کانال پزشکی دکتر علی غیور دوزنده در تلگرام

استاندارد

 🌺

لینک اتصال به کانال دکتر علی غیور دوزنده در تلگرام :

Dralighaur@

سلام دوستان. به کانال پزشکی دکتر علی غیور بپیوندید
برای رسیدن به اهداف کانال که شامل راهی برای بهبود سلامت جسمی، افزایش آگاهی و  کیفیت زندگی است ، همراهی شما انرژی بخش است.
🌸 مشهد -احمدآباد- سیمتری دوم -نبش ابوذر ٨ 
تلفن:  ٣٨۴٠٣٣٢٧
لینک اتصال به تلگرام

@Dralighaur

طریقه وصل شدن به کانال دکتر علی غیور دوزنده  : 

١- اینترنت موبایل خود را روشن کنید .
٢-تلگرام را باز کنید و از سمت راست و بالای آن روی قسمت جستجو یا Search علامت ذره بین را پیدا و کلیک نمایید. 
٣- ادرس کانال را به صورت dralighaur@ و بدون فاصله وارد آن نمایید و دکمه جستجو را بزنید. 
۴- اکنون آرم کانال دکتر علی غیور دوزنده را می بینید حالا روی ان انگشت بزنید و وارد صفحه بعدشوید. 
۵- در صفحه بعد روی کلمه ” مرا اضافه کن ” یا Join یا … که مشابه ان در زیر صفحه وجود دارد فشار دهید. 
شما اکنون وارد کانال شده اید.  امیدوارم مطالب ان را به طور دقیق بکار ببندید و سلامت خود را تضمین نمایید.

متشکرم 

 

کلامی کوتاه در وصف موسیقی

استاندارد
    —   کلامی کوتاه در وصف موسیقی.        نوشته : دکتر علی غیور . مشهد
 
 “”  تقدیم به استادان گرانقدرم : اقای عماد اراسته ، امیر فرهنگ اسکندری ، محسن حجازی و جناب اقای زورچنگ مدیر محترم آموزشگاه موسیقی استاد یگانه مشهد
      image.png
مدتها در این اندیشه بودم تا نوشتاری کوتاه در مورد موسیقی به دوستان هدیه نمایم . این روزها که با حملات مکرر به این زبان شگرف ، مظلومیت موسیقی از هر زمان دیگری نمایان تر شده است ، زمان را مناسب یافتم تا مقاله ای کوتاه را تقدیم خوانندگان نمایم . امید دارم تا سهمی کوچک از طرف خودم واستادانم و دوستانم در این راه بزرگ ایفا نمایم.  
موسیقی چیست ؟! 
 موسیقی زبان زندگی است. زبان بشریت است. اصلا موسیقی خود زندگی است . زندگی هر انسانی اگر با ریتم و وزن همراه نباشد ، دیگر زندگی نیست بلکه نوعی سر در گمی است, موسیقی زبانی همه گیر برای  همه مردمان دنیا است . موسیقی  بنوعی زبان بی زبانهاست. هر جا که زبانی از سخن گفتن باز می ماند موسیقی زبانش کاملا گویاست . 
 اگر می خواهید با قدرت زبان موسیقی اشنا شوید به کودکان اطراف خودٍ بنگرید. کودکان از همه ما زبان موسیقی را بهتر می فهمند. انها همیشه  به محض شنیدن  هر صدای موزون ،  واکنش مناسب آن را در خود ظاهر می سازند .  
موسیقی  تنها زبانی است که فقط با هفت حرف ، برای تمام مردم دنیا سخنی تازه به همراه دارد.زبان موسیقی تنها با گوش شنیده نمی شود بلکه در تمام سلولهای بدن شنونده نفوذ می کند . موسیقی نه تنها در رفتار انسان اثر شگرفی دارد بلکه در ژنوم ( نقشه ژنتیکی ) هر انسان  نیز اثری ماندگار خواهد گذاشت.!   
اگر به تاریخچه موسیقی بنگریم متوجه خواهیم شد ؛ از روزی که بشر بر کره خاکی پا گذاشته است،  از بر هم زدن دو قطعه جسم و تولید صدای مطلوب متوجه راز بزرکی گردید و از آن استفاده های شایانی نمود .. بشر آگاه شد که از این نوع صوت  می توان برای تولید شادی  ، خبر کردن دیگران ، اعلام شروع و پایان روز و در پیشبرد کارهای گروهی  و رزمی ،  تهییج سربازان  و حتی در شکار و باروری زمینهای کشاورزی بهره شایانی برد . 
انسان اولیه در دورانهای بعد متوجه گردید که با تولید متوالی صدای اشیاء
می تواند ، زبانی را تولید نماید تا درکش برای همه یکسان جلوه کند .  صدایی که امروزه  با کلمه  ”  موسیقی ملتها ” شناخته شده است.
زیباتر اینکه هر ملتی برای تولید موسیقی ملی از ابزارهای در دسترس و موجود در اطراف خود ، استفاده نموده است بطوریکه هم اکنون در هر کشوری ، وسایل موسیقی خاص همان کشور ، دراشکالی  بسیار زیبا موجود بوده و چشم نوازی می نماید. به عنوان مثال ،  چنگ و عود و تار و سه تار ،  نی انبان و طبل و سرنا و نی و امثال انها گوشه ای از وسایل بیشماری هستند که در ایران بزرگ پدید آمده اند و اکنون نیز از آنها در شادی و عزا استفاده می گردد و ما ،  میراث دار شایسته انها هستیم و خواهیم بود.   در این نوع موسیقی ، زبان اصلی همان زبان بی زبانی است . 
 با این زبان مخصوص و بدون کلام ، می توان در تمامی حالات روحی حتی با انسانهایی کاملا ناشناس ، شریک شد و حال افراد را از یک حالت ناخوشایند به حالتی خوشایند تغییر داد .   جالب تر اینکه این زبان هرگز وابسته به رنگ و نژاد و منطقه خاصی نبوده و نیست و در یک کلمه زبان نوع بشر در تمامی دورانها است .
متولیان  ادیان قدیم نیز جزو اولین کسانی بوده اند که از یکطرف سعی دراستفاده و بهره گیری کافی  از زبان موسیقی  در اجرای مراسم دینی خود داشته اند  و از طرفی دیگر تمام سعی خود را برای جلوگیری از گسترش بیشتر آن ، مبذول داشته اند !.
با کمال تعجب دیده می شود که ادیان بزرگ اولیه ، با اینکه  در ابتدای پیدایش موسیقی از آن برای دستور پذیری بیشتر و یا ایثار کامل تر  و یا ایجاد خلسه ای عمیق تر در پیروانشان استفاده نموده اند  ، ولی از طرف دیگر نیز تلاش چشمگیری در جلوگیری از رشد و استفاده از موسیقی برای استفاده در زندگی انسان معاصر ،داشته اند !.
 بزرگان ان ادیان   با دیدن و اشنا شدن از قدرت اهورایی این زبان همه گیر ، و مشاهده اثرات شگرف ان بر رفتار انسانها ، سعی در مصادره و به نوعی محدود نمودن ان در حوزه کار خود نموده اند.! تا شاید بتوانند پیروان خود را همچنان در اطراف خود نگاه دارند و باصطلاح از پراکنده شدن آنان و نشستن در مکانهایی به غیر از اماکن مذهبی ممانعت به عمل آورند !. 
به عنوان  مثال  در بعضی از ادیان مثل مسیحیت (  البته در ادواری اززندگی انسان )، موسیقی فقط مخصوص کلیسا بوده است و افراد مومن به انها فقط مجاز به یادگیری موسیقی خاصی بوده اند که کلیسا برای انان تدارک دیده است  و هم اکنون نیز شاغلین در کلیساها ،   تنها در اجرای  نوع خاصی از موسیقی که اوزان و تونیسیته سنگین دارد ، خود را محدود نموده اند. 
صد  البته که انسانها هرگز نخواسته اند و نمی خواهند این محدودیتها را بپذیرند و به همین دلیل ، از زمان قدیم تا حال حاضر ، هرگز حاضر به پذیرش این محدودیت نشده اند وبا  ایجاد هرگونه مزاحمت در استفاده کامل و  رشد زبان استثنایی موسیقی ، به مقابله پرداخته  و تمام سعی خود را در فراگیری و ارایه هرچه کاملتر  آن ، به هم نوعان خود ابراز داشته اند .! 
اکنون می توان اذعان داشت که موسیقی تنها  زبان زیبای بشری است که نیازی به هیچ گونه اموزش و شنیدن به طور اجباری  ندارد . شنیدن و آموزش در ان دلبخواهی و همراه با آزادی است .
شگفتی منحصر به فرد در موسیقی این است که  با بلند شدن  صدای آن  ( در هر زمان و هر مکانی که باشد ) ، بناگاه مغز شنونده ( بخصوص کودکان )، همچون  شناوری در دریای بیکران ، فاصله زمین تا انتهای اسمان را،  در کمتر از ثانیه ای می پیماید و سپس باز می گردد .
       image.png
 
در رفتار شناسی انسانی اگر دقیق شویم خواهیم دید ، هر انسانی  وقتی در جمعی حضور دارد و صدای موسیقی را می شنود ، حالات مختلفی می یابد . او در ابتدا ، برای لحظه ای از خود بیخود می شود و سپس ذهنش بر ساز متمرکز
می گردد و درمغزش نوازنده را می ستاید  ، سپس به آسمان می رود و در اوج آسمان ، خالی از هر استرسی می چرخد و در همان حال آرزو می کند ایکاش می شد دوستانش نیز در ان جا حضور می داشتندو همراه با او لذت می بردند.  و در انتها ، با اتمام موسیقی ، شنونده ، آرام آرام ، دوباره به زمین باز می گردد در  حالی  که مغزش از همیشه ارام تر شده است  .! این شگفتی زبان موسیقی است که در هیچ زبانی بجز زبان دوست داشتن و عشق ورزیدن معنا نمی یابد .
پس موسیقی زبان عشق ورزیدن است ، زبان بر خود بالیدن و پرورش یافتن است . زبانی است که با ان می توان با همه ملتها آشتی کرد . 
بنظر می رسد همانطور که با زبان ورزش می شود عاشق یکدیگر شد ، با زبان موسیقی به راحتی می توان از دوستی ها سخن به میان آورد  . دیدن صحنه های بسیار از ” اشک همراه با شادی ” در حین اجرای زیبای موسیقی های بزرگ و یا ورزشهای جهانی و المپیک ،  که همه ما تا کنون بارها و بارها شاهد آنها بوده ایم سند تایید این گفتگو خواهد بود .!
  خوشبختانه در سالهای جدید که دوران انفجار اطلاعات نام گرفته است این محدودیت سازی ها نسبت به رشد موسیقی کمرنگ ترشده و در بعضی کشورها به صفر رسیده است و در نتیجه ، ما امروزه شاهد رشد بیش از حد موسیقی در همه ابعاد ان هستیم .
 امروزه تولید موسیقی ونور ، انقلاب بزرگی در زندگی ما ایجاد نموده است واین  انقلاب موسیقایی ،   انقلابی در حد انقلاب صنعتی در جهان است .
تصور اینکه روزی بتوان با این پیشرفت در علم و پیشرفتها ی دیگری که  هم اکنون در حوزه موسیقی در حال شکل گیری است ،  با جهانهای ناشناخته دیگر و کرات دوردست ارتباط برقرار نمود ، دور از ذهن نخواهد بود .  چه می دانید ، شاید انسانهای دیگری در انسوی کره هستی ، اماده ارتباط برقرار کردن با ما هستند !  
به عنوان نتیجه گیری ، شایسته است  تا در  حال حاضر که براحتی می توان به موسیقی دسترسی پیدا کرد ، از ان کمال بهره را برد و لذتی پایان ناپذیر برای خود و اطرافیان خود به ارمغان اورد.
آموزش و فراگیری این علم ساده ترین راهی است که می توان با تشویق خود و فرزندانمان به فراگیری آن ، جامعه ای را از بلاهت غم و ناهنجاری افسردگی نجات داد .  خوش باشید و سرفراز  
          دکتر علی غیور جراح عمومی مشهد  اذرماه ٩۵    

 

راز سلامتی

استاندارد

  از این ۵ عضو حیاتی غافل نشوید.

83263_634548892565060126_l
فرض کنید که در یک دنیای دیگر وارد شده‌اید و از بین اعضای بدن برای زندگی خود فقط باید سه عضو را انتخاب کنید. کدام اعضا را انتخاب می‌کنید؟ احتمالا قلب یکی از آنهاست. مغز چطور؟ آیا ریه را انتخاب نمی‌کنید؟ پس غذا خوردن و معده را باید فراموش کنید!

اما اینها فقط فرض هستند. نمی‌توان از بین اعضای بدن انتخابی انجام داد، همه‌ی عضوها حیاتی هستند و باید ازهمه‌ی اعضا به بهترین شکل محافظت کنید. اما اگر اعضای بدن شما می‌توانستند از بین مطالب مختلف یکی را برای محافظت خود انتخاب کنند، احتمالاً این مقاله انتخاب آنها بود.

ریه‌ها :

اگر فکر می‌کنید کیسه‌ی هوای ماشین شما تکنولوژی پیشرفته‌ای دارید، لحظه‌ای به ریه‌های خود فکر کنید. ریه‌‌ها اکسیژن هوا را می‌گیرند و آن را وارد خون می‌کنند و دی اکسید کربن را خارج می‌کنند. ولی این تنها کار ریه نیست. ریه‌ها باکتریها و ویروسها را که با هوا وارد ریه‌ی شما می‌شوند پاکسازی می‌کنند. موثرترین عملکرد ریه بالا بردن سطح انرژی بدن و کاهش عفونتهایی است که از طریق هوا منتقل می‌شوند.

بهترین راه حفاظت از ریه :

پرخوری و زیاده روی در مصرف چربیها فقط برای قلب ضرر ندارد. اضافه وزن فشار بی‌اندازه‌ای به ریه‌ها وارد می‌کند. چربی اضافی در قفسه سینه باز شدن ریه‌ها را هنگام پر شدن هوا محدود می‌کند.

خوشبختانه حتی کاهش مختصری در وزن، تاثیر بزرگی دارد. تحقیقات نشان می‌دهند که ۱۰% کاهش وزن حجم ریه را ۵% افزایش می‌دهد.  میزان کربوهیدرات غذا را کاهش دهید و بر میزان فلاونوئید مصرفی خود بیافزایید. فلاونوئید یک ماده آنتی‌اکسیدان است که عملکرد ریه را بهبود می‌بخشد و در سیب وجود دارد. تحقیقات نشان می‌دهد در افرادی که حداقل ۲ بار در هفته سیب می‌خورند احتمال ابتلا به آسم ۳۲% کمتر است. یک مطالعه نشان می‌دهد که مصرف یک سیب در روز خطر ابتلا به سرطان ریه را ۴۰% کاهش می‌دهد.

کلیه‌ها:

کلیه‌ها از لحاظ ارزش قابل قیمت‌گذاری نیستند و بسیار ارزشمندند. این دو ارگان آب اضافی بدن و مواد زاید خون را تصفیه می‌کنند. اما این تنها کار آنها نیست. بلکه مایعات بدن، نمک و اسیدها راتنظیم می‌کنند.

بهترین راه حفاظت از کلیه‌ها :

سنگ کلیه بسیار دردناک است. اما اگر می‌خواهید بزرگترین خطری که کلیه را تهدید می‌کند بشناسید باید بدانید که فشار خون بالا به مرور زمان عروق کلیه را تخریب می‌کند و عملکرد کلیه را از بین می‌برد و حتی فشار خون را بالاتر نیز می‌برد. اگر این مشکل درمان نشده باقی بماند ممکن است منجر به مرگ شود. علاوه بر کنترل فشارخون، مصرف سدیم کمتر و آب و پتاسیم بیشتر و مصرف گوشت  ماهیچه‌گاو نیز برای کلیه مفید است. مطالعات نشان می‌دهد مصرف گوشت ماهیچه گاو فشار خون را کاهش می‌دهد. ورزش نیز موجب تنظیم فشار خون می‌شود.

کیسه‌ی صفرا:

کیسه صفرا مخزن بسیار با ارزشی است. این عضو گلابی شکل که صفرای تولید شده در کبد را ذخیره می‌کند به هضم چربیها در روده‌ی کوچک کمک می‌کند. اگر از سنگ کیسه‌ی صفرا در امان بمانید .

بهترین راه حفاظت از کیسه صفرا:

سنگ کیسه‌ی صفرا قطعه‌ی کوچکی ازکلسترول است که کریستالی شده‌است. تا وقتی که سنگ کیسه‌ی صفرا در مجرای صفرا گیر نکند دردناک نمی‌شود. یک راه ساده وجود دارد که خطر سنگ صفرا را نسبتا کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش ۳۰ دقیقه ای روزانه می‌تواند باعث پیشگیری از ایجاد سنگ کیسه ی صفرا شود.

فیبرهای محلول و ویتامین c که در میوه ها موجود است نیز احتمال بروز سنگ کیسه‌ی صفرا را کاهش می‌دهد.

لوزالمعده (پانکراس) :

این عضو ارزشمند که بین معده و ستون مهره‌ها واقع شده‌است انسولین را برای تنظیم قند‌خون و متابولیسم بدن ترشح می‌کند. همچنین آنزیمها و موادی را ترشح می‌کند که برای بدن حیاتی هستند.

برای حفاظت از پانکراس:

اگر در مقابل سنگ کیسه‌ی صفرا در امان بمانید خطر ابتلا به التهاب پانکراس در شما کاهش می‌یابد. در این بیماری ملتهب شدن پانکراس ایجاد می‌شود که می‌تواند در اثر وجود سنگ ایجاد شود. اگر از التهاب پانکراس پیشگیری کنید می‌توانید خطر ابتلا به سرطان بسیار کشنده‌ی پانکراس را نیز  کاهش دهید. میوه‌ی تازه و سبزیجاتی مانند سیب‌زمینی خطر سرطان پانکراس را ۴۹% کاهش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف منظم گوجه‌فرنگی و محصولاتی که حاوی آن است احتمال بروز سرطان پانکراس را ۳۱% کاهش می‌دهد. علت این تاثیر رنگدانه‌ی قرمز رنگی است که لیکوپن نام دارد. تاثیر این رنگدانه قبلا در مبارزه با سرطان پروستات اثبات شده بود.

کبد:

الکل مواد مختلف و سمومی‌ که وارد بدن می‌شود توسط کبد پاکسازی می‌شوند. این عضو صفرا را می‌سازد. همچنین کبد باکتریها را از جریان خون پاک می‌کند، آهن بدن را ذخیره می‌کند و گلوکز را به گلیکوژن تبدیل می‌کند تا انرژی را ذخیره کند.

بهترین راه حفاظت از کبد:

اگر مشروبات الکلی مصرف نکنید و غذاهای سالم مصرف کنید عمر کبد زیاد می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف غذاهای سالم و عدم مصرف الکل از خطر ابتلا به التهاب کبد و سرطان کبد می‌کاهد.

قهوه سرشار از آنتی اکسیدان است و مطالعات نشان می‌دهد که ترکیبات قهوه عامل سرطانزای کبد را مهار می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که قهوه‌ی متوسط که کمتر برشته شده، از قهوه‌ی تیره، آنتی‌اکسیدان بیشتری دارد.

چه ظروفی برای پختن غذا مناسب است؟

استاندارد

12

یکی از مواردی که اغلب مورد پرسش مردم قرار می‌گیرد و مردم می‌خواهند بیشتر در مورد آن اطلاع داشته باشند این است که بهترین ظروف برای پخت غذا چیست و پخت غذا در چه ظروفی نامناسب بوده و همچنین مواداولیه‌ای به کار رفته درساخت ظرف‌ها ، کدام سمی و کدام مواد غیرسمی است.

به گفته دکتر احمد رضا درستی متخصص تغذیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مصاحبه با خبرنگاران، نخستین ظرف مناسب طبخ غذا، چدن واقعی است، بعد از آن مناسب‌ترین ظروف تشخیص داده شده قابلمه‌ها و ظروف تفلونی استاندارد است و در آخر نیز ظروف شیشه‌ای را می‌توان مناسب طبخ غذا تشخیص داد.

اگرچه ظروف چدنی نسبت به ظروف فلزی دیگر نظیر ظروف مسی، آلومینیومی و استیل، رسانایی حرارتی ضعیف‌تری دارند، با وجود این حرارت به خوبی در این ظروف پخش شده و به‌طور یکنواخت به ماده غذایی منتقل می‌شود.

ظروف موسوم به ظروف چدنی نیز مانند ظروف فلزی درصورت تماس نزدیک با مواد غذایی در هنگام پخت، بر کیفیت آنها تأثیر می‌گذارند.

در مورد ظرف تفلونی می‌توان گفت اگر چه پوشش ظروف تفلونی با خراشیدن یا ساییدن کنده می‌شود، سازمان غذا و دارو تأیید کرده است که این ذرات بدون تغییراز بدن عبور می‌کند و دفع می‌شود و خطری برای سلامت ندارد. به گفته دکتر درستی، ظروف نچسب تنها وقتی مضر می‌شوند که تا دمای بالاتر از ۳۵۰ درجه سانتی‌گراد حرارت داده شوند. این هنگامی رخ می‌دهد که یک ماهی تابه‌ خالی روی شعله گذاشته شده است. در این حالت لایه‌ نچسب، دودی آزاد می‌کند که سمی و آزار‌دهنده است؛ البته از دودی که روغن‌های معمولی روی حرارت ایجاد می‌کنند کمتر سمی است.

اما ظروف شیشه‌ای چرا مضر نیستند؟ این ظروف به‌دلیل عدم‌ورود به غذا و همچنین به خاطر اینکه با ترکیبات غذایی واکنش نداده و تأثیری بر مواد مغذی غذاها ندارند، ظروف مناسب و قابل استفاده‌ای هستند. البته لازم است در هنگام استفاده از آنها رعایت نکات احتیاطی برای احتراز از شکسته‌شدن یا غیربهداشتی شدن غذای مورد طبخ، به‌عمل ‌آید. به گفته دکتر درستی ظروف آلومینیومی (حتی آنهایی که به اسم ظروف روحی در بازار به فروش می‌رسند)، ظروف سفالی غیراستاندارد، ظروف سنگی که در ساخت آنها استانداردها رعایت نشده و ظروف مسی و قلعی بدترین ظروف برای طبخ و مصرف غذا تشخیص داده شده‌اند. استفاده از ظروف آلومینیومی به‌دلیل اینکه بدن نیازی به این ماده ندارد و علاوه براین آلومینیوم ماده‌ای است حاوی میزان زیادی سم و احتمال دارد استفاده بیش از حد از آن باعث ابتلای فرد به آلزایمر شود به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

سفال‌‌‌ها نیز به‌دلیل آنکه موادی که روی آنها می‌زنند احتمال دارد غیراستاندارد و دارای ترکیبات سمی باشند ازجمله ظروفی هستند که استفاده از آنها توصیه نمی‌شود. در ظروف سنگی نیز میزان زیادی سم و کادمیوم وجود دارد. هر چه غذا در مدت کوتاه تری طبخ شود سالم‌تر است و خاصیت بیشتری دارد و هرچه در مدت طولانی تری پخته شود خاصیت آن کمتر می‌شود.

شعر زیبای تصویر عشق اثر مجتبی کاشانی

استاندارد

image

تصویر عشق‌

ای‌ که‌ می‌پرسی‌ نشان‌ عشق‌ چیست‌ عشق‌ چیزی‌ جز ظهور مهر نیست‌

عشق‌ یعنی‌ مهر بی‌اما، اگر عشق‌ یعنی‌ رفتن‌ با پای‌ سر

عشق‌ یعنی‌ دل‌ تپیدن‌ بهر دوست‌ عشق‌ یعنی‌ جان‌ من‌ قربان‌ اوست‌

عشق‌ یعنی‌ مستی‌ از چشمان‌ او بی‌لب‌ و بی‌جرعه، بی‌می، بی‌سبو

عشق‌ یعنی‌ عاشق‌ بی‌زحمتی‌ عشق‌ یعنی‌ بوسه‌ بی‌شهوتی‌

عشق‌ یار مهربان‌ زندگی‌ بادبان‌ و نردبان‌ زندگی‌

عشق‌ یعنی‌ دشت‌ گلکاری‌ شده‌ در کویری‌ چشمه‌ای‌ جاری‌ شده‌

یک‌ شقایق‌ در میان‌ دشت‌ خار باور امکان‌ با یک‌ گل‌ بهار

در خزانی‌ بر گریز و زرد و سخت‌ عشق، تاب‌ آخرین‌ برگ‌ درخت‌

عشق‌ یعنی‌ روح‌ را آراستن‌ بی‌شمار افتادن‌ و برخاستن‌

عشق‌ یعنی‌ زشتی‌ زیبا شده‌ عشق‌ یعنی‌ گنگی‌ گویا شده‌

عشق‌ یعنی‌ ترش‌ را شیرین‌ کنی‌ عشق‌ یعنی‌ نیش‌ را نوشین‌ کنی‌

عشق‌ یعنی‌ اینکه‌ انگوری‌ کنی‌ عشق‌ یعنی‌ اینکه‌ زنبوری‌ کنی‌

عشق‌ یعنی‌ مهربانی‌ درعمل‌ خلق‌ کیفیت‌ به‌ کندوی‌ عسل‌

عشق، رنج‌ مهربانی‌ داشتن‌ زخم‌ درک‌ آسمانی‌ داشتن‌

عشق‌ یعنی‌ گل‌ بجای‌ خارباش‌ پل‌ بجای‌ این‌ همه‌ دیوار باش‌

عشق‌ یعنی‌ یک‌ نگاه‌ آشنا دیدن‌ افتادگان‌ زیرپا

زیرلب‌ با خود ترنم‌ داشتن‌ برلب‌ غمگین‌ تبسم‌ کاشتن‌

عشق، آزادی، رهایی، ایمنی‌ عشق، زیبایی، زلالی، روشنی‌

عشق‌ یعنی‌ تنگ‌ بی‌ماهی‌ شده‌ عشق‌ یعنی‌ ماهی‌ راهی‌ شده‌

عشق‌ یعنی‌ مرغهای‌ خوش‌ نفس‌ بردن‌ آنها به‌ بیرون‌ از قفس‌

عشق‌ یعنی‌ برگ‌ روی‌ ساقه‌ها عشق‌ یعنی‌ گل‌ به‌ روی‌ شاخه‌ها

عشق‌ یعنی‌ جنگل‌ دور از تبر دوری‌ سرسبزی‌ از خوف‌ و خطر

آسمان‌ آبی‌ دور از غبار چشمک‌ یک‌ اختر دنباله‌دار

عشق‌ یعنی‌ از بدیها اجتناب‌ بردن‌ پروانه‌ از لای‌ کتاب‌

عشق‌ زندان‌ بدون‌ شهروند عشق‌ زندانبان‌ بدون‌ شهربند

در میان‌ این‌ همه‌ غوغا و شر عشق‌ یعنی‌ کاهش‌ رنج‌ بشر

ای‌ توانا ناتوان‌ عشق‌ باش‌ پهلوانا، پهلوان‌ عشق‌ باش‌

پوریای‌ عشق‌ باش‌ ای‌ پهلوان‌ تکیه‌ کمتر کن‌ به‌ زور پهلوان‌

عشق‌ یعنی‌ تشنه‌ای‌ خود نیز اگر واگذاری‌ آب‌ را بر تشنه‌تر

عشق‌ یعنی‌ ساقی‌ کوثر شدن‌ بی‌پرو بی‌پیکر و بی‌سرشدن‌

نیمه‌ شب‌ سرمست‌ از جام‌ سروش‌ در به‌ در انبان‌ خرما روی‌ دوش‌

عشق‌ یعنی‌ خدمت‌ بی‌منتی‌ عشق‌ یعنی‌ طاعت‌ بی‌جنتی‌

گاه‌ بر بی‌احترامی‌ احترام‌ بخشش‌ و مردی‌ به‌ جای‌ انتقام‌

عشق‌ را دیدی‌ خودت‌ را خاک‌ کن‌ سینه‌ات‌ را در حضورش‌ چاک‌ کن‌

عشق‌ آمد خویش‌ را گم‌ کن‌ عزیز قوت خود را قوت‌ مردم‌ کن‌ عزیز

عشق‌ یعنی‌ مشکلی‌ آسان‌ کنی‌ دردی‌ از درمانده‌ای‌ درمان‌ کنی‌

عشق‌ یعنی‌ خویشتن‌ را گم‌ کنی‌ عشق‌ یعنی‌ خویش‌ را گندم‌ کنی‌

عشق‌ یعنی‌ خویشتن‌ را نان‌ کنی‌ مهربانی‌ را چنین‌ ارزان‌ کنی‌

عشق‌ یعنی‌ نان‌ ده‌ و از دین‌ مپرس‌ در مقام‌ بخشش‌ از آئین‌ مپرس‌

هرکسی‌ او را خدایش‌ جان‌ دهد آدمی‌ باید که‌ او را نان‌ دهد

در تنور عاشقی‌ سردی‌ مکن‌ در مقام‌ عشق‌ نامردی‌ مکن‌

لاف‌ مردی‌ می‌زنی‌ مردانه‌ باش‌ در مسیر عاشقی‌ افسانه‌ باش‌

دین‌ نداری‌ مردی‌ آزاده‌ شو هرچه‌ بالا می‌روی‌ افتاده‌ شو

در پناه‌ دین‌ دکانداری‌ مکن‌ چون‌ به‌ خلوت‌ می‌روی‌ کاری‌ مکن‌

جام‌ انگوری‌ و سرمستی‌ بنوش‌ جامه‌ تقوی‌ به‌ تردستی‌ مپوش‌

عشق‌ یعنی‌ ظاهر باطن‌نما باطنی‌ آکنده‌ از نور خدا

عشق‌ یعنی‌ عارف‌ بی‌خرقه‌ای‌ عشق‌ یعنی‌ بنده‌ بی‌فرقه‌ای‌

عشق‌ یعنی‌ آن‌ چنان‌ در نیستی‌ تا که‌ معشوقت‌ نداند کیستی‌

عشق‌ باباطاهر عریان‌ شده‌ در دوبیتی‌های‌ خود پنهان‌ شده‌

عاشقی‌ یعنی‌ دوبیتی‌های‌ او مختصر، ساده، ولی‌ پرهای‌ و هو

عشق‌ یعنی‌ ذهن‌ زیباآفرین‌ آسمانی‌ کردن‌ روی‌ زمین‌

هرکه‌ با عشق‌ آشنا شد مست‌ شد وارد یک‌ راه‌ بی‌ بن‌بست‌ شد

هرکجا عشق‌ آید و ساکن‌ شود هرچه‌ ناممکن‌ بود ممکن‌ شود

در جهان‌ هر کار خوب‌ و ماندنی‌ است‌ ردپای‌ عشق‌ در او دیدنی‌ست‌

«سالک» آری‌ عشق‌ رمزی‌ در دل‌ست‌ شرح‌ و وصف‌ عشق‌ کاری‌ مشکل‌ست‌

عشق‌ یعنی‌ شور هستی‌ درکلام‌ عشق‌ یعنی‌ شعر، مستی‌ والسلام‌

‌ ‌مجتبی‌ کاشانی‌ – «سالک»

می‌شود، سبز بود با یک برگ

می‌شود، شد بهار با یک گل

از دل یک شکوفه شادی کرد

دل به سودای یک شقایق داد

شعری از زنده یاد مجتبی کاشانی

استاندارد

image

از میان کبود آهن و دود

می فرستم به اهل عشق درود

و به هر کس که اهل آزادی است

اهل شور آفرینی و شادی است

و به هرکس که شعر می خواند

شعر را شهر عشق می داند

ورزش های مفید برای رفع درد گردن

استاندارد

گردن‌درد، مشکل نسبتا شایعی است که برای بعضی‌ها همه‌روزه اتفاق می‌افتد. اما خوشبختانه بسیاری از علایم درد گردن را می‌توان با حرکات کششی، تمرینات مقاوم‌سازی و حفظ حالات صحیح استقرار گردن کاهش داد یا کاملاً از بین برد و حتی بالاتر از همه اینها، گاهی می‌توان به همین ترتیب از بروز گردن‌درد جلوگیری کرد…
تحت هیچ شرایطی در صورتی که گردن درد شما همراه با احساس بی‌حسی در قفسه‌سینه، شانه و کتف، بازو و دست بود، حرکات و تمرینات زیر را انجام ندهید زیرا این تمرینات بیشتر در شرایطی توصیه می‌شوند که درد در اثر وضعیت‌های نامناسب و فشارها و ضربه‌های کوچک و سبک به وجود آمده باشند. در غیر این صورت اگر در اثر صدمات شدید و یا در حالی که درد بی‌دلیل و خود به خودی به وجود آمده است، حتماً به پزشک مراجعه نمایید. حفظ سلامت و صرف وقت برای آن بهتر از تأسف خوردن برای عواقب کارهای نسنجیده است. ضمن این‌که در هر حال باید درمان‌های اولیه گردن‌درد را هم پشت سر بگذارید:
۱٫ گرمادرمانی: یک دوش آب گرم بگیرید و اجازه دهید که آب مستقیما به گردن شما برسد. همچنین می‌توانید از جکوزی، پدهای گرم و بطری آب گرم استفاده کنید. فشار آب را تا اندازه‌ای که پوست کمی ‌قرمز و اندکی گرم شده باشد می‌توانید نگه دارید.
۲٫ استراحت: از انجام حرکات و کارهایی که درد شما را شدیدتر می‌کنند خودداری کنید و به گردن‌تان استراحت دهید.
در حالی عضلات کتف‌تان شل و ریلکس می‌باشد، سرتان را به یک طرف بچرخانید تا احساس کشش در گردن کنید، به طوری که نگاهتان به روی کتف و شانه باشد. ۶ ثانیه مکث کنید و این حرکت را برای هر طرف ۳ بار انجام دهید.

سر خود را به جلو خم کنید، به‌طوری که چانه‌تان به قفسه‌سینه برسد. برای ایجاد کشش بیشتر می‌توانید با کمک انگشت به آرامی ‌از پشت سر فشار اندکی وارد کنید تا بیشتر به سمت قفسه‌سینه خم شود. زمانی که احساس کشش کردید به مدت ۶ ثانیه مکث کنید و سپس به حالت اولیه برگردید. این حرکت را می‌توانید ۳ بار تکرار کنید.

کف دست را روی پیشانی‌تان قرار دهید (مانند حالت قبل) اما این بار رو به جلو فشار وارد کنید و در اینجا نیز سعی کنید سر و دست حرکت نکند. ۱۰ ثانیه مکث کنید و ۳ بار تکرار کنید.

دست خود را دوباره بر کنار سرتان بگذارید اما این‌بار سر خود را به سمت شانه بچرخانید، به طوری که می‌خواهید بالای کتف و شانه را ببینید اما حرکتی نداشته باشید. ۱۰ ثانیه مکث کنید و برای هر طرف ۳ بار تکرار کنید.

گردن خود را به آرامی‌ به بغل خم کنید و با دست نیز فشار اندکی برای ایجاد کشش بهتر وارد کنید؛ ۶ ثانیه مکث کنید و به حالت اولیه برگردید. این حرکت را برای هر سمت ۳ بار انجام دهید.

یک دست خود را یک طرف سرتان بگذارید و سر را به سمت دست فشار دهید اما سعی نکنید آن را فشار دهید. روی این حالت ۱۰ ثانیه تمرکز کنید. این حرکت را برای هر طرف ۳ بار انجام دهید.

استفاده از بالش مناسب: در صورتی که بیش از یک بالش زیر سرتان می‌گذارید، از بالش‌های طبی استفاده کنید. بالش در صورتی که به درستی انتخاب شود، با حفظ فقرات گردنی در وضعیت صحیح از درد شما می‌کاهد.

فایده های مهم دویدن برای سلامتی

استاندارد

دویدن ورزش ساده است که نیاز به امکانات زیادی ندارد، انجام آن تنها نیاز به اراده و پشتکار دارد. انجام مداوم این ورزش فواید بسیاری برای سلامتی به همراه دارد.

می‌دانیم که ورزش برای سلامتی بسیار مفید است. از میان تمام ورزش‌ها، دویدن یکی از متداول‌ترین آن‌هاست که برای تناسب اندام و قوی‌شدن بدن توصیه شده است. آشنایی با فواید این رشته شاید به تنهایی گویای این باشد که چرا دوومیدانی را مادر ورزش‌ها نامیده‌اند.

۱- وزن بدن را کنترل می‌کند
خیلی از افراد برای کنترل وزن بدن‌شان می‌دوند. هنگامی که می‌دوید کالری‌های ذخیره شده در بدن را می‌سوزانید بدین ترتیب چربی‌های بدن برای جبران انرژی از دست رفته سوزانده می‌شود. دویدن یکی از ورزش‌های موثر در سوزاندن کالری است. یک دونده در هر ساعت حدود ۵۰ کالری می‌سوزاند.

۲- ساختن ماهیچه‌ و استخوان
رابطه مستقیم بین فعالیت و ساختن استخوان و ماهیچه وجود دارد. با زندگی ساکن از میزان ماهیچه‌ها و استخوان‌های بدن کاسته می‌شود. یکی از راه‌حل‌های این مشکل، دویدن است که تاثیر زیادی بر استخوان و ماهیچه‌ها دارد. دویدن باعث تراکم استخوان می‌شود و ماهیچه‌ها را قوی می‌کند.

۳- تاثیرات قلبی عروقی و خونی
با دویدن ضربان قلب منظم‌تر می‌شود و فشار خون کاهش می‌یابد. همچنین دویدن میزان کلسترول خون را کاهش می‌دهد و احتمال لخته شدن خون در رگ‌ها و حملات قلبی را کم می‌کند.

۴- کاهش استرس
دویدن استرس را کاهش می‌دهد و احساس عصبانیت و نارضایتی را کم می‌کنند. دویدن به مدت طلواین باعث می‌شود نگرانی‌های خود را فراموش کنید و آرام‌تر شوید. دویدن باعث مثبت‌گرایی و خوش‌اخلاقی می‌شود.

۵- بالابردن اعتماد به نفس
افرادی که می‌دوند، اعتماد به نفس بالاتری دارند. با کم کردن وزن، افزایش حجم ماهیچه‌ها و سالم‌تر شدن، اعتماد به نقس نیز افزایش می‌یابد.دویدن به طور مداوم احساس بهتری نسبت به خودتان را ایجاد می‌کند.

۶- کند شدن روند پیری
همان طور که اشاره شد، دویدن باعث محکم‌تر شدن ساختمان عضلانی و استخوانی بدن می‌شود. بدین شکل بدن در برابر بیماری‌ها مقاوم‌تر می‌شود و دیرتر نشانه‌های پیری مشاهده می‌شوند.

۷- افزایش اراده
دویدن به طور مداوم آسان نیست. به همین دلیل خیلی از افراد پس از مدتی دویدن، این عادت را کنار می‌گذارند. با ادامه دویدن و غالب شدن بر تنبلی، اراده افزایش می‌یابد.

۸- بالا رفتن ایمنی بدن
دویدن میزان گلبول‌های سفید خون را افزایش می‌دهد. این گلبول‌ها برای ایمنی بدن ضروری هستند. همچنین باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه دیابت و پوکی استخوان می‌شود.

۹- بالا رفتن هماهنگی بدن
با وجود اینکه دویدن ورزش ساده است، هماهنگی اعضای بدن را زیاد می‌کند. به خصوص اگر این دویدن در زمینی با موانع کوچک انجام شود.

۱۰- خواب بهتر
اینکه چه قدرت و چطور می‌خوابیم به سلامتی مربوط است. بعد از یک ورزش شدید مانند مانند دویدن بدن شما نیاز به استراحت و تجدید قوا دارد. بعد از دویدن بدن خسته می‌شود و می‌توان خوابی عمیق داشت. دوندگان معمولا سریع‌تر به خواب می‌روند و خواب عمیق‌تری نسبت به افراد عادی دارند.