تمرین یوگا برای خواب راحت شبانه

استاندارد

تمرین یوگا برای خواب راحت شبانه
یوگا می تواند تاثیرات مثبت زیادی در بدن شما گذاشته و موراد مختلفی را تحت کنترل و تسلط خود در بیاورد. برای مثال از یوگا می توان در کاهش قند خون، تسکین استرس و بهبود حافظه استفاده کرد. در این مقاله قصد داریم ۱۰ تمرین یوگا که به خواب راحت شبانه شما کمک می کند را آموزش دهیم. البته قبل از شروع تمرین ها صحبت کردن با پزشک و صدور اجازه از طرف او با توجه به شرایط بدنی خودتان الزامی است. با هفت گنج همراه باشید.

10 تمرین یوگا برای خواب راحت شبانه

۱. مراقبه آگاهی در یوگا

این تمرین یوگا برای کسانی که می خواهند قبل از خواب ریلکس شده و خود را آرام کنند بسیار کمک کننده است. آرام شدن شما در نهایت به خواب راحت شبانه تان منجر می شود. ابتدا روی تخت بنشینید و پاهای خود را به صورت چهارزانو قرار دهید. سپس دستان خودتان را روی زانوهای تان قرار داده و کمرتان را صاف کنید. این تمرین تا جایی که به ستون فقرات شما فشار نیاورد می تواند ادامه داشته باشد. می توانید تنها سه نفس عمیق بکشید و ژست خود را عوض کنید.

خواب راحت شبانه

۲. تمرین یوگا خم شدن به جلو

اگر می خواهید قبل از خواب کمی کش و قوس داشته باشید و یک خواب راحت شبانه را تجربه کنید این تمرین یوگا برای تان ایده آل است. برای انجام این تمرین ابتدا روی تخت نشسته و پاهای خود را دراز کنید. سپس دستان خود را بکشید تا به نوک انگشتان پای خود برسید. در صورتی که نمی توانید انگشتان پایتان را لمس کنید تا حداکثر جایی که می توانید بدن تان را بکشید. در حین تمرین روی تنفس خود تمرکز کنید.

تمرین یوگا خم شدن به جلو

۳. تمرین یوگا ی کودک مطرح

روی تخت دو زانو نشسته و سر خود را به سمت زانوهای تان خم کنید. به آرامی تا جایی پیش بروید که بالا تنه ی شما کاملا روی زانوهای تان قرار گرفته و بدن تان خم شود. در همین حال روی تنفس عمیق خود تمرکز کنید. تا جایی که احساس راحتی می کنید این ژست را نگه داشته و سپس ریلکس کنید.

تمرین یوگا

۴. کشش به طرفین در یوگا

این تمرین یوگا به معنای واقعی بدن شما را کشیده می کند و روی عضلات تان کار می کند. انجام این تمرین یک بار قبل از خواب سبب انقباط و انبساط عضلات بدن شما شده و موجب خواب راحت شبانه تان می شود. برای انجام این تمرین ابتدا روی تخت به صورت چهار زانو بنشینید و دست راست خود را روی زانوی چپ تان قرار دهید و به آرامی بالا تنه ی خود را به سمت راست متمایل کنید. و گردن تان را در امتداد شانه تا جایی که می توانید بچرخانید. در همین حین نفس تان را حبس کنید و وقتی به انتها رسیدید نفس تان را بیرون داده و برگردید. این تمرین را برای طرف دیگر هم به همین صورت انجام دهید.

کشش به طرفین در یوگا

۵. تمرین لم دادن یوگا

ابتدا روی تخت دراز بکشید و پاهای خود را از زانو خم کرده و کف پاهای تان را به هم نزدیک کنید. اگر در ناحیه زانو احساس ناراحتی می کنید می توانید دو متکا زیر هر دو زانوی خود قرار دهید. دستان تان در حین تمرین در دو طرف بدن تان رها شده باشد و روی تنفس خود تمرکز کنید.

تمرین لم دادن یوگا

۶. تمرین پاها روی دیوار

این تمرین می تواند تنش و گرفتگی های پاهای شما را رفع کرده و همینطور موجب آرامش ذهن تان شود. برای انجام این تمرین ابتدا روی تخت دراز بکشید و پاهای خود را روی دیوار قرار دهید. درحال که دستان تان در اطراف تان رها شده اند نفس عمیق بکشید. این تمرین نهایتان موجب ریلکس شدن شما و خواب بهتر شبانه تان می شود.

تمرین پاها روی دیوار

۷. تمرین رول راک

این ژست یک تمرین آرام بخش است و شباهت زیادی به کودک مطرح دارد. ابتدا به پشت دراز بکشید و زانوهای خود را به قفسه سینه خود نزدیک کنید. دستان تان را دور زانوهای خود حلقه کرده و به آرامی شوع کنید با دستان خود زانوها را به خود نزدیک کنید. در همین حین نفس تان را حبس کنید. سپس زانوها را تا جایی که دستان تان اجازه می دهد دور کرده و نفس تان را بیرون بدهید. این تمرین موجب کشش عظلات کمر و باسن می شود.

خواب راحت شبانه

۸. تمرین کبوتر مطرح در یوگا

این تمرین برای رفع خستگی پاها و خواب راحت شبانه ایده آل است. ابتدا به صورت چهار دست و پا روی تخت قرار گرفته و دستان تان را به اندازه عرض شانه از هم باز کنید. سپس زانوی چپ تان را جمع کرده و نفس تان را حبس کنید. در همین حین پای راست خود را بکشید. و نفس تان را بیرون بدهید. همین کار را برای پای دیگرتان هم انجام دهید.

خواب راحت شبانه

۹. تمرین چرخش به پشت

این تمرین برای صبح قبل از بیدرا شدن مناسب است. ابتدا به پشت دراز کشیده و دستان تان را از هم باز کنید. سپس پاهای خود را از زانو خم کرده و به یک سمت متمایل کنید. این کار را به آرامی انجام داده و همزمان با آن نفس تان را حبس کنید. سپس در همان حالت مانده و نفس تان را بیرون بدهید. همین کار را برای طرف دیگر هم انجام دهید.

 

خواب راحت شبانه
۱۰ تمرین یوگا ماهی مطرح

این تمرین در ابتدا می تواند کمی سخت و شدید باشد به خصوص اگر کمردرد دارید به آرامی آن را شروع کنید و تایم کم را در ابتدا انتخاب کنید. به پشت دراز بکشید و دستان تان را زیر باسن تان ببرید. سپس قفسه سینه تان را به آرامی بالا آورده و و در همان حین سرتان را به عقب متمایل کنید و نفس تان را حبس کنید. سپس در همان حالت بمانید و نفس تان را به آرامی بیرون بدهید. کمی در همان حالت مانده و سپس ریلکس کنید و دوباره این تمرین را انجام دهید.

خوراکیهای مناسب فصل بهار

استاندارد
imagesCGVNJEK5
این خوراکی‌های سالم و مقوی فصل بهار موجب بهبود روحیه، انرژی، متابولیسم و حافظه شما می‌شوند. بهتر است آنها را در رژیم غذایی خود بگنجانید. زیرا وقتی انتخاب‌های غذایی شما درست باشند، آینده سلامت شما بهتر خواهد بود.
– گردو
گردو سرشار از تریپتوفان است. بدن شما به این آمینو اسید نیاز دارد تا ماده شیمیایی سروتونین تولید کند که حس و حال شما را بهتر می‌کند. محققین اسپانیایی کشف کرده‌اند که افرادی که گردوی تازه می‌خورند سطوح بالاتری از این ماده شیمیایی طبیعی برای بهبود روحیه خواهند داشت. مزیت دیگر گردو این است که به آرامی هضم می‌شود.
– ماهی سالمون
برای آنکه از چین و چروک پوست پیشگیری کنید، سالمون را سر سفره خود بیاورید. سالمون منبعی غنی از اسید چرب با عنوان EPA است که نوعی امگا۳ است که به جلوگیری از آزاد شدن آنزیم‌های کاهنده کلاژن کمک می‌کند و نمی‌گذارد پوست شل یا چروک شود. امگا۳ تولید چربی پوست را نیز تنظیم می‌کند و آبرسانی را تقویت می‌نماید. نوع تازه صید شده آن را می توانید همه جا پیدا کنید.
– مارچوبه
این شاخه‌های سبز یکی از بهترین منابع فولات است، فولات نوعی از ویتامین B است که شما را از افسردگی می‌رهاند. فولات برای سنتز انتقال دهنده عصبی دوپامین، سروتونین و نورپینفرین اهمیت دارد. همه این ماده‌های شیمیایی برای بهتر کردن حال شما خوب هستند. یک فنجان پاستا همراه با مارچوبه برای آنکه احساس بهتری داشته باشید کافی است. ممکن است بگویید به سختی گیر می آید، اما کافی است سری به نزدیک ترین میوه فروشی بزنید، مارچوبه تازه آماده عرضه به شماست.
– لوبیا سبز
اگر می‌خواهید وزن کم کنید لوبیا یکی از بهترین گزینه‌ ها است. بدن شما باید بیش از معمول کار کند تا فیبر لوبیا را بشکند. بنابراین انرژی بیشتری برای هضم آن مصرف می‌کند. پروتئین سبزیجات پیام سیری را به مرکز گرسنگی مغز می‌فرستد.

بهترین رژیم غذایی کدام است؟

استاندارد
اصل اول: پرخوری نکنید. بجز وعده‌های اصلی، مواظب ریزه‌خواری باشید
پیشگیری از بیماری‌ها بخصوص بیماری‌های قلبی، دیابت و چاقی با تغذیه سالم و تغییر سبک زندگی مهمترین دستورهای بهداشتی روزگار ما هستند.
تنوع رژیم‌های پیشنهادی خیلی‌ها را سردرگم کرده است.
اینکه چه بخوریم و چه نخوریم سوالی است که بسیاری به دنبال پاسخ آن هستند، آن هم در زمانه‌ای که این همه تنوع محصولات غذایی وجود دارد.
اما تنوع رژیم‌هایی که همگی مدعی بهترین بودن هستند و در برخی موارد کاملا با هم تناقض دارند در بسیاری موارد باعث سردرگمی می‌شود.
آنچه امروز گفته می‌شود نباید بخوریم، ماه بعد توصیه می‌شود که حتما بخوریم و بالعکس.
با این همه رژیم و دستورالعمل متنوع و گاهی متناقض چه باید کرد؟
دکتر دیوید کتز، از مرکز سلامت دانشگاه ییل به همراه همکارش استفانی ملر در کاری
کلیک
تحقیقی شواهد علمی درباره رژیم‌های غذایی مختلف را بررسی کرده‌اند تا ببینند سالم بودن چه نوع تغذیه‌ای با شواهد علمی تایید شده و در چه مواردی شواهد علمی به اندازه کافی نیست.
هدف دو پژوهشگر، یافتن بهترین رژیم لاغری نبوده بلکه بهترین رژیمی بوده که بر اساس شواهد دقیق و محکم علمی از بیماری‌هایی مثل بیماری‌های قلبی و دیابت پیشگیری کند، رژیمی که سالم باشد و بر طول عمر بیفزاید.
سبک زندگی
در زندگی شما کدامیک نقش بیشتری دارد؟
پا (ورزش)
انگشت (سیگار)
قاشق (تغذیه)
لیوان (نوشیدنی‌های گازدار، الکل)
با اینحال تاثیر رژیم‌های مختلف بر کاهش وزن هم در بررسی آنها لحاظ شده است.
آنها سعی کردند با بررسی تحقیقات معتبر به این سوال پاسخ دهند که آیا می توان گفت چه رژیمی برای سلامتی بهتر است؟
دو پژوهشگر پاسخ می‌دهند: اگر رژیم به معنای مجموعه‌ای از “اصول خاص و انعطاف‌ناپذیر” باشد پاسخ منفی است، اما اگر منظور یک “الگوی تغذیه‌ای کلی” باشد که انعطاف بیشتری دارد، پاسخ مثبت است.
“هیچ تحقیق دقیق و طولانی که به طور روشمند، نامزدهای مسابقه بهترین رژیم را، بدون سوگیری و آشفتگی مقایسه کرده باشد وجود ندارد و بدلایل زیاد، وجود هم نخواهد داشت.”
رژیم کم کربوهیدرات رژیم مناسبی است بشرط اینکه با چربی و پروتئین حیوانی جبران نشود
بنابراین هر رژیمی که مدعی “برتری” در این رقابت باشد در”ادعای” خود “اغراق” کرده است.
الگوی تغذیه سالم
شواهد علمی بسیار قوی نشان می‌دهد که تغذیه سالم یعنی الگویی غذایی که در آن سه اصل رعایت شده:
تغذیه‌ای که غذاهای فرآوری شده حداقل باشد و بیشتر تغذیه از موادی باشد که مسقیما از طبیعت بدست آمده
تغذیه‌ای که بیشتر آن گیاهی باشد
تغذیه‌ای که مواد حیوانی آن از حیواناتی گرفته شده باشد که خود غذاهای طبیعی مصرف کرده باشند (کیفیت گوشت و شیر حیوانات هم به تغدیه آنها بستگی دارد).
نکته دیگر اهمیت دادن به انتخاب خوراکی‌هاست، انتخاب درست، خود می‌تواند رژیم سالمی باشد. این دو پژوهشگر برای انتخاب مواد خوراکی سالم برخی وبسایت‌های
کلیک
راهنما را توصیه کرده‌اند.
تغذیه و ورزش مهمترین اجزای سبک زندگی سالم هستند، درباره ورزش موضوع روشن است اما در مورد تغذیه اینگونه نیست.
نکته‌ مهم دیگری که این دو پژوهشگر به آن اشاره می‌کنند این است که به جای رژیم‌های غذایی سفت و سخت بیشتر باید به الگوی تغذیه توجه کرد، یعنی به جای رژیم‌های کوتاه مدت، به رویه‌های طولانی مدت توجه کرد.
با توجه به اینکه رژیم‌های غذایی مختلف پرشمار هستند و بررسی دقیق تک تک آنها ناممکن، این دو پژوهشگر رژیم‌های مختلف را به هفت گروه اصلی تقسیم کرده اند که چکیده‌ یافته‌های آنها را درباره پنج تغذیه رایج از این قرار است:
رژیم کم‌ کربوهیدرات
رژیم کم چربی
رژیم کم قند
رژیم مدیترانه‌ای
گیاهخواری مطلق
هدف: محدود کردن کربوهیدرات دریافتی به کمتر از ۴۵% رژیم روزانه.
این رژیم در کاهش وزن و بهبود کیفیت زندگی و برای سلامت قلب موثر است، رژیم کم کربوهیدرات، کم کالری هم هست. اما اگر کالری دریافتی کم نشود و به جای کربوهیدرات، پروتئین زیاد مصرف شود، می‌تواند باعث افزایش وزن هم باشد.
کربوهیدرات
نشاسته (برنج، سیب‌زمینی، ماکارونی، نان)، مهمترین منبع کربوهیدرات است. غلات کامل ،موز، ریشه گیاهان و برخی انواع بنشن هم کربوهیدرات دارند. باید توجه داشت نشاسته به اندازه چربی چاق ‌نمی‌کند.
رژیم اتکینز (کربوهیدرات کم، پروتئین بدون محدودیت) در این دسته قرار می‌گیرد. اخیرا اتکینز بصورت اکو-اتکینز

کمبود کلسیم (CALC IUM ) _ روی (ZINC ) _ منیزیوم

استاندارد

کلسیم در استخوانها وجود دارد و کمبود آن موجب پوکی استخوان می‌شود و به میزان فراوان در شیر وجود دارد. پس چرا زنان میانسال و مسن با وجود اطلاع از این مسأله مبتلا به پوکی استخوان می‌شوند؟ این حقیقت نشان می‌دهد که باید بیشتر در مورد کلسیم بدانیم . بدن ما تقریباً ۱ کیلوگرم کلسیم دارد. البته در افراد مختلف با استخوان بندی متفاوت ، مسلما این میزان فرق می‌کند.

بیشتر کلسیم در استخوانها و دندانها نشسته است و تنها ۱% آن در بقیه بدن وجود دارد که همین ۱ درصد اعمال زیادی انجام می‌دهد، مثلاً انقباض همه ماهیچه‌های ما بسته به وجود کلسیم است. با بالا رفتن سن توده استخوانی به تدریج مواد معدنی‌اش را از دست می‌دهد و به دنبال آن عوارض از قبیل شکستگی انتهای استخوان ران ، روی هم جمع شدن ستون فقرات و … روی می‌دهد. حالا این سوال پیش می‌آید که آیا می‌توان با تغذیه صحیح از این پدیده طبیعی جلوگیری کرد؟

 

 

 

عملکرد کلسیم در بدن :

ضربان قلب را تنظیم می‌کند.

 • بیخوابی را کاهش می‌دهد.

 • در متابولیسم آهن بدن مؤثر است.

 • در تنظیم کار سیستم اعصاب بدن بخصوص در انتقال تحریکات نقش اساسی دارد.

 • کلسیم عامل استحکام استخوانهاست. کلسیم کافی باید در غذای نوجوانان قبل از بلوغ وجود اشته باشد تا استخوانها تراکم مناسبی بیابند و در سالمندی به پوکی استخوان مبتلا نشوند.

 • برای عملکرد عضلات ضروری است و تا کلسیم وجود نداشته باشد حرکت امکان پذیر نمی‌باشد.

 • انتقال پیامهای عصبی با واسطه یون کلسیم صورت می‌گیرد.

 • کلسیم در یکی از مراحل انعقاد خون دخیل است.

جلوگیری از ابتلاء به پوکی استخوان :

 • دریافت کلسیم، و ویتامین D باید در حد استاندارد باشد.

 • نباید سیگار بکشیم.

 • نباید قهوه و چای بیش از حد مصرف کنیم.

 • نباید دیورتیک (داروهای مدر) بیش از حد مصرف کنیم.

 • باید بیشتر خود را در معرض خورشید قرار دهیم تا ویتامین D در زیر پوستمان تولید شود.

 • در هر سنی که هستیم دست از ورزش کردن و فعالیتهای بدنی برنداریم، چرا که کم تحرکی استخوانها را پوک می‌کند.

 • مصرف کافی منابع ویتامین D را فراموش نکنیم.

 

 

 • منابع کلسیم :

  انواع لبنیات غنی ترین و بهترین منبع کلسیم هستند و کلسیم موجود در آنها براحتی جذب می‌شود؛ هر لیوان شیر ۳۰۰ میلیگرم کلسیم دارد که یک سوم نیاز روزانه ما را تأمین می‌کند. ماست ، پنیر و بستنی هم چون از شیر تهیه می‌شوند کلسیم قابل توجهی دارند. ماهی نیز منبع خوبی برای کلسیم است ماهیهایی چون ماهی آزاد ، ماهی تن و ساردین مقدار مناسبی کلسیم دارند.

  بیشتر سبزیجات سبز رنگ کلسیم زیادی دارند؛ روناس ، اسفناج ، کلم ، کلم بروکلی ، جعفری. بادام هم کلسیم زیادی دارد که با کشمش و انجیر و خرمای خشک ، میان وعده‌هایی مناسب و مقوی هستند. جالب است بدانید که گوشتها و میوه‌ها کلسیم زیادی ندارند. برای تأمین کلسیم روزانه ، حداقل ۲ لیوان لبنیات لازم دارید به علاوه باید از سبزیجات و حبوباتی که کلسیم قابل توجهی دارند نیز بیشتر استفاده کنید.

در شب بادام خوردن سبب درمان کمبود کلسیم و کم خونی است

کلسیم از راه پوست هم به هدر می رود فعالیت زیاد در حرارت بالا و تعرق زیاد، دفع پوستی کلسیم را افزایش می دهد .

 

 

میزان کلسیم موجود در مواد غذایی

ماده غذایی                        واحد                         میزان کلسیم

نان بربری                        ۱ کف دست                 ۱۷ میلی گرم
نان سنگک                      ۱ کف دست                 ۲۰ میلی گرم
نان تافتون                       ۱ کف دست                 ۲۰  میلی گرم
نان لواش                        ۱ کف دست                  ۳  میلی گرم
نان فانتزی                       ۱۰۰ گرم                      ۱۷ میلی گرم
شیرگاو پرچرب                   ۱ لیوان                        ۳۰۰ میلی گرم
شیرگاو ۳%چربی               ۱ لیوان                        ۳۰۰ میلی گرم
شیرگاو ۲%چربی                ۱ لیوان                        ۳۰۰ میلی گرم
شیرگاو ۱%چربی                ۱ لیوان                        ۳۰۰ میلی گرم
شیر گوسفند                     ۱ لیوان                        ۴۵۷ میلی گرم
شیر بز                             ۱ لیوان                        ۳۱۷ میلی گرم
ماست۵/۳% چربی             ۱ لیوان                        ۳۰۰ میلی گرم
ماست۲% چربی                ۱ لیوان                        ۳۰۰ میلی گرم
ماست۱% چربی                ۱ لیوان                        ۳۰۰ میلی گرم
پنیر                             اندازه قوطی کبریت            ۲۱۶ میلی گرم
کشک                              ۱ لیوان                       ۲۶۰ میلی گرم
بستنی                            ۱ لیوان                       ۲۰۰ میلی گرم
بادام                                ۱۰۰ گرم                     ۲۵۲ میلی گرم
پسته                               ۱۰۰ گرم                     ۱۳۶ میلی گرم
کنجد                                ۱۰۰ گرم                     ۷۸۳ میلی گرم
تخمه آفتابگردان                  ۱۰۰ گرم                     ۳۶۰ میلی گرم
انجیرخشک                       ۱۰۰ گرم                     ۱۹۳ میلی گرم
آلبالو خشک                      ۱۰۰ گرم                     ۲۰۰ میلی گرم
برگه زردآلود                        ۱۰۰ گرم                     ۷۰ میلی گرم
اسفناج پخته                     ۱۰۰ گرم                       ۱۲۸ میلی گرم
کلم بروکلی پخته                ۱۰۰ گرم                     ۱۰۵ میلی گرم
کلم پیچ                           ۱۰۰ گرم                      ۲۱۲ میلی گرم
جعفری                            ۱۰۰ گرم                      ۲۴۵میلی گرم
لوبیا سویا                         ۱۰۰ گرم                     ۲۵۷ میلی گرم
لوبیا چیتی                       ۱۰۰ گرم                     ۱۵۰ میلی گرم
ساردین                           ۴قطعه نازک                 ۵۵۰ میلی گرم
تن ماهی                         ۱۰۰ گرم                     ۹۳ کیلی گرم

 

 

 

 
علایم شایع کاهش‌ غلظت‌ کلسیم‌ خون‌:

 

اسپاسم‌، پرش‌، یا کرامپ‌ عضلانی‌
بی‌حسی‌ و سوزن‌ سوزن‌ در دست‌ها و پاها
تشنج‌
نامنظمی‌ ضربان‌ قلب‌
افزایش‌ فشار خون‌
افزایش‌ غلظت‌ کلسیم‌ خون‌:
افسردگی‌، دلیریوم‌، گیجی‌
تشنج‌ و اغماء (تنها در بدترین‌ موارد)
بی‌حالی‌ و خواب‌آلودگی‌
بی‌اشتهایی‌
استفراغ‌ و اسهال‌
کم‌آبی‌ بدن‌ و تشنگی‌
نامنظمی‌ ضربان‌ قلب‌
کاهش‌ فشار خون‌

● مقدار مصرف کلسیم‌:

مقدار مصرف‌ مجاز کلسیم‌ در روزبه‌ترتیب‌ زیر می‌باشد:

ـ شیرخواران‌ و کودکان‌ باسن‌ کمتر از ۳سال‌: ۸۰۰ـ۴۰۰ میلی‌گرم‌

ـ کودکان‌ بین‌۱۰ـ۴ سال‌: ۸۰۰ میلی‌گرم‌

ـ نوجوانان‌ وبزرگسالان‌: ۱۲۰۰ـ۸۰۰ میلی‌گرم‌، زنان‌باردار و شیرده‌: ۱۲۰۰ میلی‌گرم‌.

   زد3 زد4

روی یا ( zinc ) جزو ۱۵ عنصر معدنی و ضروری است، که بدن ما به آن نیاز دارد. در بدن انسان حدود ۴ – ۱ گرم روی ( به طور متوسط ۲/۲ گرم روی ) وجود دارد که معادل نیمی از آهن بدن است. مقدار این عنصر در بعضی از اعضای بدن بیشتر است که نشان دهنده ی نقش آن در این ارگان ها است. بیشترین مقدار روی در چشم، پانکراس و پوست ذخیره شده است.

زد1

علائم کمبود روی :

علائم کمبود روی شامل  موارد ذیل است:

عفونت‌های مکرر، هیپوگنادیسم (اختلال کارکرد جنسی) در مردان، ریزش مو، بی‌اشتهایی، مشکلات در حس بویایی و چشایی، زخم‌های پوستی، کند شدن رشد، مشکلات دید در تاریکی، طول کشیدن ترمیم زخم‌ها

۱- زخم های طولانی مدت

۲- ریزش مو، اختلال در رشد ناخن  ها و پوسیدگی دندان ها

۳- اختلالات باروری و کاهش میل جنسی

۴- اسیدوز خفیف در خون

۵- کندی رشد بچه ها

۶- خشکی پوست  و اگزما

۷- عفونت  های مکرر

۸- کاهش اشتها

۹- اختلالات حس بویایی ، بینایی و چشایی ( تشخیص ندادن طعم غذاها )

۱۰- نداشتن تمرکز حواس

۱۱- زخم معده

۱۲- اختلال در جذب ویتامین A  در بدن

 زد

عوارض حاصل از کمبود روی در بدن :

در این جا به طور خلاصه به چند عارضه ی مهم کمبود روی در بدن اشاره می شود :

۱٫ امروزه ثابت شده است که باروری و بارداری، تابع وجود روی در بدن است. فعال نبودن بیضه ها در آقایان و تخمدان ها در خانم ها و کم بودن اسپرم ها، همگی می تواند به علت کمبود روی در بدن باشد، که در نهایت منجر به ناباروری خواهد شد.

۲٫ تشکیل لکه های سفید در ناخن، می تواند به دنبال کمبود روی در بدن ایجاد شود.

زد2

۳٫ امروزه ثابت شده است که در کنار سایر علل مثل، کم خونی، کمبود ویتامین ها، استرس و. . . . ، کمبود روی از علل بسیار مهم ریزش مو است.

۴٫ درمان جوش های غرور جوانی و زخم های پوستی در صورت کاهش روی ، طول کشیده و مزمن خواهد شد.

۵٫ کاهش قدرت سیستم ایمنی را در پی دارد.

۶٫ کم بودن رشد بچه ها، می تواند به علت کمبود روی در بدن باشد.

۷٫ اختلال در رشد اندام های جنسی در زن و مرد، از کمبود روی نیز ناشی می شود.

۸٫ کمبود روی بر رشد سیستم عصبی به ویژه در بچه ها و نوزادان تاثیر منفی دارد.

۹٫ اختلالات خلقی رفتاری مثل افسردگی (دپرسیون)، اسکیزوفرنی و پرخاشگری نمونه ای از بیماری های پیامد کمبود روی می توانند باشند.

۱۰٫ دیده شده است که اختلالات حافظه، می تواند عارضه ی حاصل از کمبود روی در بدن باشد.

۱۱٫ کمبود روی ، خود را با پوکی استخوان، ریزش دندان ها، بیماری تیروئید، بی اشتهایی و تغییر شکل ناخن ها نیز نشان می دهد.

مرغ

منابع غذایی :

ما ۲۰ تا ۴۰ درصد میزان روی موجود در غذا را جذب می‌کنیم. غذاهایی مانند گوشت قرمز، ماهی، مرغ و بوقلمون، آماده‌ترین شکل قابل دسترس روی قابل جذب هستند. روی موجود در سبزیجات کمتر برای بدن ما قابل دسترس است و فیبر سبزیجات به تنهایی میزان روی را که قابل جذب و استفاده‌است کمتر می‌کند. محصولات لبنی و تخم مرغ دارای میزان نسبتاً خوبی روی هستند اما جذب روی از این مواد مشکل تر است.

 

 عکس بالا : غذاها و ادویه‌هایی که حاوی فلز روی هستند .

غذاهای زیر بهترین منبع قابل استفاده روی است:
صدف نرم تن(غنی‌ترین منبع)، گوشت قرمز، میگو، خرچنگ و دیگر ماهی‌های صدف، منابع دیگر روی که کمتر قابل جذب است شامل لوبیا، نخود چشم سیاه، سویا، بادام زمینی) غلات کامل، فیبرو، توفو، مخمر آبجو، سبزی پخته شده، قارچ، لوبیا سبز و دانه کدو است.

منابع گیاهی حاوی روی:
فلفل قرمز تازه، یونجه، ریشه گیاه باباآدم، تخم رازیانه، گیاه رازک، خارشتر، گزنه، جعفری، میوه گل سرخ، مریم گلی و سیب زمینی شیرین نیز از منابع گیاهی حاوی روی است.

 

بیماری آدنوم پاراتیروئید

استاندارد

غدد پاراتیروئید که در واقع چهار غده مجزا در قسمت خلفی غده تیروئید هستند با ترشح هورمون پاراتورمون وظیفه کنترل سطح سرمی کلسیم را برعهده دارد . اگر به دلیلی افزایش سطح هورمون پاراتورمون را علیرغم سطوح بالای کلسیم سرم داشته باشیم پرکاری پاراتیروئید نامیده می‌شود .

 

غدد پاراتیروئید، چهار غده به اندازه نخود سبز هستند که پشت غده تیروئید قرار دارند.

 

این غدد هورمون پاراتورمون را ترشح مى‌کنند که همراه با ویتامین D و هورمون کلسى تونین که از تیروئید ترشح مى‌شود، سطح‌ کلسیم‌ را در بدن‌ تنظیم‌ می‌کند و به ساخت استخوان‌ها و دندان‌هاى سالم کمک مى‌کند.

 

خارج کردن هر چهار غده پاراتیروئید در زمان کوتاهی باعث مرگ می‌شود که علت آن انقباض شدید و پیوسته عضلات در اثر کاهش کلسیم خون است.

 

کلسیم در اعمال مختلفی از جمله کار طبیعی اعصاب و عضلات، متابولیسم استخوان، انعقاد خون و نفوذپذیری طبیعی غشای سلول‌‌ها شرکت دارد و کاهش یا افزایش غیرطبیعی آن دارای آثار متعددی است.

دود ۹۹ درصد کلسیم بدن در ترکیب استخوان‌ها قرار دارد.

پاراتورمون، باعث آزاد شدن کلسیم از استخوان‌ها به خون می‌شود و تعداد فعالیت سلول‌های استخوان‌خوار را افزایش می‌دهد. همچنین مانع دفع کلسیم از کلیه‌ها شده و با فعال کردن ویتامین D جذب کلسیم را در روده بالا می‌برد.

 

علاوه بر آن هورمون پاراتورمون، دفع کلیوی فسفات را افزایش داده و باعث پایین آوردن فسفات خون می‌شود که متعاقب پایین آمدن فسفات (بنابر رابطه عکس غلظت فسفر و کلسیم) کلسیم در خون بالا می‌رود.

اختلالات غدد پاراتیروئید

 

اختلالات پاراتیروئید شامل ترشح زیاد یا کم هورمون پاراتیروئید است.

اگر به دلیلی افزایش سطح هورمون پاراتورمون را علیرغم سطوح بالای کلسیم خون داشته باشیم، پرکاری پاراتیروئید نامیده می‌شود.

کاهش هورمون پاراتورمون را علیرغم سطوح پایین کلسیم خون، کم کاری پاراتیروئید می‌نامند.

 

۱- پرکارى پاراتیروئید

پرکاری پاراتیروئید یا اولیه‌ است و یا ثانویه. علل پرکاری اولیه غده پاراتیروئید، آدنوم (تومور خوش‌خیم) غدد پاراتیروئید، هایپرپلازی (رشد زیاده از حد) هر چهار غده و سرطان (تومور بدخیم) پاراتیروئید است.

 

علائم پرکارى پاراتیروئید

اغلب بیماران مبتلا به پرکاری پاراتیروئید اولیه بدون علامت هستند و به صورت اتفاقی کشف می‌شوند.

 

هورمون پاراتیروئید اضافى باعث کم شدن کلسیم استخوان‌ها و نهایتا شکستگى استخوان مى‌شود.

کلسیم زیاد خون باید توسط کلیه‌ها دفع شود که این موضوع شرایط را براى ایجاد سنگ کلیه مساعد مى‌کند.

 

علایم پرکاری پاراتیروئید و کلسیم بالای خون عبارتند از : ضعف و خستگی، زیادی ادرار، سنگ کلیه، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ، استئوپنی (کاهش توده استخوانی) و شکستگی استخوان.

 

درمان پرکارى پاراتیروئید

خارج کردن پاراتیروئیدهاى بزرگ شده با عمل جراحى، معمولا بیمارى را درمان مى‌کند.

رویایی زندگی کردن

استاندارد

رویایی زندگی کردن…

0604-destress-art

 زندگی زیباست، مانند زمین زندگی زیباست، مثل آسمان❤ ❤ می‏توان این شعر را هر روز خواند: «زندگی زیباست چون رنگین کمان!»❤ ❤ می‏توان بر آسمان‏ها تکیه زد می‏توان روی زمین تنها نبود❤ ❤ توی گوش سنگ‏ها هم می‏توان شعر خوب دوستی‏ها را سرود.❤ ❤ می‏توان خوابید روی سبزه ‏ها در سکوت، آواز گل‏ها را شنید❤ ❤ می‏توان لبخند بر خورشید زد حرف‏های ماه زیبا را شنید❤

من همیشه خوشحالم، می دانید چرا؟
برای اینکه از هیچکس برای چیزی انتظاری ندارم،
انتظارات همیشه صدمه زننده هستند ..زندگی کوتاه است ..پس به زندگی ات عشق بورز ..
خوشحال باش .. و لبخند بزن .. فقط برای خودت زندگی کن و ..
قبل از اینکه صحبت کنی » گوش کن
قبل از اینکه بنویسی » فکر کن
قبل از اینکه خرج کنی » درآمد داشته باش
قبل از اینکه دعا کنی » ببخش
قبل از اینکه صدمه بزنی » احساس کن
قبل از تنفر » عشق بورز
زندگی این است … احساسش کن، زندگی کن و لذت ببر.

اگر می‌‌خواهید سرحال شوید، راهکارهای مختلفی وجود دارند. از کشیدن چند نفس عمیق و صحیح گرفته تا تعریف و تمجید کردن از دیگران.

یک لیست شکرگزاری تهیه کنید
یکی از موثرترین راه‌‌های رفع ناراحتی این است که بنشینید و راجع به تمام خوبی‌های زندگی خود فکر کنید و یک لیست از نکات مثبت و نعمت‌های موجود در زندگی‌تان تهیه کنید. ابتدا بهتر است از امور کلی‌تر شروع کنید. مثل اینکه آفتاب هر روز طلوع می‌‌کند و یا اینکه شما قادر به نفس کشیدن هستید. به محض اینکه شروع می‌‌کنید به اینکار و چند مورد را یادداشت می‌‌کنید، موارد دیگر خود به خود به ذهن شما خطور می‌‌کنند. تحقیقات نشان می‌‌دهند که داشتن دو حس ناراحتی و شکرگزاری همزمان با یکدیگر تقریبا غیر ممکن است. به همین دلیل است که این روش خیلی زود شما را به نتیجه می‌‌رساند!

سعی کنید در حال زندگی کنید

کودک1
گاه علت ناراحت بودن این است که فرد مدام به گذشته فکر می‌‌کند یا اینکه نگران آینده است. در هر دو حالت، افکار شما بیهوده خواهند بود. به جای اینکار، به اموری که در جریان هستند فکر کنید و سعی کنید راجع به مسائل مختلف زود قضاوت نکنید. مثلا هنگام غذا خوردن، سعی کنید ۵ دقیقه به رنگ، بو و طعم غذا فکر کرده و هر لقمه را قبل از بلعیدن خوب مزه مزه کنید. یا به یک پارک در نزدیکی خانه خود بروید و چند دقیقه‌ای، در حالیکه به همه چیز از جمله مناظر، دمای هوا و صداها توجه می‌‌کنید، پیاده‌روی کنید. با توجه کردن به اموری که در حال حاضر در جریان است، شما کمتر به نکات منفی زندگی فکر خواهید کرد.

ورزش کنید
این نوع ورزش مربوط به جسم شما نیست. مربوط به مغز شماست. بلند تلفظ کردن کلمات در تغییر حال و هوای شما بسیار موثر خواهد بود. یک نفس عمیق بکشید، سپس هنگام بازدم یکی از حرف‌ها را با صدای بلند بگویید. مثلا بگویید ” آآآآآآآآآ ” یا ” اییییییی”. مانند کارهایی که در کلاس‌‌های یوگا صورت می‌‌گیرد. با اینکار گوش میانی را تحریک و مخچه را تقویت کرده که نهایتاً باعث ایجاد تعادل در نیمکره راست و چپ مغز می‌‌شود. حالا شاید بپرسید که این چه ربطی به سرحالی و نشاط دارد؟ به گفته یکی از متخصصان، علت اصلی ناراحتی ممکن است نیمکره راست مغز باشد که عمدتا افکار منفی در آن شکل می‌‌گیرد. وقتی شما مخچه را تقویت می‌‌کند، مخچه در هر دو نیمکره مغز شما تعادل ایجاد می‌‌کند که در نتیجه این امر، نیمکره چپ مغز که انرژی‌‌های مثبت را ایجاد و شما را با نشاط می‌‌کند نیز فعال می‌‌شود.

به دیگران محبت کنید
هر چند وقت یکبار به نوعی به دیگران محبت کنید؛ نیکی کردن به دیگران باعث می‌‌شود شما احساس خوبی نسبت به خود پیدا کنید. مثلا می‌‌توانید در مکان‌‌های عمومی، بعد از وارد شدن به ساختمان، در را برای فردی که پشت سر شماست باز نگه دارید یا اگر می‌‌بینید یک غریبه به شما نگاه می‌‌کند، به او لبخند بزنید. این رفتارهای ساده اما خوب باعث می‌‌شود دید شما نسبت به خودتان مثبت شود و در عین حال حس قدردانی اطرافیان را بر می‌‌انگیزد که همین نکته لبخند را بر چهره شما می‌‌نشاند.

یک لیوان قهوه برای خود بریزید

این روزها افراد بیش از حد نیازشان کافئین مصرف می‌‌کنند، اما خوردن یک نصف لیوان قهوه نه تنها اشکالی ندارد بلکه در سرحال شدن شما نیز بسیار موثر است. نکته‌‌ی کلیدی که باید در این رابطه مد نظر داشته باشید این است که سعی کنید به همان نصف لیوان بسنده کنید تا دچار افزایش و کاهش ناگهانی انرژی نشوید.

بخندید

12542840525872132791

فیلم‌‌های کوتاه و کمدی مورد علاقه خود را ضبط کنید. در طول روز هرگاه احساس ناراحتی کردید، یکی از این فیلم‌‌های کوتاه را ببینید تا دوباره سرحال شوید. خنده‌‌های از ته دل باعث می‌‌شوند اندورفین‌‌ها خیلی سریع در خون شما آزاد شوند. علاوه بر این، چند دقیقه استراحت و فاصله گرفتن از مسائل روزمره در روحیه شما تاثیرات مثبتی می‌‌گذارد.
فیلم‌‌های کوتاه و کمدی مورد علاقه خود را ضبط کنید. در طول روز هرگاه احساس ناراحتی کردید، یکی از این فیلم‌‌های کوتاه را ببینید تا دوباره سرحال شوید. خنده‌‌های از ته دل باعث می‌‌شوند اندورفین‌‌ها خیلی سریع در خون شما آزاد شوند. علاوه بر این، چند دقیقه استراحت و فاصله گرفتن از مسائل روزمره در روحیه شما تاثیرات مثبتی می‌‌گذارد.

یک پرتقال بخورید
مواد غذایی حاوی ویتامین C مانند مرکبات، فلفل سبز و کلم بروکلی شما را شاد و سرحال می‌‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند بیمارانی که در بیمارستان بستری بوده‌اند و ویتامین C مصرف کرده‌اند، نسبت به سایرین روحیه‌‌ی بهتری داشته‌اند. این نوع مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان نیز هستند. آنتی اکسیدان‌‌ها با رادیکال‌‌های آزاد مبارزه می‌‌کنند. رادیکال‌‌های آزاد باعث افزایش احتمال به بیماری‌‌های قلبی و سرطان شده و روند پیری را تسریع می‌‌بخشد. وقتی با این رادیکال‌‌ها در بدن مبارزه شود، تخریب سلول‌‌ها نیز کاهش یافته و در نتیجه این امر، خلق و خوی افراد نیز بهتر می‌‌شود.

خوب نفس بکشید
بله، همه‌‌ ما از صبح تا شب در حال نفس کشیدن هستیم، اما فقط نوع خاصی از نفس کشیدن می‌‌تواند باعث آرامش ما شود. از همین حالا تمرین کنید. طوری نفس بکشید که دم ۵ ثانیه و بازدم نیز ۵ ثانیه طول بکشید. سعی کنید ریتم تنفس‌تان را کنترل کنید به جای اینکه توسط آن کنترل شوید. وقتی شما از طریق دیافراگم نفس می‌‌کشید، اکسیژن بیشتری به بدن و مغز شما می‌‌رسد. هر چه اکسیژن بیشتری به مغز شما برسد، نشاط و انرژی شما نیز بیشتر خواهد بود.
0604-destress-art

خوراکیهای نشاط آور

استاندارد

بهترین غذاهای شادی آور

مواد غذایی که باعث می‏شوند احساس خوبی داشته باشید

غذاهای شادی آور

با پیشرفت علم، ارتباط بین سلامت روح و روان با نوع غذا و نوشیدنی اثبات شده است، ولی با این همه برای درمان مشکلات روانی، بیشتر از داروهای روان درمان استفاده می شود.

در حالی که به جای دارو، می توان از جایگزین های آن مثل غذا که هم در دسترس تر و هم مناسب تر است، استفاده کرد.

هر یک از افراد در زندگی روزمره خود با نشیب و فرازهای احساسی روبرو هستند؛ مثل شادی و غم، رضایت و ناامیدی، خنده و گریه.

به وسیله پنج گروه مواد غذایی زیر می توانید با استرس و افسردگی بجنگید و سرحال و شاد شوید:

مرکبات

* گروه اول: پرتقال، لیمو و سایر مرکبات

ماده مغذی شادی‏آور در این گروه : ویتامین C

ویتامین C با کاهش مقدار هورمون‏های استرس‏زا در بدن، باعث می‏شود بهتر با استرس مبارزه کنید.

اگر به طور منظم مقادیر زیادی از این مواد غذایی را استفاده کنید، در شرایط دشوار و سخت، احساس آرامش خواهید کرد.

آجیل

* گروه دوم: آجیل

مواد مغذی بهبود دهنده‏ی حال در این گروه : ویتامین E و آرژینین (یک نوع اسید آمینه) و منیزیم.

خوردن یک مشت آجیل شما را سیر و سرحال می‏کند، زیرا آجیل دارای اندیس گلیسمی کمی است، یعنی با جلوگیری از افزایش ناگهانی قند خون، باعث نوسانات خلقی و بدحالی شما نخواهد شد.

شاید به نظر برسد آجیل به دلیل داشتن چربی بالا، خوراکی ناسالمی است، ولی در حقیقت برای سلامتی بدن مفید است.

اسفناج

* گروه سوم: سبزیجات سبز برگی شکل

ماده مغذی نشاط‏آور در این گروه : اسید فولیک (فولات)

تحقیقات نشان داده که اسید فولیک موجود در سبزیجات سبز برگی شکل مثل کلم، کاهو، اسفناج، کرفس و … افسردگی را کاهش می‏دهد. حتی جریان خون را به سمت مغز بهبود می‏بخشد.

اگر از این نوع سبزیجات خیلی کم بخورید، اسید فولیک کمی دریافت خواهید کرد، پس سعی کنید روزانه مقادیر بیشتری از سبزیجات سبز برگی شکل را استفاده کنید، یا یک مولتی ویتامین حاوی اسید فولیک را مصرف کنید.

ماهی

* گروه چهارم: ماهی‏ها

مواد نشاط‏آور در این گروه : اسیدهای چرب امگا ۳

اسید‏های چرب امگا ۳ موجود در ماهی‏ها به خصوص ماهی‏های چرب، مثل سالمون، ماهی آزاد دریای خزر و ساردین، با کاهش خطر بروز افسردگی و کمبود حافظه در اثر افزایش سن باعث می شوند سرحال و شاداب باشید. به خصوص در کاهش افسردگی خیلی موثرند.

گیلاس و آلبالو

* گروه پنجم: آلبالو و گیلاس خشک

مواد بهبود دهنده حال در این گروه : پتاسیم، منیزیم و ویتامین C

تمامی این مواد مغذی، استرس را کاهش می‏دهند.

آلبالو و گیلاس خشک همچنین، مغز شما را سالم نگه می‏دارند، زیرا دارای آنتی‏اکسیدان‏هایی مثل ویتامینC هستند و از آسیب سلول‏های مغزی که منجر به ایجاد مشکلات یادگیری و کمبود حافظه می‏شود، جلوگیری می‏کند.

نیره ولدخانی – کارشناس علوم تغذیه

 

۱۰ ماده غذایی فوق العاده برای سم زدایی در تابستان

استاندارد

بهد5

تابستان به دلیل در دسترس بودن میوه ها و سبزیجات تازه و ارگانیک، زمان خوبی برای سم زدایی بدن است. همچنین ، وقتی هوا گرم است، بدن راحت تر روند سم زدایی را انجام می دهد، این روندی طبیعی است.بعد از سم زدایی از بدن، احساس سلامتی و انرژی بیشتری خواهیم داشت.

تابستان زمان خوبی برای سم زدایی از بدنه به خاطر میوه های ارگانیک تازه و سبزیجات که بیشتر در دسترس هستن. همچنین، وقتی که هوا گرم میشه راحت تره برای بدن که روند سم زدایی رو انجام بده. این یه روند طبیعی است. وقتی که ما سم زدایی می کنیم، احساس سلامتی و انرژی می کنیم.

۱٫هندوانه یکی از مواد غذایی خوب برای سم زدایی از بدن در تابستان است.

بدنتان حالت قلیایی زیادی دارد.سلول های چربی حاوی سم و اسید هستند. بدن تا زمانی که اسیدی است، اجازه نمی دهد آنها از بین بروند.

حاوی مقدار زیادی سیترولین است. این ماده کمک می کند تا آرژنین به وجود آمده و آمونیاک و دیکر سموم بدن از بین بروند.

فیبر غذایی زیادی دارد. این ماده به پاک شدن روده بزرگ کمک کرده و بدن را پاکسازی می کند.

حاوی گلوتاتیون بوده و به بهبود عملکرد کبد کمک می کند. گلوتاتیون آنتی اکسیدانی قوی و یک عامل سم زدایی در بدن است.

منبع خوب پتاسیم است. پتاسیم مقدار سدیم در رژیم غذایی ما را متعادل کرده و از کلیه ها حمایت می کند و برای پاکسازی بدن عالیست.

التهاب را کاهش می دهد: التهاب کمتر به معنی کم شدن مقدار سموم در بدن است.

۱٫ فنجان هندوانه فقط ۴۷ واحد کالری دارد، که برای کاهش وزن بسیار ایده آل است.

۲٫ خیار به بیرون کردن سموم از بدن کمک می کند. محتوی بالای آب در خیار باعث فعالیت سیستم ادراری شما می شود.

نصف فنجان خیار خرد شده فقط ۸ واحد کالری دارد.

خیار یک ماده غذایی قلیایی است. مصرف مواد غذایی قلیایی مهمترین قسمت حفظ تعادل در رژیم غذایی افراد است.

۳٫ لیمو

لیمو به بازگرداندن تعادل PH در بدن کمک می کند.

کبد لیمو را دوست دارد: لیمو کبد را تحریک کرده و باعث می شود اسید اوریک و سایر سموم دفع شوند.

لیمو تولید صفرا را تحریک کرده و به پاکسازی کلیه ها کمک می کند.

۴٫ بلوبری یک ماده غذایی التیام بخش است.

در بسیاری از آزمایش ها این میوه التهاب را در حیوانات کاهش داده است.

پلی ک2

بلوبری،خواص ضدویروسی داشته و از عبور سموم از رگ های خونی مغز برای دسترسی به بخش های حساس آن، جلوگیری می کند.

۵٫ تمشک کالری کی داشته و یک میوه ایده آل برای افرادیست که می خواهند وزن کم کنند.

شاخص قند خون تمشک ۳ است، به این معنی که یک ماده غذایی با بار قند خون پایین است. این امر تاثیر کاهشی روی قند خون دارد و به ما کمک می کند تا آن را تحت کنترل داشته باشیم.

۶٫ اسفناج ماده غذایی قلیایی است که به حفظ تعادل بدن کمک می کند.

سرشار از آنتی اکسیدان های ضدالتهابی است. سلول های چربی مواد شیمیایی تولید کرده و التهاب ایجاد می کنند که همین امر می تواند به چاقی منجر شود.

۷٫ حدود ۹۵ درصد از کرفس آب بوده و سرشار از فیبر است ، که البته برای کاهش وزن عالیست.

ماده غذایی که کالری آن منفی است. این ماده غذایی بدن را وادار می کند تا برای هضمش کالری بیشتری بسوزاند.

۸٫ آواکادو حاوی گلوتاتیون بوده و به کبد کمک می کند مواد شیمیایی را از بین ببرد.

می تواند کلسترول را کاهش داده و راه عبور سموم را مسدود کرده و آنها را از بین ببرد.

۹٫ برگ نعناع برای احساس خنکی در تابستان عالیست.

به هضم غذاها به طور موثری کمک می کند. جریان صفرا به کبد ، به کیسه صفرا و به روده کوچک را بهبود داده و در این روند چربی ها تجزیه می شوند.

۱۰٫ دانه کتان تعادل مناسبی بین اسید های چرب امگا ۳ و ۶ دارد که التهاب را کاهش می دهد.

فیبر محلول و نامحلول زیادی دارد. این امر به ثبات قند خون کمک کرده و عملکرد مناسب روده ها را بهبود می دهد.

بالا در فیبر محلول و نامحلول. این کمک میکنه به ثبات قند خون، و ارتقا میده عملکرد مناسب روده ها رو.

سموم در مواد غذایی و بدن ما؟!

سم زدایی در تابستان باعث از بین رفتن سموم بدن می شود. بنابراین بهتر است که مواد غذایی بدون آفت کش ها و مواد شیمیایی را مصرف کنید.

نکته: سموم در سلول های چربی ذخیره می شوند، پس وقتی در حال از بین بردن سموم هستید، سلول های چربی نیز ناپدید می شوند.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است.

علتهای شایع زخمهای دهانی و رابطه ان با سرطان

استاندارد

دهان 8

معمولا سرطان‌های دهان در ابتدا به صورت زخم ظاهر می‌شوند. :

علت‌های شایع ایجاد زخم‌ها در دهان چیست؟

شایع‌ترین علت زخم‌های دهانی، صدمه‌های فیزیکی است. گاز گرفتن گونه یا زبان و لب در هنگام غذا خوردن، تیزی یک دندان، ضربه ناشی از مسواک زدن محکم و یا دندان‌های مصنوعی که در دهان لق می‌خورند، می‌توانند بافت دهان را زخم کنند. این “زخم‌ها به زخم‌های ناشی از ضربه” معروف‌اند. عوامل دیگری نیز ممکن است در دهان زخم ایجاد کنند مثلا سوختگی ناشی از غذای داغ، زخم‌های ناشی از برفک‌های دهانی، تبخال‌های دهانی (داخل دهان)، عکس‌العمل به بعضی داروها مثل داروهای شیمی درمانی، سیفیلیس، ایدز ، دیابت و سرطان. اما اگر در دهان خود زخم‌های زیادی دارید که مرتبا خوب می‌شوند و دوباره عود می‌کنند، به “آفت” فکر کنید.

علامت آفت چیست؟

آفت بیماری شایعی است که به صورت عود کننده در دهان ایجاد می‌شوند. در واقع آفت بسیار شایع تراز آن چیزی است که بتوانید حدس بزنید. یک پنجم افراد بالغ به آفت دچار می‌شوند. زبان، کف دهان و لثه‌ها ممکن است دچار آفت شود. زخم‌های آفتی معمولا دایره‌ای شکل هستند که کف آنها سفید رنگ و لبه زخم نامنظم است. ممکن است چند آفت در کنار هم قرار بگیرند و به صورت خوشه‌ای دیده شوند. آفت‌های کوچک معمولا در سه تا شش روز برطرف می‌شوند، اما آفت‌های بزرگ ممکن است حتی تا ۱۰ هفته در دهان باقی بمانند. اگر آفتی در کنار لوزه‌ها و حلق قرار بگیرد، خوردن و بلعیدن را بسیار مشکل و دردناک می‌کند. دلیل خاصی برای ایجاد آفت، یافته نشده است، اما تغییرات هورمونی و استرس ممکن است زمینه را برای ایجاد آفت فراهم کنند.

 

دهان

زخم‌های دهانی چگونه درمان می‌شوند؟

برای درمان یک زخم دهانی باید علت آن را بدانیم. بعضی وقت‌ها درمان بسیار ساده و در حد رفع تیزی یک دندان یا پرکردگی و یا ترمیم دندان مصنوعی است، اما اگر علت زخم‌ها شناخته شده نباشد، درمان آن نیز مشکل‌تر خواهد شد. مثلا آفت درمان‌پذیر نیست، اما برای کم کردن سوزش آن می‌توان از دهان شویه‌ها و پمادهای بی‌حس کننده استفاده کرد.

مدتی است که در دهانم زخم وجود دارد. چه باید بکنم؟

اگر زخمی بیش از دو هفته در دهان بماند و بهبود پیدا نکند حتما باید درباره آن با دندانپزشک یا پزشک خود مشورت کنید. دندانپزشک ممکن است راه‌هایی را برای درمان آن پیشنهاد کند و در صورتی که زخم خوب نشد به اقدامات احتیاطی بیشتری مثل انجام بیوپسی، قسمت‌های خونی و ارجاع به متخصص نیاز است. زخم‌هایی را که بیش از دو تا سه هفته در دهان شما وجود دارند و خوب نشد‌ه‌اند، سرسری نگیرید. ممکن است عوامل مختلفی در ایجاد آن موثر باشد که یکی از آنها سرطان‌ دهان است. بنابراین حتما جریان را پیگیری کنید. بسیاری از زخم‌های عود کننده دهان نیز ممکن است نشانگر مشکلات عمومی بدن مثل بیماری‌های خاص و یا کمبود ویتامین‌ها باشند. کم‌خونی‌ها و مشکلات گوارشی هم ممکن است علت ایجاد زخم‌های دهانی باشند.

دهان 7
آیا سرطان می‌تواند در دهان زخم ایجاد کند؟

معمولا سرطان‌های دهان در ابتدا به صورت زخم ظاهر می‌شوند. البته ضایعه‌های دیگری مثل لکه‌های پایدار قرمز، سفید و یا مخلوطی از این ها و یا برجستگی‌ها و …. هم ممکن است به عنوان ضایعه‌های پیش سرطانی مطرح شوند. اما زخم‌های دهانی از شایع‌ترین علایم اولیه سرطان دهان هستند. البته نگران نشوید و هر زخمی را در دهانتان به عنوان عامل ابتلا به سرطان ندانید.

دقت کنید اگر زخمی بدون وجود علتی آشکار (مثل یک دندان یا پرکردگی تیز یا…) مدت طولانی در دهان باقی بماند، ممکن است شروعی برای سرطان دهان باشد. این زخم‌ها هر چه زودتر درمان شوند، احتمال تبدیل آنها به سرطان کمتر می‌شود. پس لطفا در مورد آنها با دندانپزشک خودتان مشورت کنید.
زخم‌های پیش سرطانی معمولا روی سطوح مختلف زبان مثل سطح پشتی، کناری یا زیرین اتفاق می‌افتند، اما به ندرت ممکن است که زخم‌های پیش سرطانی در مناطق دیگر دهان هم یافت ‌شوند. سیگار کشیدن و مصرف الکل زمینه‌ را برای ابتلا به سرطان دهان فراهم می‌کند. کسانی که هم سیگار و هم الکل را به مقدار زیاد مصرف می‌کنند، استعداد بسیار زیادی برای ابتلا به سرطان دهان دارند.

چگونه می‌توانیم یک زخم‌ ناشی از ضربه را بشناسیم؟

زخم‌های ناشی از ضربه معمولا در کنار یا نزدیکی عامل ایجاد کننده ضربه دیده می‌شوند و تا وقتی که عامل ایجاد کننده زخم از بین نرود، زخم در سر جای خود باقی می‌ماند.

جلوگیری از ایجاد زخم در دهانمان :

*‌ لااقل روزی دو بار دندان‌هایتان را مسواک بزنید.

* مرتب نخ دندان بکشید.

* مرتب به دندانپزشکی بروید.

* به آرامی مسواک بزنید و مراقب باشید مسواک دهان شما را زخم نکند.

* رژیم غذایی خود را در حالت تعادل نگه دارید. از غذاهای پر از ویتامین، میوه‌ها و سبزی‌های تازه و نان‌های سبوس‌دار و گوشت و شیر به مقدار کافی استفاده کنید.

* از خوردن غذاهای بسیار تند، ادویه‌دار و بسیار ترش پرهیز کنید.

* وضعیت سلامت عمومی بدن خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که به بیماری‌هایی مثل دیابت یا التهاب رود‌ه‌ها دچار نیستید، چون این بیماری‌ها زمینه را برای ایجاد زخم‌های دهانی فراهم می‌کنند.

* اگر پُرکردگی نامناسب یا دندان مصنوعی نامناسبی در دهان دارید که مرتب دهان شما را زخم می‌کند، برای ترمیم هر چه سریع‌تر آن اقدام کنید. مزمن شدن زخم‌های دهانی خطرناک است.

* مرتب دهان خود را معاینه کنید و تمام بافت دهان خصوصا سطوح مختلف زبان اعم از پشت و کنار زبان و کف دهان را به خوبی معاینه کنید. بعضی از اوقات ممکن است زخم‌های طولانی مدتی در دهان شما وجود داشته باشند، بدون آنکه علامتی ایجاد کنند.                                                                                                           منبع.. دکتر نورا سلیمانی

 

دهان 2

۵ راه برای غلبه بر ترس و رسیدن به موفقیت

استاندارد

 

 

۵ راه برای غلبه بر ترس و رسیدن به موفقیت

با هر مشکلی که روبه رو می شدند از آن به عنوان فرصتی برای تلاش بیشتر استفاده می کردند. تفاوت مردم موفق با افراد عادی در این است که جاهایی که همه کم می آورند و ناامید می شوند، آنها با اراده قوی تر ادامه می دهند. آنها همیشه تلاش، مبارزه و آزادی را انتخاب می کنند. 

غلبه بر ترس,رسیدن به موفقیت

 

آیا آخرین باری که می خواستید کاری را انجام دهید اما پشیمان شدید را به یاد دارید؟ چه چیزی مانع از انجام آن شد؟ چه چیزی تصمیم شما را تغییر داد؟ آیا صدای تفکرات درونی شما نبود؟ آیا تاکنون از خود پرسیده اید این ندای درونی کیست یا چیست؟ ترس. ترس تسریع کننده تنبلی است. ترس همیشه به ما می گوید اگر تلاش کنید، امکان شکست شما بیشتر از موفقیت هایتان خواهد بود. ترس به ما تلقین می کند که به جای پذیرفته شدن، طرد می شویم و کاری می کند که دست روی دست بگذاریم و هیچ کاری انجام ندهیم.

 

پائولو کوئیلو در آخرین کتاب خود به نام «الف» می گوید، این شهامت نیست که انسان ها را به موفقیت سوق می دهد، بلکه اراده و عزم راسخ است. او می گوید، اراده به ما کمک می کند تا با تصمیم گیری درست در مسیر تحقق رویاها و اهداف خود گام برداریم.

 

اگر به همه مردم موفق سراسر دنیا و تاریخ نگاه کنیم، همچون گاندی، استیو جابز، ماندلا، دونالد ترامپ و … متوجه می شویم همه آنها در مسیر رسیدن به اهداف خود بسیار شکیبا و بردبار بوده اند و هرگز دست از تلاش نکشیده اند. آنها نیز در این راه با مشکلاتی مواجه بوده اند و هرگز تصور نمی کردند که راهشان بسیار هموار و رسیدن به آرزوهایشان آسان است. بنابراین، با هر مشکلی که روبه رو می شدند از آن به عنوان فرصتی برای تلاش بیشتر استفاده می کردند. تفاوت مردم موفق با افراد عادی در این است که جاهایی که همه کم می آورند و ناامید می شوند، آنها با اراده قوی تر ادامه می دهند. آنها همیشه تلاش، مبارزه و آزادی را انتخاب می کنند.

غلبه بر ترس,رسیدن به موفقیت

در ادامه مطلب، نکاتی را یادآوری کرده ایم که می تواند به شما کمک کند تا بر ترس های خود غلبه کنید.

۱٫   ترس را حس کنید و به هر قیمتی آن را انجام دهید

دکتر جفرز می گوید: «برای موفقیت، باید بتوانید جرات و جسارت خود را تقویت کنید و با افکار منفی خود مبارزه کنید.» او همچنین اعتقاد دارد، افراد می توانند با خطر کردن در زندگی خود، استرس هایشان را کاهش دهند. در نتیجه باید گفت، تنها راه غلبه بر ترس، روبه رو شدن با آن است. سعی کنید ترس های خود را کنار بگذارید و کارهایی که در ذهن دارید را انجام دهید.

 

۲٫   فراتر از دلیل

گاهی ما از اصل یک اتفاق آگاه نیستیم و تا زمانیکه آن را پشت سر نگذاشته و به عقب باز نگردیم، نمی توانیم متوجه شویم چرا فردی را ملاقات کرده ایم، قطار را از دست داده ایم یا … . این موانع ناخواسته و غیر قابل پیش بینی و چنین تاخیرهایی در واقع نوعی توفیق اجباری یا مقدرات گیتی هستند. می توان آنها را سرنوشت نامید اما به خاطر داشته باشید که همیشه برای هر اتفاقی که می افتد، دلیلی وجود دارد. حتی اگر ما دلیل اصلی آن را ندانیم.

 

۳٫   خیلی کوچک، خیلی دیر

برای درک بهتر این آیتم داستانی را از نویسنده مطلب ذکر می کنیم: «۸ سال پیش پزشکان تشخیص دادند پدر من رفلاکس دارد. پس از چند سال که معالجه نشد، او تصمیم گرفت تا دوباره پیش پزشک برود. اما دیگر خیلی دیر شده بود زیرا مشخص شد او سرطان پیشرفته کبد دارد و فقط دو ماه زنده خواهد ماند. پس از زمان موعد نیز درگذشت. هنگامی که من و خواهرم کاغذها و وسایل شخصی او را چک می کردیم، با تقاضای ویزا برای بورنو مواجه شدیم. پدر من ۳۵ سال پیش از وطن خود نقل مکان کرده بود و تمایل داشته است به کشورش بازگردد. اما دیگر خیلی دیر شده بود. اگر پدر من سعی می کرد زودتر به پزشک مراجعه کند یا زودتر به وطن خود بازگردد، شاید چنین انتهای تلخی در انتظار او نمی بود.»

نتیجه این داستان نشان می دهد باید همیشه به دنبال هدف ها رفت و هرگز از آغاز و انجام کارهای مورد علاقه خود نهراسید. اگر دوست دارید مسافرتی بروید، در کلاس زبان ثبت نام کنید یا … حتما همین امروز فهرستی از تمایلات خود را تهیه و بر اساس آنها برنامه ریزی کنید.

غلبه بر ترس,رسیدن به موفقیت

۴٫   حسرت خوردن

اگر با افرادی که سنشان از شما بیشتر و تاحدی عاقل تر هستند، صحبت کنید بیشتر آنها می گویند که ما حسرت کارهایی که انجام نداده ایم را می خوریم نه حسرت کارهایی که انجام داده ایم را. اگر همیشه در زندگی امروز و فردا کنید، هرگز به نتیجه دلخواه نخواهید رسید. به یاد داشته باشید که هیچ نتیجه ای منفی نیست. بلکه چیزی است که شما با تجربه ها و لحظات خود می سازید. مرد بزرگی در این رابطه می گوید: «بیشتر ما خود را میان دو سارق زندگی مصلوب می کنیم: حسرت گذشته را خوردن و ترس از آینده.»

 

۵٫   پیدا کردن موانع

چند بار برایتان پیش آمده است که برای انجام ندادن کارهایتان عذر و بهانه آورده اید؟ مثلا، خیلی سخت است، خیلی خسته ام، زمان نداشتم و … . این بهانه ها برایتان آشنا نیست؟ بیشتر ما درگیر محدودیت های ذهنی خود و امروز و فردا کردن کارها هستیم در حالیکه افرا موفق، حتی وقتی کاری را دوست ندارند نیز از همه زمان خود استفاده می کنند و همه تلاش خود را انجام می دهند. افرا موفق اصولا کارهایی را انجام می دهند که دیگران آنها را سخت و دشوار می نامند. آنها همه خطرات احتمالی را پیش بینی و برای کارهای خود برنامه ریزی می کنند. خلاقیت، جرات و شهامت دارند. آنها به طور ذاتی موفق و خوش شانس به دنیا نیامده اند، بلکه با اراده، سخت کوشی و نداشتن ترس به موفقیت های خود رسیده اند. آنها به جای پیدا کردن موانع، موقعیت ها را کشف می کنند.

منبع:برترین ها