـه، مشـکـلات مـالی و خـانـوادگـی، رفتـار خـشونت آمـیــز، اضـطـراب و افسردگی شدید، آسیب به مخاط بینی، آسیب دائمی به کبد و مغز، سرطان سیـنه، حنجره، لب و مری، سقط جنین، ناباروری، بی میلی جنسی، زخم معده، فشـار خــون بالا و سکته قلبی، کم خونی، تورم کبد، اختلال در سیستم ایمنی بدن،خود کشی. پوکی استخوان
الکل تأثیر زیادی روی فعالیتهای جنسی دارد، از جمله:
– میل جنسی را افزایش می‌دهد ولی موجب کاهش توان انجام فعالیتهای جنسی می‌شود.
– موجب کوچک شدن بیضه‌ها و بزرگ شدن پستانها در مردها می‌شود به ویژه اگر با بیماریهای کبدی همراه باشد.
– موجب ایجاد نارسایی در رفتارهای جنسی زنان می‌شود.
– دگرگونیهایی را در نطفه بوجود می‌آورد در نتیجه باعث تولد کودکان ناقص‌‌الخلقه می‌شود.
نکته:
-در صورت مصمومیت فرد به الـکل، نه نـوشیـدن قـهـوه و یـا دوش آب سـرد و دیــگر اعمال کارساز نمی بـاشد. تـنها زمان نیاز است تا الکل بطور کامل از بدنشان دفع گردد. این زمان معمولا ۱۰ ساعت بطول می انجامد. در صورت مصمومیت شدید حتما بیمار را به بیمارستان منتقل کنید.
-طبق آماری که انستیتیوی پزشک قانونی شهر نیون در سال ۱۹۶۱ تهیه نموده است جرایم اجتماعی بر اثر نوشیدن مشروبات از این قرار است:
مرتکبین قتلهای عمومی ۵۰%
ضرب و جرحها بر اثر مشروبات الکلی ۸/۷۷%
سرقت‌های مربوط به الکلی‌ها ۵/۸۸%
جرایم جنسی مربوط به الکلی‌ها ۸/۸۸% می‌باشد
این آمار نشان می‌دهد که اکثریت قاطع جنایات و جرایم بزرگ در حال مستی روی می‌دهد.
در پایان به خاطر بسپارید علم ثابت کرده است، شراب هیچ فایده دوایی ندارد، و این تصور که شراب برای بعضی از دردها دوا است، غلط و نادرست می‌باشد

خوردن این غذاها برای شما بسیار مضر است

استاندارد
سرطان روده، دومین عامل مرگ و میر پس از بیماری های قلبی در بسیاری از نقاط جهان است. از آنجایی که سلامت روده به طور مستقیم با تغذیه ای که استفاده می کنید در ارتباط است، شما می توانید با داشتن یک رژیم غذایی مناسب و سالم تا حدود زیادی از این سرطان پیشگیری کنید.
برای حفظ سلامت این عضو، باید به کیفیت تغذیه خود بیش از پیش توجه کنیم. آماری مربوط به سال ۲۰۱۰ نشان می‌دهد که علت مرگ ناشی از سرطان در آمریکا، تغذیه نامناسب، چاقی و کم تحرکی بوده است. همه ما توصیه‌هایی از قبیل خوردن میوه‌ِوسبزیجات و داشتن تحرک را بارها از منابع و افراد گوناگون شنیده‌ایم؛ اما به همان میزان که شناختن غذاهای مفید برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ها ضروری است، آشنا شدن با مواد مضری که باید از آنها به شدت اجتناب کرد نیز لازم است. برای شروع مبارزه‌ای جدی با بیماری‌های روده و از جمله سرطان، لازم است در مصرف مواد غذایی زیر نهایت دقت و تعادل را به خرج دهید. برخی از این مواد باید به کلی از رژیم غذایی‌تان حذف شوند.
گوشت‌های فرآوری شده
شاید شما هم مثل بسیاری از افراد عاشق سوسیس، کالباس یا همبرگر باشید، اما این گونه گوشت‌های فرآوری شده جزو مواد غذایی مناسبی نیستند. با خوردن گوشت‌های فرآوری شده، شما در واقع در حال مصرف سدیم نیترات هستید. از این ماده به‌عنوان نگه‌دارنده، تثبیت‌کننده رنگ، طعم‌دهنده و ضدمیکروب استفاده می‌شود. متاسفانه ثابت‌شده که سدیم نیترات در بدن انسان به نیتروزآمین‌های سرطان‌زا تبدیل می‌شود. به همین دلیل است که بسیاری از تحقیقات و آزمایشات، رابطه‌ای قوی بین مصرف گوشت‌های فرآوری شده و ابتلا به سرطان را ثابت کرده‌اند.
گوشت قرمز
برخی تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف فراوان یکی از مواد مغذی موجود در گوشت قرمز، مرغ و لبنیات می‌تواند منجر به ایجاد پولیپ‌های روده‌ای شود که در نهایت ممکن است به سرطان روده منتهی شود. هر چند این تحقیقات در سطح مقدماتی بوده و هنوز نمی‌توان قطعا بر آنها تکیه کرد، اما توجه به نتایج آن خالی از فایده نیست. گوشت قرمز تنها عامل مشکلات روده‌ای نیست، بلکه مصرف فراوان مرغ و ماهی نیز می‌تواند موجب بروز بیماری‌های روده‌ای شود. مطالعات اخیر روی ۳۲۰۰۰ نفر در طول ۶ سال، نشان می‌دهد افرادی که در رژیم خود گوشت، مرغ و ماهی بیشتری مصرف می‌کرده‌اند، سه برابر بیش از سایرین به بیماری‌های روده مبتلا می‌شوند. علت این امر وجود ماده‌ای به نام کولین در این مواد غذایی است. درعین‌حال ثابت ‌شده که مصرف حبوبات (مانند لوبیا، نخود و عدس)، احتمال ابتلا به سرطان روده را تا ۵۰‌درصد کاهش می‌دهد، البته باید توجه داشت که مصرف مقدار مناسب گوشت قرمز (به دلیل وجود پروتئین و آهن فراوان در آن) در رژیم غذایی ضروری است. انتخاب گوشت‌های تازه و طبیعی، به کاهش خطرات آن کمک بسیار می‌کند. نکته قابل‌توجه دیگر این است که پختن یا سرخ کردن گوشت در دمای بالا و به مدت طولانی، می‌تواند سرطان‌زا بودن آن را تشدید کند. برخی آمینواسیدهای موجود در گوشت، در دمای بالا تبدیل به آمین‌های هتروسیکلیک (HCA) می‌شوند. این مواد احتمال ابتلا به سرطان روده را افزایش می‌دهند.
سیب‌زمینی سرخ‌کرده و چیپس
چیپس و سیب‌زمینی سرخ‌کرده حاوی مقادیر زیادی آکریلامید هستند. این ماده نیز در اثر تماس برخی مواد غذایی با حرارت بالا (هنگام پختن یا سرخ کردن) ایجاد می‌شود. آزمایش‌هایی که تا کنون روی حیوانات صورت گرفته نشان می‌دهد که آکریلامیدها می‌توانند منجر به بروز چندین نوع سرطان و از جمله سرطان روده شوند. در کل می‌توان گفت آکریلامیدها در اثر حرارت دیدن هر یک از مواد غذایی می‌توانند ایجاد شوند؛ اما احتمال تشکیل آنها از سیب‌زمینی بسیار بیشتر است. این مساله آن قدر جدی است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) در رابطه با آن اظهار نگرانی جدی کرده است.
قند خصوصا فروکتوز
شاید شما هم شنیده باشید که قند، غذای سلول‌های سرطانی است. هر چند همه سلول‌ها (اعم از سلول‌های سالم و سرطانی)، برای رشد و تکثیر خود از فروکتوز (یکی از اجزای قند و شکر معمولی که به قند میوه نیز معروف است)، استفاده می‌کنند؛ اما استفاده سلول‌های سرطانی از این نوع قند بسیار بیشتر و موثرتر از سلول‌های سالم است. تحقیقات، رابطه‌ای قوی بین مصرف قند و رشد سرطان روده در بدن نشان می‌دهند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از ایجاد این نوع سرطان یا پیشرفت آن، مصرف قند را محدود کنید. برخی معتقدند فروکتوز (که در مواد غذایی شیرین شده و از جمله در نوشابه موجود است)، در تغذیه و رشد سلول‌های سرطانی از گلوکز موثرتر است. محققان برای اثبات این نظریه از فروکتوز و گلوکز برای تغذیه سلول‌های سرطانی در محیط آزمایشگاه استفاده کردند. نتایج نشانگر این موضوع است که هر چند سلول‌های سرطانی گلوکز را بهتر جذب می‌کردند، اما با استفاده از فروکتوز می‌توانستند تکثیر سلولی انجام دهند.
سخن پایانی
در انتها یادآوری می‌شود که مشکلات و بیماری‌های مربوط به روده (و از جمله سرطان روده)، علل و عوامل گوناگونی دارد؛ که از جمله این عوامل می‌توان به تغذیه نامناسب اشاره کرد. با داشتن یک رژیم غذایی سالم و بدون خطر، می‌توان احتمال ابتلا به انواع بیماری‌های روده (خصوصا سرطان) را به میزان قابل‌توجهی کاهش داد.

 

اصول ده گانه در پیشگیری از سرطان

استاندارد

طبق اسناد سازمان جهانی بهداشت، از ۴۰ درصد سرطان ها می توان پیشگیری کردو مواردی هم قابل     پیشگیری نیستند، اگر در سایه خودمراقبتی، نگاه امیدوارانهبه اثر بخشی روش های تشخیصی و درمانی و مراجعه   به موقع، زودهنگام تشخیصداده شوند، درمان پذیر ترند. شاید اگر بدانید که دست کم نیمی از سرطان ها با درمان     مناسب علاج خواهند شد زودتر به علایم مشکوک خود توجه کنید                                                                 

۱٫ از مصرف دخانیات پرهیز کنید                                                                                                          

استفاده از هر یک از فرآورده های توتون مانند سیگار، پیپ و قلیان خطرناک است وموجب انواع سرطان از جمله ریه، مثانه، کلیه و دهانه رحم می شود.حتی جویدن توتون نیز خطرناک است و احتمال سرطان های دهان و لوزالمعدزیاد  

می کند.                                                                                                                                           

حتی اگر سیگار هم نمیک شید، از نشستن در جاهایی که افراد دیگری سیگار میک شندخودداری نما یید.            

اگر  سیگار می کشید، ترک سیگار شاید مهمترین تصمیم زندگی تان باشد. آثار ترک سیگار از همان ساعت های     اولیه ترک آشکار می شود.                                                                                                                   

هر چه زودتر سیگار را ترک کنید، سود بیشتری می برید و هرچه زمان بیشتری سپری شود، مزایای حاصل از آن افزایش مییابد.                                                                                                                              

۲٫ فعالیت بدنی منظم  داشته                                                                                       باشید                                                                                                      

فعالیت بدنی منظم احتمال سرطان هایی چون پستان و روده بزرگ را کاهش می دهد.  مطلوب این است که هفته ای ۱۵۰ دقیقه ورزش کنید یا ۷۵ دقیقه ورزش متوسط انجام دهید. اگر بخواهیم ساده بگوییم بهتر است روزانه ۳۰ دقیقه ورزش کنید به طوریکه ضربان قلب شما بالا برود و در کنار آن تمرین هایی برای تقویت عضلات داشته باشید.

اگر نمی توانید به اندازه مطلوب ورزش کنید، مطمئن باشید که حتی چند دقیقه ورزشکردن بهتر از ورزش نکردن است. از نشستن طولانی مدت از جمله برای تماشای                                                تلویزیون بپرهیزید.                                                 

           

۳٫ وزن خود را در حالت ایده آل نگهدارید                                                                                                   

وزن بالا احتمال انواع سرطان به خصوص پستان،  پروستات و روده بزرگ را افزایشمی دهد.توجه داشته باشید که بالا بودن وزن به هنگام تولد رابطه مختصری با خطر سرطان دارداما افزایش وزن در دوران بزرگسالی در تمام موارد با افزایش خطر سرطان مرتبط است.از کاهش و افزایش وزن مکرر بپرهیزید چون اندکی بر خطر سرطان تأثیر دارد.

مصرف مواد غذایی نشاسته ای را کم کنید و از رژیم های غذایی که از نظر میوه جات وسبزی جات تازه غنی هستند، استفاده کنید.از نوشیدنی های شکردار پرهیز کنید و این نوشیدنی ها را با آب جایگزین کنید.         

به اندازه مناسب غذا بخورید. سعی کنیدوعده های اصلی غذا حذف نگردد، زیرا دراین صورت ناچار به ریزه خواری

خواهیدشد.غذا را در کمال آرامش صرف کنید. درحالت استرس و اضطراب غذا نخورید.                                   

۴٫ تغذیه سالم داشته باشید                                                                                                               

از غذاهای کم چرب و تا حد امکان فاقد چرب یهای حیوانی استفاده کنید.روزانه ۵ وعده از سبزی ها و میوه ها

استفاده کنید.                                                                                                                                

از روش های صحیح پخت مانند کبابی، بخارپز، آب پز و پخت ملایم در حرارت کم استفاده کنید. غذاهای نیم سوخته و سوخته )کباب، جوجه کباب، ته دیگ، سیب زمینی وپیاز داغ سوخته( را مصرف نکنید.                                         

از مصرف انواع گوشت های دودی شده، نمک سودشده یا فرآوری شده با موادشیمیایی و نگه دارنده مانند          سوسیس و کالباس و کنسرو بپرهیزید.مصرف قند و شکر تصفیه شده را کاهش دهید.                                    

مصرف نمک را محدود کنید و برای طعم دار کردن غذا از ادویه و چاشنی گیاهیاستفاده کنید.از مصرف مشروبات الکلی پرهیز نما یید. هر چه میزان مصرف الکل بیشتر و طول دوره آن طولانی تر باشد، احتمال سرطان افزایش می یابد.

۵٫ خود را در برابر عفونت ها محافظت                                                                                                   کنید                                                                                                

برای پیشگیری از ابتلا به ویروس هپاتیت HBV) B ( لازم اس 􀀯􀀯ت به خصوص افرادپرخطر واکسن بزنند مانند کسانی که با فرآورد ههای خونی سر و کار دارند و یا رفتارهایجنسی پرخطر دارند.

برای آمیزش جنسی از وسا یل یا مواد محافظ تکننده، استفاده کنید تا به ویروسپاپیلوم انسانی) HPV ( و سرطان های ناشی از آن مانند سرطان دهان، دهانه رحم و مقعد مبتلا نشوید.

۶. از پوست خود محافظت کنید                                                                                                             

سعی کنید در معرض نور شدید آفتاب قرار نگیرید به خصوص از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ عصر. اما باید توجه کرد که به میزان مناسب نور ملایم خورشید به بدن برسد چرا که در غیر این صورت، با افزایش احتمال کمبود ویتامین D، زمینه ایجاد برخی سرطان ها فراهممی شود.

در صورتی که مجبورید در تماس طولانی مدت با تابش آفتاب باشید، از کرم ضدآفتاب،کلاه آفتاب گیر، عینک آفتابی و پوشش مناسب مثل لباس سفید، آستین دار و یقه بلنداستفاده کنید.از عین کهای آفتابی که میزان جذب اشعه فرابنفش UV آنها ۹۹ تا ۱۰۰ درصد است استفاده کنید.

از کرم یا لوسیون ضدآفتابی استفاده کنید که دارای طیفی گسترده باشد و فاکتور محافظتی آفتاب ) SPF ( آن بطور متوسط ۱۵ باشد.در نزدیکی آب، برف، و شن باید بی شتر احتیاط نمود زیرا آنها اشع ههای مضر خورشیدرا باز م یتابانند.

اشعه فرابنفش خورشید، حتی در روزهای ابری نیز به سطح زمین می رسد. بنابراینتوصیه می شود هر روز از کرم ضدآفتاب استفاده کرده و هر دو ساعت یکبار، آن را تجدیدکنید. همچنین بعد از شنا و تعرق زیاد نیز، استفاده مجدد از کرم ضد آفتاب لازم است.بعد از تماس با نور خورشید، دوش بگیرید و عرق موجود روی پوست، نمک، مواد

شیمیایی و فرآورد ههای ضدآفتاب را از تن خود بشو یید.اگر مرتب آرایش می کنید، از لوازم آرایشی بدون چربی استفاده کنید زیرا لوازم آرایش چرب، منافذ پوستی را می بندند. مواد آرایشی دارای SPF به هیچ عنوان جایگزین کرم های

مخصوص ضدآفتاب نیستند. از برنزه شدن چه از طریق خوابیدن در برابر نور خورشید یا لامپ های فرا بنفش پرهیز

کنید.

داروها می تواند پوست را نسبت به آفتاب حساس تر کند، از جمله: برخی آنتی بیوتیک هامانند خانواده تتراسایکلین، ناپروکسن، داروهای ضد افسردگی، ضد پرفشاری خون،داروهای قلبی و دیابت.

۷٫ در منزل و محیط کار اصول ایمنی را عایت                                                                          کنید                                                                                       

برخی از مشاغل شامل کشاورزی، سم پاشی، نقاشی، مب لسازی، کار در صنایع آهن،

فولاد، زغال سنگ، لاستیک و کار تولید یا تعمیر پوتین و کفش خطر برخی سرطان ها را

افزایش می دهند.

از تماس با  آفت کش  ها بپرهیزید. جذب آفت کش ها بیشتر از راه پوست صورت

می گیرد. در صورت تماس باید بدن را به سرعت شستشو داد.

به هنگام کار با حلا لها، باید مطمئن شوید که اتاق کاملاً تهویه م یش 􀀯􀀯 ود. در صورت

امکان در بیرون از منزل کار کنید یا پنجر هها را باز کنید.

از برخورد غیرضروری با اشعه ایکس تا حد امکان پرهیز کنید.

اگر در محیطی کار م یکنید که در آن در معرض تراکم بالایی از ذرات ریز، الیاف و گرد و

غبار قرار دارید، ماسک محافظ مناسب را روی بینی و دهان خود قرار دهید و مطمئن شوید

ماسک به طرز صحیح روی صورت شما قرار گرفته است و مانع از دید شما نم یشود.

تا حد ممکن سطوح کاری را عاری از گرد و غبار و مواد شیمیایی نگه دارید و از رو شهای

تمیز کردن تر)مرطوب( استفاده نمایید تا گرد و غبار ایجاد نشود.

                                                                                                                

۸. زندگی روانی معنوی سالمی داشته                                                                                            باشید                                                                                          

در زندگی اهداف واقع گرایانه داشته باشید.از تنش و اضطراب پرهیز کنید. اضطراب سیستم دفاعی بدن را تضعیف می کند.

در صورت دارا بودن علایم بیماری روانی مانند افسردگی به پزشک مراجعه کنید.

به طور میانگین هفت ساعت در شب بخوابید. نداشتن خواب کافی میل به خوردن

شیرینی جات را بالا و قدرت دفاعی بدن را پایین می برد.خویشتن را دوست بدارید و به جسم و روان خود احترام بگذارید.

زندگی سختی های زیادی دارد اما شاید باورهای امیدوارانه یگانه راهی با شد که

می توان دشواری ها را پشت سر گذاشت.دقایقی از روز را به خلوت کردن با خود و نماز و نیایش بپردازید تا به آرامش برسید.

به خداوند و حکمت او اعتماد کنید و به رحمت او امیدوار باشید.

۹. زندگی اجتماعی سالمی داشته باشید                                                                                               

با دیگران با مهربانی و احترام رفتار کنید.از رقابت های ناسالم و تنش آفرین بپرهیزید.

به عقاید دیگران احترام بگذارید و به آنها توهین نکنید.دیگران را دوست بدارید و قضاوت زودهنگام

نداشته باشید.همه آدم ها، خوبی ها و بدی هایی دارند. آنها را همانگونه که هستند، بپذیرید.

اگر کسی در حق شما بدی کرد، خشم خود را کنترل کنید و تلاش کنید او را ببخشید.

اگر به موضوعات از دیدگاه دیگران نگاه کنید شاید خیلی از بدی های دیگران را راحت تر

بپذیرید.

از خود و دیگران توقعات غیر واقع بینانه نداشته باشید تا باعث رنج و ناراحتی شما نگردد.

در زندگی با دیگران مشورت کنید اما در پایان خود تصمیم گیری کنید. نگذارید دیگران احساسات و هیجانات شما را هدایت کنند.

۱۰٫ در صورت دارا بودن علایم هشدار دهنده سرطان به                                                            پزشکمراجعه  کنید                                                      

ابتلای به سرطان در اقوام درجه یک

تغییر در خال های پوستی

زخم های بدون بهبود

توده در هر جای بدن

سرفه یا گرفتگی صدای طولانی مدت

اختلال بلع یا سوء هاضمه طولانی

استفراغ یا سرفه خونی

اسهال یا یبوست طولانی

خونریزی غیر طبیعی ادرار، مدفوع، واژن، نوک پستان

بی اشتهایی یا کاهش وزن بی دلیل

 

آیا سرمای هوا بیمارمان می کند؟

استاندارد
یکی از نصحیت هایی که والدین همواره در فصل سرما به فرزندان خود می کنند استفاده از لباس گرم هنگام خروج از خانه است. آنها احساس می کنند با انجام این کار فرزند خود را از بیمار شدن محافظت می کنند.
در شرایطی که ممکن است برخی این نصیحت را نادیده گرفته و حتی آن را مسخره کنند، اما مطالعه جدید پژوهشگران دانشگاه ییل نشان داده است که این نصحیت قدیمی کاملا درست است.
پژوهشگران دریافتند که تکثیر ویروس سرماخوردگی در دماهای سردتر مسیرهای هوایی بینی نسبت به دمای گرم تر مرکز بدن به طور موثرتری انجام می شود. به نظر می رسد این می تواند دلیل واقعی بیمار شدن مردم در روزهای سرد سال باشد.
پیش از این، بسیاری نرخ بالاتر ابتلا به سرماخوردگی را با تمایل بیشتر مردم به دور هم جمع شدن در فضای داخل ساختمان هنگام سرد شدن هوا و تکرر این کار نسبت به روزهای گرم سال مرتبط می دانستند.
واکنش سیستم ایمنی به ویروس سرماخوردگی در دمای سردتر در مقایسه با دمای گرم تر بخش مرکزی بدن دچار اختلال می شود
نظریه این بود که تماس بیشتر با افراد دیگر که بیمار هستند به تسهیل تبادل میکروب بین افراد منجر می شود.
پژوهشگران دانشگاه ییل این گونه نتیجه گیری کرده اند که ویروس سرماخوردگی در بینی های سرد به جای ریه های مرطوب و گرم بهتر دوام می آورد و تکثیر می شود.
در این مطالعه، پژوهشگران دانشگاه ییل واکنش سیستم ایمنی بدن به ویروس سرماخوردگی در دمای ۳۷ درجه سلسیوس و دمای ۳۳ درجه سلسیوس را مقایسه کرده اند.
بر همین اساس، مشخص شد که واکنش سیستم ایمنی به ویروس سرماخوردگی در دمای سردتر در مقایسه با دمای گرم تر بخش مرکزی بدن دچار اختلال می شود.
اگرچه این مطالعه با استفاده از سلول های موش انجام شده است، اما تلویحا می تواند نشانه هایی را درباره چگونگی مقابله بدن انسان با ویروس سرماخوردگی ارائه کند.
پس نصیحت والدین خود را جدی گرفته و با گرم نگه داشتن بدن و پوشاندن بینی هنگامی که در هوای سرد از خانه خارج می شوید، از خود در برابر ابتلا به بیماری هر چه بیشتر محافظت کنید.

منبع: عصر ایران

ترس از بیماری (هیپوکندریا )

استاندارد
هیپوکندریا یعنی نگرانی مفرط درباره سلامتی است شیوع آن در زنان و مردان یکسان است و در میان همه گروههای سنی و طبقات اجتماعی ممکن است ظاهر شود .در تمام سنین میتواند اتفاق بیفتد، اوج ابتلاء در مردان در سنین سی سالگی و در زنان در سنین چهل سالگی است واژه هیپوکندریا که متشکل از دو بخش هیپو به معنای پائین و کندروس به معنای غضروف دنده ها می باشد ، ابتدا توسط یونانیان مطرح شد . آنها بر این باور بودند که یک سری نشانه های بیماری درست از زیردنده ها منشاء می گیرد .
ترس بیمارگون یا اعتقاد به داشتن یک بیماری جدی با وجود اینکه بیمارئی وجود ندارد ـ هرکدام از اعضاء بدن ممکن است درگیر شوند. از همه شایعتر درگیری سیستمهای گوارشی و قلبی عروقی است.
ـ بیمار اعتقاد دارد که بیماری یا اختلال کارکرد جسمی وجود دارد.
ـ معاینه بالینی یا جواب منفی آزمایشها، تنها به مدت کوتاه موجب اطمینانبخشی بیمار میگردد. ولی بعد علایم برمیگردد (در هذیان جسمی، نمیتوان به بیمار اطمینانخاطر داد).
ـ اختلال حداقل شش ماه طول میکشد.
ـ اعتقاد، شدت هذیانی ندارد.
هیپوکندریازیس در شرایط مختلف و بصورتهای کوتاه مدت و بلند مدت مشاهده می شود . بلندمدت بدین معنا که ، برخی افراد از زمان کودکی به آن مبتلا بودنده اند . این افراد از سنین کودکی دچار اضطراب بوده و برای آنها نگرانی از ابتلا به بیماری به عادتی تبدیل شده که مایه استرس است . آنها ندانسته بیماری را دستاویزی برای رهائی از کارهائی که باعث نگرانی شان می شود ، قرار می دهند و زمان و هزینه زیادی را برای دیدن متخصصین پزشکی صرف می کنند .
در مورد نوع کوتاه مدت ،برای مثال شخصی که یکی از نزدیکان خود را در اثر ابتلاء به تومور مغزی از دست داده ، در صورت دچار شدن به سردردهای مزمن ممکن است اینگونه بیندیشد که او هم به این بیماری مبتلاست .
علائم فیزیکی همیشه موجودند اما ممکن است عادی باشند ( مانند سردرد ، درد شکم ، سرگیجه ، بی اشتهائی و … ) که به غلط ، خطرناکتر از آنچه هستند تفسیر می شوند .
درمان :
هر چند که احتمال طولانی شدن دوره درمان وجود دارد و تمایل به داشتن نگرانی مفرط از سلامتی ممکن است کاملاً از بین نرود . بهرحال ، بیمار مبتلا به هیپوکندریا می تواند دریابد که دچار اضطراب است و یک بیماری جسمی ندارد و بتدریج از اضطراب خود بکاهد . این اولین قدم است .
انواع موقتی هیپوکندریا معمولاً با مشاوره و گاه با مصرف داروهای ضداضطراب قابل درمان است . اما در نوع بلندمدت ، پزشکان از روند درمان آنها رضایت ندارند ، چرا که دائماً فهرستی از علائم را متذکر می شوند که آزمایشات ، عدم وجود بیماری مربوط به آنها را تأیید می کنند و این اشخاص به هیچ وجه به مردم اطمینان کامل از سلامتی خود را نمی دهند .بیمار باید در مورد اختلالاتی مانند افسردگی، اضطراب و وسواس، با استفاده از روان‌درمانی و سپس دارودرمانی، مورد معالجه قرارگیر‌د.

مسمومیت با منواکسید کربن (CO)

استاندارد

carbonmonoxide

مسمومیت با منواکسید کربن (CO) علت مقدم مرگ است. شایع‌ترین علل مرگ و میر مربوط به دارو در اثر داروهاى مسکن، ضدٌ افسردگى‌ها، آرام‌بخش‌هاى خواب‌آور، نورولپتیک‌ها، محرک‌ها و داروهاى خیابانی، داروهاى قلبى عروقی، ضدٌ تشنج‌ها، آنتى‌هیستامین‌ها، و داروهاى اسم است. عوامل غیرداروئى که موجب مسمومیت مرگبار مى‌شوند شامل الکل‌ها، گلیکول‌ها، گازها، و بخارات، مواد شیمیائی، مواد تمیزکننده، آفت‌کش‌ها، و مواد خودانگیزان مى‌باشند. تشخیص مسمومت یا مصرف بیش از حد دارو در هر بیمارى که با کما، تشنج، یا نارسائى حاد کلیوی، کبد، یا مغز استخوان مراجعه مى‌کند، باید مدٌ نظر باشد.

منوکسیدکربن را قاتل بی‌صدا می گویند زیرا شما نه می‌توانید متوجه حضور آن در بدن خود شوید و نه می‌توانید آنرا استشمام کنید چون گاز منوکسیدکربن، یک گاز بی‌رنگ و بدون بو است.اما شما با دانستن علایم آن می‌توانید از مسمومیت با این گاز پیشگیری کرده و جان خود و خانواده خود را نجات دهید. مسمومیت با مونوکسید کربن (CO) می‌تواند باعث سردرد، گیجی و باریک بینی (که در آن همه چیز را در اطراف به مانند تونل می‌بینید) و نیز لب‌ها و ناخن‌های قرمز شود.

منواکسید کرین گازی است که در اثر سوختن ناقص سوخت های فسیلی مانند نفت، گاز، بنزین ، گازوئیل و ذغال چوب حاصل می شود و چون گازی بی رنگ ، بی بو، بی مزه و غیر محرک است مسمومیت با آن به سادگی رخ می دهد. میل ترکیبی منواکسید کربن با هموگلوبین بسیار بیشتر از اکسی‍ژن بوده و در خون با هموگلوبین ترکیب پایداری تشکیل می دهد به تدریج با بالا رفتن میزان مونواکسیدکربن در خون ، میزان هموگلوبین آزاد و در دسترس برای انتقال اکسیژن کاهش یافته و در نتیجه اکسیژن رسانی به بافتهای بدن از جمله مغز راکاهش میدهدو سبب بروز مسمومیت شده و سیستم عصبی دچار اختلال می گردد و قدرت هر گونه اقدامی از فرد مسموم سلب می شود. هموگلوبین که بخشی از سلول‌های قرمز خون و حامل اکسیژن به بافتهای بدن است با مونوکسید کربن (CO) بسیار سریعتر از اکسیژن ممزوج شده و بنابراین هیچ مکانی برای حمل اکسیژن توسط هموگلوبین باقی نمی‌ماند.

علائم مسمومیت با گاز منواکسید کربن :

  علائم مسمومیت با منواکسید کربن می تواند طیف وسیعی از علائم را شامل شود که در بیماری های مختلفی دیده می شود . متاسفانه بسیاری از این علائم شبیه به علائم سرماخوردگی است و اکثر افراد فکر می کنند به دلیل سردی هوا دچار سرماخوردگی شده اند. سعی در خوابیدن می کنند .ابتلای تمام افراد خانواده به علایمی شبیه به آنفلوآنزا، بروز مسمومیت در افراد را نشان می‌دهد .

  ۱ – سردرد

  ۲ – ضعف جسمانی

  ۳ – سرگیجه و بی قراری

  ۴ – تهوع و استفراغ

  ۵ – خمیازه کشیدن بیش از حد

  ۶ – کاهش دید از علایم عمومی مسمومیت‌ها هستند

  ۷ – حالت خواب آلودگی شدید، کسلی، خستگی و کاهش قدرت عضلانی از جمله علایم اولیه مسمومیت در افراد به شمار می‌روند. چنانچه افراد در این مرحله متوجه چنین علایمی شدند، با خارج شدن از فضای آلوده می‌توانند از پیشرفت مسمومیت پیشگیری کنند .

  علائم مراحل پایانی و نزدیک به مرگ :

  کبودی دست، دور لب‌ها و نوک انگشتان از علایم پایانی مسمومیت با گاز CO به شمار می‌روند که در نهایت فرد دچار تنگی نفس شده و فوت می‌کند .

  گروه های در معرض خطر :

  تمامی افراد در معرض خطر قرار دارند ولی کودکان، زنان باردار و سالمندان جزو گروه آسیب پذیر و در معرض خطر بیشتری با منواکسید کربن هستند و علایم مسمومیت در آنها سریع و با شدت بیشتری ایجاد می‌شود. همچنین غلظت گاز منواکسید کربن در فضای اتاق در ایجاد مسمومیت بسیار موثر است .

در صورتی که درصد کربوکسی هموگلوبین خون به ۸۰ – ۷۰ درصد برسد منجر به مرگ می شود .

مسمومیت حادمسمومیت حاد ناشی از CO از طریق استنشاق (Inhalation) بوجود می آید . جذب منو اکسید کربن و علائم ناشی از آن دقیقا به غلظت منو اکسید کربن در هوای دمی ، زمان تماس و وضعیت فعالیتی فرد در معرض تماس با CO بستگی دارد .

غلظت ۱۰۰ ppm : معادل ۰٫۰۱% در طی تماس ۸ ساعته هیچگونه علامتی ایجاد نمی کند در بعضی افراد می تواند تغییرات قلبی عروقی را در سطوح CoHb بیش از ۵ % نشان داد .
غلظت ۵۰۰ ppm : یعنی ۰٫۰۵% برای یک ساعت در جریان کار سبک ممکن است علامتی ایجاد نکند یا فقط باعث سردرد سبک و کوتاه شدن نفس گردد . خون حاوی حدود ۲۰ % CoHb خواهد بود . تماس طولانی با چنین غلظتی یا فعالیت بیشتر باعث می شود تا درصد اشباع هموگلوبین از منو اکسید کربن به ۴۰ تا ۵۰ درصد برسد که علائم سردرد ، تهوع ، تحریک پذیری ، افزایش تنفس ، درد قفسه سینه ، کنفوزیون ، اختلال قضاوت و غش هنگام افزایش فعالیت همراه است .
غلظت بیش از ۱۰۰۰ ppm : یعنی ۰٫۱% باعث فقدان هوشیاری ، نارسایی تنفس و مرگ می گردد اگر تماس برای بیش از یک ساعت ادامه داشته باشد . در این صورت خون حاوی ۵۰ تا ۹۰ درصد CoHb خواهد بود . هیپراکتیویته ( بیش فعالی ) رفتار عجیب غریب (Bizarre Behavior) و تشنج در جریان دوره ریکاوری ( بهبودی ) می تواند بروز کنند .میونکروز ، نروپاتی ، نارسایی کلیوی ، پورپورای ترومبوسیتوپنیک (TTP) و نوریت رتربولبار همراه با ادم نورورتینال بعد از مسمومیت شدید با CO رخ داده اند . در ۷ درصد موارد مسمومیت مهلک با منوکسید کربن ، سطح CoHb کمتر از ۴۰ درصد می باشد .

مسمومیت مزمن
مسمومیت مزمن ناشی از انباشت منو اکسید کربن در بدن بروز می کند . بعد از بازگشت سطح CoHb خون به مقدار طبیعی ، حساسیت به منو اکسید کربن افزایش نمی یابد مگر اینکه آسیب مغزی بوجود آید . به هر حال آنوکسی مکر ناشی از جذب Co می تواند باعث افزایش تدریجی آسیب CNS همراه با فقدان حس در انگشتان ، حافظه ضعیف ، نشانه رومبرگ مثبت و بدتر شدن وضعیت ذهنی گردد . مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی در افرادی که با سطوح پایین Co در تماس بوده اند ، اندکی افزایش می یابد .
نشانه رومبرگ (Romberg`s Sign) عبارت است از حالت نوسانی بدن یا زمین خوردگی هنگانی که شخص چشم هایش بسته است و در حالی که ایستاده و پاهایش نزدیک یکدیگر هستند . البته این نشانه در تابس دورسالیس هم دیده می شوند .

 
ارزیابی و یافته های پاراکلینیکی
۱ – اندازه گیری سطح خونی کربوکسی هموگلوبین

۲- انجام ABG

تدایبر درمانی

cosanantonio

 • در صورت لزوم CPR پایه و پیشرفته
 • بیمار را از محل آلودگی به هوایی سالم منتقل کنید
 • IV Line
 • O2 100% 5 – 10 L/min از طرق ماسک
 • مونیتورینگ قلبی
 • در صورت تشنج درمان مربوطه طبق روش کلاسیک
 • در صورت وجود دپرسیون تنفسی یا مرکزی استفاده از نالوکسان
 • در صورت وجود ادم مغزی از مانیتول و استروئید استفاده کنید
 • اگز درصد کربوکسی هموگلوبین بیش از ۲۵ – ۳۰ % باشد بهتر است از اکسیژن هیپرباریک (۳atm) استفاده شود

(ADHD) در بزرگسالان یا اختلال بیش فعالی و کمبود توجه

استاندارد

radclinic-024

اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD)، وضعیتی است که فرد مبتلا به آن، در تمرکز کردن روی یک موضوع خاص دچار مشکلاتی می شود، این مسئله می تواند در زندگی حرفه ای و خانوادگی او مشکلاتی ایجاد کند. در این مقاله با این وضعیت آشنا می شوید.

اختلال بیش فعالی و کمبود توجه، محدود به کودکان نیست، بلکه ۳۰ تا ۷۰ درصد از کودکان مبتلا به این اختلال، علائمشان در بزرگ‌سالی نیز ادامه می یابد. به علاوه در افرادی که هرگز در زمان کودکی این اختلال در آن‌ها تشخیص داده نشده است، ممکن است در بزرگ‌سالی علائم مشهودتری مشاهده شود که موجب مشکلاتی در شغل یا روابط آن‌ها شود. بسیاری از از بزرگ‌سالان نمی‌دانند این اختلال را دارند و تعجب می‌کنند که چرا همیشه هدف‌هایشان ظاهراً از دست آن‌ها فرار می‌کنند.

علائم ADHD در بزرگ‌سالان: دیر کردن

 در بزرگ‌سالان الگوی کمی متفاوتی نسبت به کودکان نشان می‌دهد. بزرگ‌سالان ممکن است به طور مداوم در وقایع مهم یا محل کار دیر حاضر شوند. این افراد ممکن است متوجه شوند این تأخیرها باعث آسیب رساندن به اهداف آن‌ها می‌شود، اما به نظر هر کاری که می‌کنند نمی‌توانند خودشان را سر وقت برسانند.

علائم ADHD بزرگ‌سالان: رانندگی پر مخاطره

یکی از مشخصه‌های اختلال کم توجهی و بیش فعالی، دشواری تمرکز بر روی کاری است که انجام می‌دهید. این ویژگی مشکلاتی برای نوجوانان و بزرگ‌سالان در هنگام رانندگی ایجاد می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که در افراد مبتلا به ADHD احتمال سرعت زیاد، تصادف و از دست دادن گواهینامه رانندگی بیشتر است.  

علائم ADHD در بزرگ‌سالان: حواس‌پرتی

بزرگ‌سالان مبتلا به ADHD ممکن است در اولویت‌بندی، شروع، و اتمام وظایف و کارهایشان مشکل داشته باشند. آن‌ها بی‌قرار و درهم‌ریخته بوده و به سادگی حواسشان پرت می‌شود. برخی از افراد مبتلا به ADHD در تمرکز در حین مطالعه مشکل‌دارند. ناتوانی در متمرکز ماندن و دنبال کردن کاری که انجام می‌دهند می‌تواند حرفه، جاه‌طلبی و روابط آن‌ها را دچار اشکال کند.

علائم ADHD در بزرگ‌سالان: طغیان احساسات

بزرگ‌سالان مبتلا به ADHD ممکن است با کنترل خود مشکل داشته باشند و این می‌تواند منجر به دشواری کنترل عصبانیت، رفتارهای تکانشی (بدون فکر)، بیان نسنجیده افکار توهین‌آمیز یا بی‌ادبانه شود.

علائم ADHD در بزرگ‌سالان: فراتمرکز (Hyperfocus)

برخی از بزرگ‌سالان مبتلا به این اختلال می‌توانند بر روی چیزهایی که از آن لذت می‌برند یا به آن علاقه دارند به شدت تمرکز کنند (توانایی فراتمرکز). اما با تمرکز بر روی کارهایی که برایشان جالب نیست مشکل‌ دارند. مشکل این است که بسیاری از کارهایی که برای موفقیت در زندگی روزمره لازم است کسل‌کننده است، از تهیه فهرست خوار و بار گرفته تا پر کردن مدارک در محل کار. افراد مبتلا به ADHD تمایل دارند کارهای کسل‌کننده را به نفع فعالیت‌های جالب تر کنار بگذارند.

چندکاره یا ADHD؟

ممکن است به نظر برسد این روزها همه ADHD دارند، چرا که همزمان به پیامک‌ها، ایمیل‌ها، تلفن‌ها و کارهای همزمان و سریع در محیط کار رسیدگی می‌کنند. اگر چه همه این‌ها می‌تواند ذهن را آشفته کند، اما بیشتر مردم تمرکز بر مسئولیت‌های مهم را مدیریت می‌کنند. در افراد مبتلا به ADHD، حواس‌پرتی با انجام وظایف مهم در خانه و محل کار تداخل ایجاد می‌کند.

اختلال کم توجهی و بیش فعالی یا مشکل دیگر؟

اگر اغلب بی‌قرار هستید و در تمرکز مشکل دارید، درباره ADHD زود نتیجه‌گیری نکنید. این علائم در برخی از مشکلات دیگر نیز ایجاد می‌شوند. ضعف تمرکز علامت کلاسیک افسردگی است. بی‌قراری یا اضطراب می‌تواند نشانه اختلال اضطراب یا پرکاری تیروئید باشد. پزشک بررسی می‌کند آیا این بیماری‌ها می‌توانند به جای ADHD و یا علاوه بر آن، موجب علائم شما شده باشند یا خیر.

چه چیزی موجب ADHD می‌شود؟

در افراد مبتلا به ADHD ، مواد شیمیایی در مغز به نام انتقال دهنده‌های عصبی در نواحی کنترل توجه، کمتر فعال هستند. محققان علت دقیق آن را نمی‌دانند که چرا این مواد شیمیایی نامتعادل شده‌اند اما تصور می‌کنند ژن‌ها ممکن است در آن نقش داشته باشند، برای اینکه ADHD اغلب در خانواده‌ها اتفاق می‌افتد. مطالعات، ارتباطی را بین ADHD و قرارگیری جنین در معرض سیگار و الکل نشان داده‌اند.

یک مزیت تکاملی؟

تغییرات ژن‌شناختی‌ای که ویژگی‌های مشابه ADHD را ایجاد می‌کند در افراد کوچ‌نشین در دنیا شایع‌تر است. محققان تصور می‌کنند که صفاتی مانند رفتار تکانشی، نوجویی و غیر قابل پیش بینی بودن، ممکن است در ردیابی غذا و منابع دیگر به کوچ‌نشینان کمک کند، بنابراین همین ویژگیهایی که برای برتری در یک شغل پشت میز نشینی چالش بر انگیز است شاید در اجداد کوچ‌نشین ما یک مزیت بوده است .

تشخیص ADHD در بزرگ‌سالان

بسیاری از افراد، تا زمانی که برای مشکل دیگری مانند اضطراب یا افسردگی به دنبال کمک حرفه‌ای می‌روند، نمی‌دانند کهADHD دارند. مطرح کردن عادت‌های بد، مشکلات در کار، یا کشمکش‌های زناشویی، اغلب نشان می‌دهد که ADHD مسئول آن است. برای تأیید تشخیص، اختلال باید در دوران کودکی نیز بروز کرده باشد، حتی در صورتی که هرگز تشخیص داده نشده باشد. گزارش‌های قدیمی یا صحبت با خویشاوندان می‌تواند مشکلات کودکی مانند تمرکز ضعیف و بیش فعالی را مشخص کند.

آزمایش 

kolb1imagertf

در طول ارزیابی ADHD، برخی از متخصصان از آزمایش‌های عصب روان‌شناختی استفاده می‌کنند. این آزمایشها ممکن است شامل آزمایش‌های زمانی بر پایه رایانه باشد که توجه و مهارت‌های حل مسئله را ارزیابی می‌کند. برای تشخیص، حتماً نیازی به آزمایش عصب روان‌شناختی وجود ندارد، اما می‌تواند چگونگی تاثیرADHD بر زندگی روزانه فرد را روشن کند. این آزمایش می‌تواند مسائل دیگری مانند ناتوانی‌های یادگیری را در صورتی که وجود داشته باشند نیز شناسایی کند

پیچیدگی‌های ADHD در بزرگ‌سالان

غلبه بر علائم ADHD بزرگ‌سالان، به‌خودی‌خود می‌تواند برای فرد ناامید کننده باشد. بسیاری از افراد مبتلا به ADHD، همزمان با افسردگی، اضطراب یا اختلال وسواس اجباری نیز رو به رو هستند. همچنین احتمال بیشتری دارد که به سوء استعمال دارو یا سیگار روی بیاورند. افراد مبتلا به ADHD با درمان مناسب می‌توانند این مشکلات را محدود کنند.

داروهای ADHD

متداول‌ترین داروها برای  محرک‌ها هستند. شاید عجیب به نظر برسد که افرادی که بی‌قرار یا بیش فعال هستند بتوانند از محرک‌ها برای درمان خودشان کمک بگیرند، اما شواهد خوبی وجود دارد که این داروها با تصحیح تعادل مواد شیمیایی در مغز، تمرکز را تقویت می‌کنند. اگر محرک‌ها کافی نباشند پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی را برای تثبیت خلق یا بازدارنده باز جذب انتخابی نور اپی نفرین مانند اتوموکستین تجویز کند تا به کنترل رفتارهای تکانشی کمک کند.

داروهای ADHD چقدر موثر هستند؟

مطالعات بر روی تأثیر این داروها در بزرگ‌سالان بسیار کمتر از کودکان است، با این حال تحقیقات امیدوار کننده است. مطالعات به شکل مشابهی نشان می‌دهند که بزرگ‌سالانی که داروهای محرک مصرف می‌کنند، علائم ADHD کمتری نشان می‌دهند. فواید آن ظرف سی دقیقه از اولین دوز شروع می‌شود و در مورد داروهای رهاسازی کنترل شده، در تمام طول روز باقی می‌ماند.

مشاوره برای ADHD

وضعیت بیشتر بزرگ‌سالان مبتلا به ADHD با شروع مصرف دارو بهتر می‌شود، اما ممکن است هنوز با عادات بد و عزت نفس پایین مسئله داشته باشند. مشاوره برای ADHD به فرد کمک می‌کند که بتواند سازمان‌یافته‌تر شود، برنامه‌های روزمره مناسبی برای خود ایجاد کند، روابط خود را تصحیح کند، و مهارت‌های اجتماعی خود را افزایش بدهد. شواهدی وجود دارد که درمان رفتاری-شناختی به ویژه در مدیریت مشکلات زندگی روزمره که مرتبط با ADHD است، مفید است.

موقعیت بزرگ‌سالان مبتلا به ADHD در شغل

حفظ شغل برای افراد مبتلا به ADHD ممکن است سخت باشد. اغلب این افراد با تقسیم‌بندی وظایف و انجام دستورالعمل‌ها مشکل‌ دارند. در یک نظرسنجی ملی در امریکا، تنها نیمی از بزرگ‌سالان مبتلا به ADHD به صورت تمام وقت مشغول به کار بودند، در صورتی که در بزرگ‌سالانی که این اختلال را نداشتند این عدد ۷۲% بود. افراد مبتلا به ADHD، معمولاً کمتر از همتایان خود نیز درآمد دارند.

حرفه شغلی بزرگ‌سالان مبتلا به ADHD

تحقیقات زیادی هنوز در زمینه مشاغلی که این افراد در آن احتمالاً موفق هستند انجام نشده است، اما یکی از کارشناسان ADHD می‌گوید بیمارانش گزارش کرده‌اند که در فروش، ارتش، بازیگری، عکاسی، مربیگری ورزش و بسیاری از تخصص‌های بازرگانی خوب عمل می‌کنند. ADHD مانع دنبال کردن شغلی که به آن علاقه دارید نمی‌شود.

مربی شغلی برای ADHD

افراد مبتلا به ADHD می‌توانند عملکرد شغلی‌شان را با مربی یا مشاور افزایش دهند. مربی به ساماندهی مهارت‌هایی مانند یادداشت‌برداری، حفظ برنامه‌ریزی روزانه و اولویت‌بندی در فهرست اموری که باید انجام شود، کمک می‌کند. فضای کاری ساکت و عوامل حواس‌پرتی کمتر می‌تواند مفید باشد. باید کارفرما سازگاری‌هایی برای حمایت از نیازهای کارکنان مبتلا به ADHD انجام دهد.

بزرگ‌سالان مبتلا به ADHD و ازدواج

ADHD می‌تواند ازدواج و روابط دیگر را خراب کند. این وضعیت به یادآوردن تعهدات، روز تولد یا سالروزها، تمام کردن کارهای روزمره خانه و پرداخت به موقع صورتحساب‌ها را دشوار می‌سازد. بزرگ‌سالان مبتلا به ADHD ممکن است به سادگی کنترل خود را از دست داده یا رفتارهای بی‌ملاحظه‌ای از خود نشان دهند. این ویژگی‌ها منجر به میزان بالای طلاق و جدایی در این افراد می‌شود.

مربی‌گری زندگی برای ADHD

درست همانند داشتن مربی برای کار، برخی از افراد مبتلا به ADHD می‌توانند از یک مربی برای زندگی روزمره خود استفاده کنند. مربی‌ معمولاً مکملی برای مشاوره روان‌شناختی رسمی تر است. مربی به بیمار کمک می‌کند مهارت‌های تازه یاد گرفته را در عمل در وضعیت زندگی واقعی به کار بگیرد، از ساماندهی امور خانه گرفته تا برنامه‌ریزی یک سفر.

مهارت‌های سازمان‌دهی در ADHD

اپلیکیشن “سازمان‌دهی” گوشی‌های هوشمند برای افراد مبتلا به ADHD واقعاً مفید است. هر شب از آن برای ایجاد فهرست کارهایی که باید انجام شوند استفاده کنید و همیشه آن را در گوشی خود به همراه داشته باشید. فهرستتان را با استفاده از چهار دسته ساماندهی کنید: تلفن‌ها، ایمیل‌ها، وظایف، و کارهای محوله. از اپلیکیشنهای دیگر می‌توانید برای برنامه‌های زمانی‌تان استفاده کنید تا وقایع مهم را از دست ندهید.

توصیه‌های رژیم غذایی برای بزرگ‌سالان مبتلا به ADHD

برخی از متخصصان معتقدند غذایی که سوخت با کیفیت برای مغز فراهم کند می‌تواند علائم این بیماری را کاهش دهد. غذاهای غنی از پروتئین از جمله مغزها، گوشت، حبوبات و تخم‌مرغ می‌توانند تمرکز را بهبود دهند. کربوهیدرات‌های ساده را با کربوهیدرات‌های پیچیده مانند ماکارونی یا برنج قهوه‌ای تهیه‌شده از غلات کامل جایگزین کنید تا از تغییرات خلق جلوگیری کرده و سطح انرژی را پایدار نگه دارید.

آیا شکر ADHD را بدتر می‌کند؟

این تصور که شکر افراد را دچار بیش فعالی می‌کند تصور محبوبی است، اما هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد شیرینی‌ها موجب ADHD شده یا علائم آن را بدتر می‌کنند. تحقیقات بر روی کودکان نشان می‌دهد استفاده از مواد جایگزین شکر مانند اسپارتایم علائم ADHD را کاهش نمی‌دهد.

چشم‌انداز بزرگ‌سالان مبتلا به ADHD

ADHD در بزرگ‌سالان مبتلا از بین نمی‌رود اما بسیاری یاد می‌گیرند آن را با موفقیت مدیریت کنند. درمان بلندمدت می‌تواند مشکلات خانه و محل کار را کاهش دهد و بیماران را به خانواده‌هایشان و اهداف حرفه‌ای شان نزدیک تر کند.

 

فریتین و میزان فریتین

استاندارد
               188250249682755261331661221317188151254240
آزمایش اندازه گیری فریتین میزان فریتین را در خون اندازه گیری می کند. فریتین یک پروتئین در بدن است که به آهن متصل می شود. بیشترین آهنی که در بدن ذخیره می شود به فریتین متصل می شود. فریتین در کبد،  طحال،  عضلات اسکلتی و مغز استخوان یافت می شود. مقدار کمی از فریتین در خون یافت می شود. میزان فریتین موجود در خون، میزان آهن ذخیره بدن را نشان می دهد.  
علت انجام آزمایش اندازه گیری فریتین چیست؟
آزمایش سنجش سطح فریتین خون به دلایل زیر انجام می شود:
 • بررسی علل کم خونی. خصوصا کم خونی فقر آهن.
 • بررسی وجود التهاب.
 • بررسی افزایش بیش از حد آهن ( هموکروماتوز )
 • بررسی روند درمانی کمبود و یا افزایش آهن در بدن.
میزان فریتین :
مردان: ۱۸–۲۷۰  (ng/mL) نانوگرم در میلی لیتر یا ۱۸–۲۷۰ میکرو گرم در لیتر  (mcg/L)
زنان: ۱۸–۱۶۰ ng/mL  یا  ۱۸–۱۶۰ mcg/L
اطفال: ۷–۱۴۰ ng/mL  یا  ۷–۱۴۰ mcg/L
بچه های ۱ تا ۵ ماه: ۵۰–۲۰۰ ng/mL   یا   ۵۰–۲۰۰ mcg/L
تازه متولدین: ۲۵–۲۰۰ ng/mL  یا  ۲۵–۲۰۰ mcg/L
یکی از مواد معدنی ضروری برای بدن انسان فلز آهن است، مقالات بسیاری درباره کمبود آهن و یا کم خونی فقر آهن منتشر شده اند و همین امر باعث شده بسیاری از افراد به ویژه خانم ها بر این تصور باشند به دلایلی از قبیل قاعدگی بدنشان دچار کمبود آهن بوده و بدون بررسی از قرص آهن و یا مکمل های غذایی حاوی آهن استفاده می کنند و متاسفانه از عوارض و عواقب مصرف بیش از حد آن اطلاعی ندارند، از طرفی دیگر نیز بسیاری از پزشکان با مشاهده کم خونی بدون انجام بررسی های لازم برای بیماران قرص آهن تجویز می کنند، این در حالی است که کم خونی علل مختلفی دارد و صرفا محدود به کمبود آهن نمی باشد.
امروزه ازدیاد آهن بسیار شایع شده و نقش کلیدی در بروز بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت، ریزش مو، مشکلات کبد و صفرا، کم کاری تیروئید، مشکلات سیستم اعصاب مرکزی از قبیل بی خوابی، عصبانیت، بیماری ام اس، اسکیزوفرنی و حتی سرطان دارد.
میزان ذخایر آهن در بدن یک فرد سالم بین ۳۰۰۰ الی ۴۰۰۰ میلی گرم است و روزانه حدود ۱ میلی گرم آهن از طریق دستگاه گوارش و تعرق از بدن دفع می شود. خانم ها نیز در هر قاعدگی بین ۱۰ الی ۱۸ میلی گرم آهن از دست می دهند. این میزان آهن دفع شده از بدن با داشتن یک برنامه غذایی متعادل مانند خوردن ۲ وعده گوشت قرمز و یا چند عدد تخم مرغ در ماه  براحتی قابل جبران است و به هیچ وجه نیازی به مصرف قرص آهن نمی باشد.
همچنین باید توجه داشته باشید صرفا فقر آهن دلیل ایجاد کم خونی نمی باشد، کمبود ویتامین های ب۱۲، ب۶، ای، اسید فولیک و کمبود و یا ازدیاد مس نیز سبب بروز کم خونی می شوند.
ازدیاد آهن چطور بدن را تخریب می کند و عامل بروز چه بیماری هایی است؟
۱٫ آهن در بدن با جایگزین شدن به جای سایر مواد معدنی، سبب اختلال در تولید آنزیم ها، هورمون ها و ایجاد بیماری های جسمی و روانی مختلفی می گردد. هر ماده معدنی در بدن مانند آهن، روی، منگنز، کروم و غیره، در تولید بخشی از آنزیم ها و هورمون ها نقش دارند. وقتی میزان آهن زیاد باشد، با جایگزین شدن به جای سایر فلزات باعث اختلال در تولید آنزیم ها، هورمون ها و بروز بیماری ها می گردد مانند نوعی دیابت که آهن جایگزین کروم و روی در لوزالمعده شده و سبب کاهش و یا توقف تولید هورمون انسولین می شود که به آن دیابت برونز (دیابت ازدیاد آهن) گویند. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله دیابت را مطالعه کنید.
۲٫ التهاب: آهن به طور مستقیم سبب جذب اکسیژن به خود می شود و وقتی میزان آن در بافت های بدن زیاد شود سبب افزایش اکسیژن در بافت ها، تخریب آن ها و بروز التهاب می گردد. از جمله می توان به انواع بیماری پوستی مانند اگزما، التهاب مفاصل، آرتروز و غیره اشاره کرد.
۳٫ ازدیاد آهن تقویت کننده رشد باکتری ها در بدن است. از بیماری های مرتبط می توان به مشکلات دستگاه گوارش و بیماری های روده اشاره کرد.
۴٫ مشکلات سیستم اعصاب: آهن در بخشی از مغز که در طب چینی به آن آمیگدال Amygdale گویند و ارتقا دهنده حس خشم است تجمع پیدا می کند و سبب افزایش خشونت می شود. همچنین با تجمع در سایر بخش های مغز و آسیب به ساختارهای ظریف آن سبب بروز بیماری های مرتبط با سیستم اعصاب مرکزی مانند پارکینسن، آلزایمر، بیماری ام اس و غیره می گردد.
۵٫ فشار خون و بیماری های قلبی: آهن و فلز کادمیوم باعث سفت شدن شریان ها می شوند که منجر به افزایش فشار خون می گردد، نارسایی های قلبی، تنگی نفس همگی می توانند رابطه مستقیم با ازدیاد آهن در بدن داشته باشند.
۶٫ مشکلات کلیوی: آهن با انباشته شدن در کلیه ها سبب بروز بیماری های مختلف مانند فشار خون، نارسایی و یا عفونت کلیوی و غیره می گردد.
۷٫ مشکلات کبدی: با رسوب آهن در کبد، این عضو حیاتی نمی تواند فعالیت خود را بدرستی انجام دهد از جمله ظایف کبد متابولیزم چربی ها و دفع مواد زائد از بدن است، مشکلاتی از قبیل کبد چرب، چربی خون با ازدیاد آهن رابطه مستقیم دارند.
۸٫ سرطان: آهن مازاد سبب تولید اتم های آزاد اکسیژن یا همان رادیکال های آزاد می شود که خطر ابتدا به سرطان را افزایش می دهند و همچنین با ایجاد اختلال در فعالیت کبد شانس ابتلا به سرطان افزایش می یابد.

 

عللی که سبب ازدیاد آهن در بدن می شوند چیست؟

دل3

۱٫ خوردن بیش از حد منابع غذایی حاوی آهن مانند انواع گوشت قرمز، تخم مرغ، مغزها مانند پسته، بادام، گردو و غیره، در بعضی از کشورها نیز آرد گندم را با آهن غنی می کنند و خوردن محصولاتی که از آن تهیه شده مانند انواع نان سبب افزایش میزان آهن در بدن می شود.
۲٫ مصرف بدون بررسی مکمل های غذایی حاوی آهن مانند مولتی ویتامین و مینرال ها و قرص های آهن
۳٫ استعمال تنباکو
۴٫ مصرف ویتامین ث، آب پرتقال و یا مشروبات الکلی همراه با غذا
۵٫ ازدیاد مادرزادی آهن: بسیاری از کودکان امروز با ازدیاد آهن متولد می شوند اما ممکن است باز هم دچار کم خونی باشند، مصرف مقدار زیادی گوشت قرمز، مولتی ویتامین های حاوی آهن توسط زنان جوانی که قصد بارداری دارند باعث ازدیاد آهن در بدن آن ها و انتقال به فرزندانشان می گردد.
۶٫ بیماری هموکروماتوز Hemochromatosis: یک بیماری ژنتیکی است که میزان جذب آهن از طریق دستگاه گوارش در افراد مبتلا به آن تا ۴ برابر دیگران است.
افزایش میزان فریتین :
 • افزایش میزان فریتین ( بیشتر از ۱۰۰۰ نانوگرم بر میلی لیتر ) نشان دهنده افزایش آهن ذخیره در بدن است. ( هموکروماتوزیس)
 • گاهی افزایش فریتین به صورت ارثی است ( هموکروماتوزیس ارثی ). در بعضی از بیماری ها مثل تالاسمی و الکلیسم و بعضی از انواع  کم خونی،  گلبول های قرمز از بین می روند که می تواند باعث هموکروماتوزیس شود.
 • اگر شما تزریق خون با حجم بالا انجام داده باشید، ممکن است بدن شما آهن اضافی را ذخیره کند.
 • افزایش میزان فریتین ممکن است به علت بیماری هوچکین، لوسمی، عفونت، التهاب ( التهاب مفصل و یا لوپوس ) و یا رژیم غذایی حاوی آهن فراوان باشد.
 • افزایش آهن در اعضایی مثل پانکراس و یا قلب می تواند بر عملکرد آن عضو  اثر  بگذارد.
کاهش میزان فریتین
 • کاهش میزان فریتین اغلب نشان دهنده ی کمبود آهن در بدن است که می تواند به دلیل خونریزی طولانی مدت ( مزمن )،  خونریزی قاعدگی، بارداری، کمبود آهن در رژیم غذایی، خونریزی داخلی از روده ( زخم، پولیپ کولون، سرطان کولون و یا هموروئید ) باشد.
 • در موارد نادری آهن بیش از حد از طریق پوست دفع می شود ( به علت بیماری پسوریازیس ).
برخی از بیماری های مرتبط با ازدیاد آهن:
ارگان های اصلی که  آهن در آن ها تجمع پیدا می کند عبارتند از لوزالمعده، کبد، روده ها و مفاصل
۱٫ ناراحتی های سیستم عصبی: شامل آلزایمر، پارکینسن، ناهنجاری رفتاری مانند خشونت و غیره، آهن در بخشی از مغز که در طب چینی به آن آمایگدال Amygdale گویند و ارتقا دهنده حس خشونت و خشم است تجمع پیدا می کند و سبب افزایش حس خشونت می شود. همچنین با تجمع در سایر بخش های مغز و آسیب به ساختارهای ظریف آن سبب بروز بیماری های مرتبط با سیستم اعصاب مرکزی مانند پارکینسن، آلزامیر و… می شود.
۲٫ فشار خون و بیماری های قلبی: آهن و فلز کادمیوم باعث سفت شدن شریان ها می شوند که منجر به افزایش فشار خون می گردد، نارسایی های قلبی، تنگی نفس همگی می توانند رابطه مستقیم با ازدیاد آهن در بدن داشته باشند.
۳٫ بسیاری از مشکلات کلیوی: آهن با انباشته شدن در این ناحیه سبب بروز بیماری های مختلف مثل فشار خون، نارسایی کلیوی و… می گردد.
۴٫ بیماری های التهابی: باعث بسیاری از اختلال ها و امراض از آرتریت روماتوئید و آرتروز گرفته تا مشکلات سیستم عصبی مانند MS
اولین گام برای کنترل و کاهش میزان آهن در بدن اصلاح برنامه غذایی است:
۱٫ منابع غذایی که دارای بار آهن زیاد می باشند باید از برنامه غذایی حذف شوند، شامل انواع گوشت قرمز،  تخم مرغ، تخم آفتاب گردان، مغزها مانند پسته، بادام، گردو و تمامی محصولات تولید شده از آرد گندم و…
۲٫ جایگزین کردن مرغ به عنوان منبع پروتئین به جای گوشت قرمز و تخم مرغ
۳٫ حدف مکمل های غذایی که دارای آهن و یا ویتامین سی می باشند و جایگزینی ویتامین سی تزریقی(IM or IV) به جای خوراکی به منظور جبران کمبود این ویتامین در بدن
۴٫ نخوردن آب پرتقال و سایر مواد غذایی که دارای ویتامین سی یا حالت اسیدی هستند همراه با وعده های غذایی
۵٫ جداسازی وعده های غذایی: خوردن غذاهای پروتئینی با سایر غذاها به ویژه با سبزیجات و کربوهیدرات ها سبب افزایش جذب آهن می شود، بدین منظور باید وعده های غذایی پروتئینی بصورت مستقل و جدا خورده شود.
۶٫ از دیدگاه ما خوردن چای زیاد با غذا به منظور کاهش جذب آهن روش مناسبی نیست به دلیل اینکه کافئین آن سبب تضغیف غدد آدرنالین و بروز مشکلاتی دیگر و سرانجام حاد تر شدن مشکل ازدیاد آهن می شود و همچنین چایی دارای مقادیر بالای مس می باشد که البته سبب کاهش جذب آهن در روده ها می گردد اما مصرف زیاد آن از طرفی سبب ازدیاد مس در بدن شده که مشکلاتی دیگر برای کبد و متابولیزم بدن به وجود می آورد.
۷٫ خوردن دوز و نوع مناسب از مکمل های کلسیم، منیزیم، روی و … با غذا به منظور کاهش جذب آهن
۸ .تنظیم سطح سایر مواد معدنی بدن و تقویت فعالیت غدد آدرنالین به منظور تولید بیشتر ferritin و ceruloplasmin: با افزایش انرژی بدن و فعالیت غدد آدرنالین، قابلیت بدن در تولید Ferritin  بیشتر می شود تولید ferrtin  نیاز مند وجود سطح کافی روی، مس و پروتئین حمل کننده آن ceruloplasmin می باشد که با تقویت فعالیت غدد آدرنالین تولید آن بیشتر می شود، بدین منظور انتخاب دوز مناسب سایر مواد معدنی باید با توجه به آنالیز مو انجام شود. مصرف سرخود مکمل های غذایی ممکن است نتیجه منفی به دنبال داشته باشد، افزایش قابلیت بدن در تولید Ferritin سبب استفاده از آهن غیر فعال که در بدن ذخیره شده است می شود.
۹٫ تقویت فعاللیت کبد، کلیه ها و پوست به منظور دفع آهن و سایر فلزات سنگین اضافی، استفاده از سونای اینفرارد و استفاده از گیاهان افزاینده فعالیت صفرا و کبد مانند milk thistle و Dandelion بسیار مفید می باشد.
۱۰٫ انتخاب دوز و نوع مناسب از شویندهای طبیعی فلزات سنگین که شامل Nac , L-Taurine, Alpha liopic Acid  و…
روش های کاهش آهن در بدن:
آهن از فلزاتیست که دفع آن برای بدن بسیار مشکل است، پزشکان معمولاً اهدای خون و یا داروهای شیمیایی که به نام شوینده فلزات سنگین هستند مانند Defresal ،Penicilamine و EDTA را تجویز می کنند.
معایب این روش ها:
۱٫ در اهدای خون آهن فعال و غیر فعالی که فقط در خون می باشد دفع می شود که البته دفع آهن فعال نکته جالبی نمی باشد و معمولاً آدرس درستی به جایی که آهن تجمع پیدا کرده داده نمی شود. همچنین سایر مواد مفید بدن نیز دفع می گردد. در ضمن هموگلوبین و سایر فاکتورهای خونی نیز کاهش می یابد.
۲- شوینده های شیمیایی:
این شوینده ها نیز همان مشکلات اهدای خون را به همراه دارند یعنی کاهش آهن فعال و غیر فعال خون همراه با دفع سایر فلزات مفید مانند روی، منگنز و….، این داروهای شیمیایی عوارض جانبی شدیدی مانند تخریب کبد و کلیه ها را همراه دارند و استفاده از آن ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود.