راز سلامتی

استاندارد

  از این ۵ عضو حیاتی غافل نشوید.

83263_634548892565060126_l
فرض کنید که در یک دنیای دیگر وارد شده‌اید و از بین اعضای بدن برای زندگی خود فقط باید سه عضو را انتخاب کنید. کدام اعضا را انتخاب می‌کنید؟ احتمالا قلب یکی از آنهاست. مغز چطور؟ آیا ریه را انتخاب نمی‌کنید؟ پس غذا خوردن و معده را باید فراموش کنید!

اما اینها فقط فرض هستند. نمی‌توان از بین اعضای بدن انتخابی انجام داد، همه‌ی عضوها حیاتی هستند و باید ازهمه‌ی اعضا به بهترین شکل محافظت کنید. اما اگر اعضای بدن شما می‌توانستند از بین مطالب مختلف یکی را برای محافظت خود انتخاب کنند، احتمالاً این مقاله انتخاب آنها بود.

ریه‌ها :

اگر فکر می‌کنید کیسه‌ی هوای ماشین شما تکنولوژی پیشرفته‌ای دارید، لحظه‌ای به ریه‌های خود فکر کنید. ریه‌‌ها اکسیژن هوا را می‌گیرند و آن را وارد خون می‌کنند و دی اکسید کربن را خارج می‌کنند. ولی این تنها کار ریه نیست. ریه‌ها باکتریها و ویروسها را که با هوا وارد ریه‌ی شما می‌شوند پاکسازی می‌کنند. موثرترین عملکرد ریه بالا بردن سطح انرژی بدن و کاهش عفونتهایی است که از طریق هوا منتقل می‌شوند.

بهترین راه حفاظت از ریه :

پرخوری و زیاده روی در مصرف چربیها فقط برای قلب ضرر ندارد. اضافه وزن فشار بی‌اندازه‌ای به ریه‌ها وارد می‌کند. چربی اضافی در قفسه سینه باز شدن ریه‌ها را هنگام پر شدن هوا محدود می‌کند.

خوشبختانه حتی کاهش مختصری در وزن، تاثیر بزرگی دارد. تحقیقات نشان می‌دهند که ۱۰% کاهش وزن حجم ریه را ۵% افزایش می‌دهد.  میزان کربوهیدرات غذا را کاهش دهید و بر میزان فلاونوئید مصرفی خود بیافزایید. فلاونوئید یک ماده آنتی‌اکسیدان است که عملکرد ریه را بهبود می‌بخشد و در سیب وجود دارد. تحقیقات نشان می‌دهد در افرادی که حداقل ۲ بار در هفته سیب می‌خورند احتمال ابتلا به آسم ۳۲% کمتر است. یک مطالعه نشان می‌دهد که مصرف یک سیب در روز خطر ابتلا به سرطان ریه را ۴۰% کاهش می‌دهد.

کلیه‌ها:

کلیه‌ها از لحاظ ارزش قابل قیمت‌گذاری نیستند و بسیار ارزشمندند. این دو ارگان آب اضافی بدن و مواد زاید خون را تصفیه می‌کنند. اما این تنها کار آنها نیست. بلکه مایعات بدن، نمک و اسیدها راتنظیم می‌کنند.

بهترین راه حفاظت از کلیه‌ها :

سنگ کلیه بسیار دردناک است. اما اگر می‌خواهید بزرگترین خطری که کلیه را تهدید می‌کند بشناسید باید بدانید که فشار خون بالا به مرور زمان عروق کلیه را تخریب می‌کند و عملکرد کلیه را از بین می‌برد و حتی فشار خون را بالاتر نیز می‌برد. اگر این مشکل درمان نشده باقی بماند ممکن است منجر به مرگ شود. علاوه بر کنترل فشارخون، مصرف سدیم کمتر و آب و پتاسیم بیشتر و مصرف گوشت  ماهیچه‌گاو نیز برای کلیه مفید است. مطالعات نشان می‌دهد مصرف گوشت ماهیچه گاو فشار خون را کاهش می‌دهد. ورزش نیز موجب تنظیم فشار خون می‌شود.

کیسه‌ی صفرا:

کیسه صفرا مخزن بسیار با ارزشی است. این عضو گلابی شکل که صفرای تولید شده در کبد را ذخیره می‌کند به هضم چربیها در روده‌ی کوچک کمک می‌کند. اگر از سنگ کیسه‌ی صفرا در امان بمانید .

بهترین راه حفاظت از کیسه صفرا:

سنگ کیسه‌ی صفرا قطعه‌ی کوچکی ازکلسترول است که کریستالی شده‌است. تا وقتی که سنگ کیسه‌ی صفرا در مجرای صفرا گیر نکند دردناک نمی‌شود. یک راه ساده وجود دارد که خطر سنگ صفرا را نسبتا کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش ۳۰ دقیقه ای روزانه می‌تواند باعث پیشگیری از ایجاد سنگ کیسه ی صفرا شود.

فیبرهای محلول و ویتامین c که در میوه ها موجود است نیز احتمال بروز سنگ کیسه‌ی صفرا را کاهش می‌دهد.

لوزالمعده (پانکراس) :

این عضو ارزشمند که بین معده و ستون مهره‌ها واقع شده‌است انسولین را برای تنظیم قند‌خون و متابولیسم بدن ترشح می‌کند. همچنین آنزیمها و موادی را ترشح می‌کند که برای بدن حیاتی هستند.

برای حفاظت از پانکراس:

اگر در مقابل سنگ کیسه‌ی صفرا در امان بمانید خطر ابتلا به التهاب پانکراس در شما کاهش می‌یابد. در این بیماری ملتهب شدن پانکراس ایجاد می‌شود که می‌تواند در اثر وجود سنگ ایجاد شود. اگر از التهاب پانکراس پیشگیری کنید می‌توانید خطر ابتلا به سرطان بسیار کشنده‌ی پانکراس را نیز  کاهش دهید. میوه‌ی تازه و سبزیجاتی مانند سیب‌زمینی خطر سرطان پانکراس را ۴۹% کاهش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف منظم گوجه‌فرنگی و محصولاتی که حاوی آن است احتمال بروز سرطان پانکراس را ۳۱% کاهش می‌دهد. علت این تاثیر رنگدانه‌ی قرمز رنگی است که لیکوپن نام دارد. تاثیر این رنگدانه قبلا در مبارزه با سرطان پروستات اثبات شده بود.

کبد:

الکل مواد مختلف و سمومی‌ که وارد بدن می‌شود توسط کبد پاکسازی می‌شوند. این عضو صفرا را می‌سازد. همچنین کبد باکتریها را از جریان خون پاک می‌کند، آهن بدن را ذخیره می‌کند و گلوکز را به گلیکوژن تبدیل می‌کند تا انرژی را ذخیره کند.

بهترین راه حفاظت از کبد:

اگر مشروبات الکلی مصرف نکنید و غذاهای سالم مصرف کنید عمر کبد زیاد می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف غذاهای سالم و عدم مصرف الکل از خطر ابتلا به التهاب کبد و سرطان کبد می‌کاهد.

قهوه سرشار از آنتی اکسیدان است و مطالعات نشان می‌دهد که ترکیبات قهوه عامل سرطانزای کبد را مهار می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که قهوه‌ی متوسط که کمتر برشته شده، از قهوه‌ی تیره، آنتی‌اکسیدان بیشتری دارد.

چه ظروفی برای پختن غذا مناسب است؟

استاندارد

12

یکی از مواردی که اغلب مورد پرسش مردم قرار می‌گیرد و مردم می‌خواهند بیشتر در مورد آن اطلاع داشته باشند این است که بهترین ظروف برای پخت غذا چیست و پخت غذا در چه ظروفی نامناسب بوده و همچنین مواداولیه‌ای به کار رفته درساخت ظرف‌ها ، کدام سمی و کدام مواد غیرسمی است.

به گفته دکتر احمد رضا درستی متخصص تغذیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مصاحبه با خبرنگاران، نخستین ظرف مناسب طبخ غذا، چدن واقعی است، بعد از آن مناسب‌ترین ظروف تشخیص داده شده قابلمه‌ها و ظروف تفلونی استاندارد است و در آخر نیز ظروف شیشه‌ای را می‌توان مناسب طبخ غذا تشخیص داد.

اگرچه ظروف چدنی نسبت به ظروف فلزی دیگر نظیر ظروف مسی، آلومینیومی و استیل، رسانایی حرارتی ضعیف‌تری دارند، با وجود این حرارت به خوبی در این ظروف پخش شده و به‌طور یکنواخت به ماده غذایی منتقل می‌شود.

ظروف موسوم به ظروف چدنی نیز مانند ظروف فلزی درصورت تماس نزدیک با مواد غذایی در هنگام پخت، بر کیفیت آنها تأثیر می‌گذارند.

در مورد ظرف تفلونی می‌توان گفت اگر چه پوشش ظروف تفلونی با خراشیدن یا ساییدن کنده می‌شود، سازمان غذا و دارو تأیید کرده است که این ذرات بدون تغییراز بدن عبور می‌کند و دفع می‌شود و خطری برای سلامت ندارد. به گفته دکتر درستی، ظروف نچسب تنها وقتی مضر می‌شوند که تا دمای بالاتر از ۳۵۰ درجه سانتی‌گراد حرارت داده شوند. این هنگامی رخ می‌دهد که یک ماهی تابه‌ خالی روی شعله گذاشته شده است. در این حالت لایه‌ نچسب، دودی آزاد می‌کند که سمی و آزار‌دهنده است؛ البته از دودی که روغن‌های معمولی روی حرارت ایجاد می‌کنند کمتر سمی است.

اما ظروف شیشه‌ای چرا مضر نیستند؟ این ظروف به‌دلیل عدم‌ورود به غذا و همچنین به خاطر اینکه با ترکیبات غذایی واکنش نداده و تأثیری بر مواد مغذی غذاها ندارند، ظروف مناسب و قابل استفاده‌ای هستند. البته لازم است در هنگام استفاده از آنها رعایت نکات احتیاطی برای احتراز از شکسته‌شدن یا غیربهداشتی شدن غذای مورد طبخ، به‌عمل ‌آید. به گفته دکتر درستی ظروف آلومینیومی (حتی آنهایی که به اسم ظروف روحی در بازار به فروش می‌رسند)، ظروف سفالی غیراستاندارد، ظروف سنگی که در ساخت آنها استانداردها رعایت نشده و ظروف مسی و قلعی بدترین ظروف برای طبخ و مصرف غذا تشخیص داده شده‌اند. استفاده از ظروف آلومینیومی به‌دلیل اینکه بدن نیازی به این ماده ندارد و علاوه براین آلومینیوم ماده‌ای است حاوی میزان زیادی سم و احتمال دارد استفاده بیش از حد از آن باعث ابتلای فرد به آلزایمر شود به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

سفال‌‌‌ها نیز به‌دلیل آنکه موادی که روی آنها می‌زنند احتمال دارد غیراستاندارد و دارای ترکیبات سمی باشند ازجمله ظروفی هستند که استفاده از آنها توصیه نمی‌شود. در ظروف سنگی نیز میزان زیادی سم و کادمیوم وجود دارد. هر چه غذا در مدت کوتاه تری طبخ شود سالم‌تر است و خاصیت بیشتری دارد و هرچه در مدت طولانی تری پخته شود خاصیت آن کمتر می‌شود.

شعر زیبای تصویر عشق اثر مجتبی کاشانی

استاندارد

image

تصویر عشق‌

ای‌ که‌ می‌پرسی‌ نشان‌ عشق‌ چیست‌ عشق‌ چیزی‌ جز ظهور مهر نیست‌

عشق‌ یعنی‌ مهر بی‌اما، اگر عشق‌ یعنی‌ رفتن‌ با پای‌ سر

عشق‌ یعنی‌ دل‌ تپیدن‌ بهر دوست‌ عشق‌ یعنی‌ جان‌ من‌ قربان‌ اوست‌

عشق‌ یعنی‌ مستی‌ از چشمان‌ او بی‌لب‌ و بی‌جرعه، بی‌می، بی‌سبو

عشق‌ یعنی‌ عاشق‌ بی‌زحمتی‌ عشق‌ یعنی‌ بوسه‌ بی‌شهوتی‌

عشق‌ یار مهربان‌ زندگی‌ بادبان‌ و نردبان‌ زندگی‌

عشق‌ یعنی‌ دشت‌ گلکاری‌ شده‌ در کویری‌ چشمه‌ای‌ جاری‌ شده‌

یک‌ شقایق‌ در میان‌ دشت‌ خار باور امکان‌ با یک‌ گل‌ بهار

در خزانی‌ بر گریز و زرد و سخت‌ عشق، تاب‌ آخرین‌ برگ‌ درخت‌

عشق‌ یعنی‌ روح‌ را آراستن‌ بی‌شمار افتادن‌ و برخاستن‌

عشق‌ یعنی‌ زشتی‌ زیبا شده‌ عشق‌ یعنی‌ گنگی‌ گویا شده‌

عشق‌ یعنی‌ ترش‌ را شیرین‌ کنی‌ عشق‌ یعنی‌ نیش‌ را نوشین‌ کنی‌

عشق‌ یعنی‌ اینکه‌ انگوری‌ کنی‌ عشق‌ یعنی‌ اینکه‌ زنبوری‌ کنی‌

عشق‌ یعنی‌ مهربانی‌ درعمل‌ خلق‌ کیفیت‌ به‌ کندوی‌ عسل‌

عشق، رنج‌ مهربانی‌ داشتن‌ زخم‌ درک‌ آسمانی‌ داشتن‌

عشق‌ یعنی‌ گل‌ بجای‌ خارباش‌ پل‌ بجای‌ این‌ همه‌ دیوار باش‌

عشق‌ یعنی‌ یک‌ نگاه‌ آشنا دیدن‌ افتادگان‌ زیرپا

زیرلب‌ با خود ترنم‌ داشتن‌ برلب‌ غمگین‌ تبسم‌ کاشتن‌

عشق، آزادی، رهایی، ایمنی‌ عشق، زیبایی، زلالی، روشنی‌

عشق‌ یعنی‌ تنگ‌ بی‌ماهی‌ شده‌ عشق‌ یعنی‌ ماهی‌ راهی‌ شده‌

عشق‌ یعنی‌ مرغهای‌ خوش‌ نفس‌ بردن‌ آنها به‌ بیرون‌ از قفس‌

عشق‌ یعنی‌ برگ‌ روی‌ ساقه‌ها عشق‌ یعنی‌ گل‌ به‌ روی‌ شاخه‌ها

عشق‌ یعنی‌ جنگل‌ دور از تبر دوری‌ سرسبزی‌ از خوف‌ و خطر

آسمان‌ آبی‌ دور از غبار چشمک‌ یک‌ اختر دنباله‌دار

عشق‌ یعنی‌ از بدیها اجتناب‌ بردن‌ پروانه‌ از لای‌ کتاب‌

عشق‌ زندان‌ بدون‌ شهروند عشق‌ زندانبان‌ بدون‌ شهربند

در میان‌ این‌ همه‌ غوغا و شر عشق‌ یعنی‌ کاهش‌ رنج‌ بشر

ای‌ توانا ناتوان‌ عشق‌ باش‌ پهلوانا، پهلوان‌ عشق‌ باش‌

پوریای‌ عشق‌ باش‌ ای‌ پهلوان‌ تکیه‌ کمتر کن‌ به‌ زور پهلوان‌

عشق‌ یعنی‌ تشنه‌ای‌ خود نیز اگر واگذاری‌ آب‌ را بر تشنه‌تر

عشق‌ یعنی‌ ساقی‌ کوثر شدن‌ بی‌پرو بی‌پیکر و بی‌سرشدن‌

نیمه‌ شب‌ سرمست‌ از جام‌ سروش‌ در به‌ در انبان‌ خرما روی‌ دوش‌

عشق‌ یعنی‌ خدمت‌ بی‌منتی‌ عشق‌ یعنی‌ طاعت‌ بی‌جنتی‌

گاه‌ بر بی‌احترامی‌ احترام‌ بخشش‌ و مردی‌ به‌ جای‌ انتقام‌

عشق‌ را دیدی‌ خودت‌ را خاک‌ کن‌ سینه‌ات‌ را در حضورش‌ چاک‌ کن‌

عشق‌ آمد خویش‌ را گم‌ کن‌ عزیز قوت خود را قوت‌ مردم‌ کن‌ عزیز

عشق‌ یعنی‌ مشکلی‌ آسان‌ کنی‌ دردی‌ از درمانده‌ای‌ درمان‌ کنی‌

عشق‌ یعنی‌ خویشتن‌ را گم‌ کنی‌ عشق‌ یعنی‌ خویش‌ را گندم‌ کنی‌

عشق‌ یعنی‌ خویشتن‌ را نان‌ کنی‌ مهربانی‌ را چنین‌ ارزان‌ کنی‌

عشق‌ یعنی‌ نان‌ ده‌ و از دین‌ مپرس‌ در مقام‌ بخشش‌ از آئین‌ مپرس‌

هرکسی‌ او را خدایش‌ جان‌ دهد آدمی‌ باید که‌ او را نان‌ دهد

در تنور عاشقی‌ سردی‌ مکن‌ در مقام‌ عشق‌ نامردی‌ مکن‌

لاف‌ مردی‌ می‌زنی‌ مردانه‌ باش‌ در مسیر عاشقی‌ افسانه‌ باش‌

دین‌ نداری‌ مردی‌ آزاده‌ شو هرچه‌ بالا می‌روی‌ افتاده‌ شو

در پناه‌ دین‌ دکانداری‌ مکن‌ چون‌ به‌ خلوت‌ می‌روی‌ کاری‌ مکن‌

جام‌ انگوری‌ و سرمستی‌ بنوش‌ جامه‌ تقوی‌ به‌ تردستی‌ مپوش‌

عشق‌ یعنی‌ ظاهر باطن‌نما باطنی‌ آکنده‌ از نور خدا

عشق‌ یعنی‌ عارف‌ بی‌خرقه‌ای‌ عشق‌ یعنی‌ بنده‌ بی‌فرقه‌ای‌

عشق‌ یعنی‌ آن‌ چنان‌ در نیستی‌ تا که‌ معشوقت‌ نداند کیستی‌

عشق‌ باباطاهر عریان‌ شده‌ در دوبیتی‌های‌ خود پنهان‌ شده‌

عاشقی‌ یعنی‌ دوبیتی‌های‌ او مختصر، ساده، ولی‌ پرهای‌ و هو

عشق‌ یعنی‌ ذهن‌ زیباآفرین‌ آسمانی‌ کردن‌ روی‌ زمین‌

هرکه‌ با عشق‌ آشنا شد مست‌ شد وارد یک‌ راه‌ بی‌ بن‌بست‌ شد

هرکجا عشق‌ آید و ساکن‌ شود هرچه‌ ناممکن‌ بود ممکن‌ شود

در جهان‌ هر کار خوب‌ و ماندنی‌ است‌ ردپای‌ عشق‌ در او دیدنی‌ست‌

«سالک» آری‌ عشق‌ رمزی‌ در دل‌ست‌ شرح‌ و وصف‌ عشق‌ کاری‌ مشکل‌ست‌

عشق‌ یعنی‌ شور هستی‌ درکلام‌ عشق‌ یعنی‌ شعر، مستی‌ والسلام‌

‌ ‌مجتبی‌ کاشانی‌ – «سالک»

می‌شود، سبز بود با یک برگ

می‌شود، شد بهار با یک گل

از دل یک شکوفه شادی کرد

دل به سودای یک شقایق داد

شعری از زنده یاد مجتبی کاشانی

استاندارد

image

از میان کبود آهن و دود

می فرستم به اهل عشق درود

و به هر کس که اهل آزادی است

اهل شور آفرینی و شادی است

و به هرکس که شعر می خواند

شعر را شهر عشق می داند